КИЇВ (QHA) -

Логіка дій Росії на Донбасі спрямована на свідому ескалацію конфлікту і, врешті-решт, на витіснення звідти України і створення там російського протекторату, що йде врозріз із логікою Мінських домовленостей. Таку думку висловив міністр закордонних справ України Павло Клімкін за підсумками зустрічі з федеральним міністром закордонних справ Німеччини Зігмаром Габріелем, передає кореспондент QHA.

Павло Клімкін перелічив останні дії Росії, які прямо руйнують Мінські угоди та спричиняють ескалацію конфлікту на Донбасі: визнання фейкових документів, виданих в ОРДЛО, конфіскацію сепаратистами українських підприємств, посилення обстрілів і збройних провокацій.

– Логіка російських дій абсолютно зрозуміла – це логіка свідомої ескалації зі всіма цими діями: визнанням документів псевдореспублік, так званою «націоналізацією» компаній, щоб зруйнувати там українську реальність і створити російський протекторат. У цьому полягає логіка РФ, на відміну від логіки Мінських домовленостей.

Павло Клімкін зауважив, що фундаментальною темою його перемовин з німецьким колегою було обговорення питання, як принести мир на Донбас, примусивши Росію виконати Мінські угоди. Вирішення проблеми, за словами українського міністра, ускладнює те, що РФ не зацікавлена в деескалації конфлікта, оскільки має на Донбасі власні цілі, спрямовані на дестабілізацію України.

– Росія фундаментально зацікавлена у використанні Донбасу для дестабілізації всієї України. Так звана націоналізація, визнання фейкових документів – це логіка свідомої ескалації, і ми маємо поставити на цьому крапку і припинити це.

На думку Павла Клімкіна, для встановлення миру на Донбасі треба просто виконувати те, що записано в Мінських угодах, тобто припинити обстріли, надати спостерігачам ОБСЄ доступ до всієї території Донбасу, включно з неконтрольованою ділянкою українсько-російського кордону, зупинити потік озброєння з РФ до окупованих районів.

– Потрібно просто виконати Мінські домовленості. Логіка Мінських домовленостей полягає в тому, що потрібно, врешті-решт, припинити свідому стрілянину, дозволити ОБСЄ цілодобово й ефективно контролювати всю територію Донбасу і неконтрольовану ділянку українсько-російського кордону. І дати людям хоч мінімальне відчуття повернення до життя, на яке вони заслуговують, а потім вже на цій основі працювати. Коли, звичайно, там не буде того озброєння, яке закачується /Росією/ через неконтрольовану ділянку кордону, ми зможемо перейти до наступних кроків.

Павло Клімкін повідомив, що задля ефективного виконання Мінських угод зараз обговорюються варіанти посилення СММ ОБСЄ і досягнення реального контролю з боку міжнародних спостерігачів.

Зі свого боку, федеральний міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель зауважив, що домінуючою темою переговорів було вторгнення Російської Федерації в Україну, збурення військового конфлікту в східному регіоні й анексія Криму всупереч міжнародному законодавству. Нагадаємо, що Німеччина входить до Нормандського формату.

– Ми постійно звертаємося до питання про те, як можна було б досягнути перемир'я, зупинення вогню і розведення озброєння, – сказав він.

Міністр наголосив, що ФРН залишається вірною усім своїм обіцянкам. За його словами, дуже важливо посилити місію ОБСЄ, щоби нарешті з'ясувати – хто і яким чином порушує режим перемир'я. Він також підтримав пропозиції Павла Клімкіна про те, яким саме чином можна посилити СММ ОБСЄ, і повідомив, що німецька делегація привезла конкретну допомогу – три камери для спостереження за ситуацією на Донбасі. Разом з тим Зігмар Габріель висловив жаль, що режим припинення вогню порушується навіть тоді, коли Тристороння контактна группа під егідою ОБСЄ досягає домовленостей про перемир'я.

Зігмар Габріель також розповів, що був глибоко вражений важкою гуманітарною ситуацією, яка склалась в Авдіївці в результаті активізацій збройних російських провокацій наприкінці січня і в лютому, що не припиняються й до сьогодні. Причому, наголосив федеральний міністр, усі ці трагічні та неприпустимі події відбуваються в центрі Європи, тож, допомагаючи розв'язати конфлікт на Донбасі, Німеччина і вся Європа дбають також і про власну безпеку.

– Я навіть не можу уявити, якою була ситуація /в Авдіївці/ – без опалення, без води, без електрики при мінусових температурах... І це відбувається в центрі Європи. Може, у когось в Європі складається враження, що це відбувається десь на периферії, але це відбувається в центрі Європи! І ці події стосуються не лише України, Донбасу, це стосується всіх нас в Європі. Ми бачимо, яким крихким може бути мир, до якого ми звикли. Тому все, що ми можемо зробити для мирного процесу, ми робимо не з якихось благодійних міркувань, а виходячи з того, що це стосується нашої власної безпеки.

Зігмар Габріель також згадав про свої відвідини Києва в часи Майдану, який виник з прагнення людей обрати європейське майбутнє для своєї країни.

– Пригадую, коли я в 2014 році був у Києві, це було не перше моє відвідання, але воно найбільше мені запам’яталось. Чесно кажучи, я ніде в Європі не бачив стільки європейських прапорів, як тоді в Києві. Йдеться про сподівання, про надії людей на європейське життя в демократичній країні.

Крім того, федеральний міністр підкреслив, що українському уряду в багатьох випадках вдається успішно проводити процесс реформування, причому той факт, що в одній з частин країни вирує збройний конфлікт, об'єктивно ускладнює проведення реформ в економіці.

ФОТО: МЗС

QHA