ЧЕРНІВЦІ (QHA) -

Міністри закордонних справ України та Румунії Павло Клімкін і Теодор Мелешкану під час зустрічі у Чернівцях домовилися розробити спільний документ щодо імплементації нового Закону України «Про освіту», зокрема його 7-ої статті, що стосується використання мов у навчальному процесі.

Про це заявили у прес-службі МЗС України.

— Спільно з офіційними представниками румунської сторони відбулася зустріч із представниками румунської громади, керівниками і викладачами румуномовних навчальних закладів області. Під час зустрічі обговорювалися шляхи реалізації рекомендацій Венеціанської комісії щодо статті 7 закону про освіту, — йдеться у повідомленні.

Також сторони обговорили питання розбудови прикордонної інфраструктури на україно-румунському державному кордоні.

— У цьому контексті українська сторона повідомлена про намір відкрити у першій половині 2018 року два пункти пропуску через україно-румунський державний кордон — «Красноїльськ» та «Дяківці», наголошено на необхідності відкриття пішохідних пунктів пропуску по всій протяжності кордону, — повідомили у прес-службі.

Нагадаємо, міністр закордонних справ України Павло Клімкін прокоментував результати розгляду українського закону про освіту Венеціанською комісією і зазначив, що цей закон не обмежує права національних меншин в Україні.

QHA повідомляло, що 8 грудня Венеціанська комісія ухвалила рішення з приводу положень нового Закону України "Про освіту" щодо викладання державною мовою, мовами меншин та іншими мовами. У Комісії вважають, що стаття 7 закону суттєво відрізняється від проекту закону, щодо якої велися консультації з представниками меншин. Закон містить важливі неточності і, як видається, не забезпечує необхідних рекомендацій щодо застосування міжнародних і конституційних зобов'язань країни. Точний обсяг гарантій освіти мовами меншин, в основному обмежений початковою освітою, не є зрозумілим.

Нагадаємо, прийнятий українським парламентом закон про повну загальну середню освіту визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова. Цей закон викликав сильний опір серед низки межуюючих з Україною держав. Зокрема, глава угорського МЗС Петер Сійярто заявив, що Угорщина блокуватиме усі подальші спроби України тісніше інтегруватися до Європейського Союзу.

Також висловили невдоволення у зв'язку з прийнятим в Україні новим законом про освіту Молдова, Росія і Румунія. Лідери цих країн вбачають у законі загрозу для права представників своїх національностей здобувати освіту на території України рідною мовою.

У свою чергу, Польща розділила позицію України про необхідність вивчення української мови, а також заявила про необхідність забезпечення можливості вивчення рідної мови національними меншинами України.

28 вересня стало відомо, що Міністерство закордонних справ України направило закон на експертизу до Венеціанської комісії.

11 жовтня ПАРЄ провела на осінній сесії термінові дебати щодо статті 7 українського освітнього закону на вимогу угорських депутатів.

З приводу обговорення українського закону рішення не було прийнято одразу, оскільки противники його розгляду заявляли, що необхідно дочекатися висновку Венеціанської комісії.

QHA