ЖЕНЕВА -

Розпочата ще 12 січня цього року конференція з врегулювання кіпрського питання під егідою ООН так і не дала результатів. Черговий раунд конференції був проведений днями в швейцарському місті Кран-Монтане за участю делегацій від Греції, Туреччини та ООН, передає АА.

Як повідомив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, переговори завершилися безрезультатно.

Провальним стало обговорення двох питань: системи держав-гарантів і виведення турецьких військ з кіпрського острова. Офіційна Анкара в особі міністра закордонних справ Мевлюта Чавушоглу заявила про готовність вивести з Турецької Республіки Північного Кіпру більшу частину військових (їх кількість на даний момент складає приблизно 35 тисяч).

Однак головна умова виконання цієї заяви полягає в тому, що частина військового контингенту повинна залишитися на острові мінімум на 15 років з метою гарантії безпеки турків-кіпріотів.

Другим проблемним питанням виявилося бажання Туреччини залишити за собою статус держави-гаранта.

— Не дивлячись на активні зусилля Туреччини, і десятий день другого раунду конференції, що почалася 28 червня у швейцарській Кран-Монтані, не приніс довгострокового і всеосяжного врегулювання, — визнав Мевлют Чавушоглу.

За словами міністра, турецька громада Кіпру проявляла під час переговорів ту ж конструктивність, що і Анкара, але цього виявилося недостатньо.

— Все це свідчить про те, що врегулювання кіпрського конфлікту на основі параметрів ООН досягти не вдасться. Ніякого сенсу наполягати на цих параметрах вже немає, — підсумував Чавушоглу.

Грецький погляд на проблему

Греки не згодні з турецькою стороною. Зокрема, греки-кіпріоти і Греція наполягають на повному виведенні з Кіпру турецьких збройних сил, а також на те, що країни-члени ЄС не мають потреби в державах-гарантах.

Попередні раунди переговорів, що почалися у травні 2015 року, проходили у січні та травні поточного року, але також були безрезультатними.

Кіпрський конфлікт — територіальний конфлікт між греко-кіпріотами і турецько-кіпріотами відносно до острова Кіпр.

У 1960 році Кіпр отримав незалежність від Великобританії, яка колонізувала острів ще в другій половині XIX століття. Нова конституція проголосила існування двох громад: грецької (80% населення острова) і турецької (18%). Нерівність прописаних в основному документі держави етнічних квот відразу ж викликала невдоволення турецької громади. Навіть на рівні державного управління громади відмовлялися виконувати рішення, які приймалися протилежною стороною.

Джерело: АА

ФОТО: інтернет

QHA