КИЇВ (QHA) -

Кількість українських політв'язнів в Криму і Росії стає дедалі більшою і станом на березень цього року становить щонайменше 68 осіб, тоді як у грудні минулого року їх було 64 людини. Про це повідомила глава Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник на конференції «Перспективи розвитку державної політики щодо окупованих територій України», передає кореспондент QHA.

Так, щонайменше 58 політв'язнів знаходяться у місцях позбавлення волі за кримінальними звинуваченнями. З них 38 осіб знаходяться в Криму (майже усі — в СІЗО Сімферополя) і 20 — в Росії.

Ольга Скрипник також розповіла про нові методи тиску на політичних в'язнів з боку російської окупаційної влади. Так, Росія ввела практику, коли людей, суди по яким мають проводитися в Криму, вивозять у Ростов (РФ) і проводять суди у режимі відеоконференції.

За словами правозахисниці, це робиться для посилення психологічного тиску на затриманого і ускладнення його захисту, оскільки адвокати також переважно змушені працювати у режимі відеоконференції. Вивезення у Ростов відбувається, зокрема, з метою розірвати можливість зв'язку і підтримки з боку родичів та друзів, які в окупованому Криму мали б можливість прийти на суд і своєю присутністю у залі або пікетами біля будівлі суду надати моральну підтримку.

У СІЗО Криму триває практика свідомого ненадання медичної допомоги, щоб отримати від жертв зізнання. Такі дії можна розглядати як тортури, підкреслює правозахисник.

Ольга Скрипник нагадала, що Володимир Балух голодує восьмий день, зараз з ним немає зв'язку, так як після оголошення голодування його забрали в одиночну камеру, де зв'язок є тільки з адвокатами, і то він обмежується.

У той же час правозахисниця зазначила, що зараз українські або іноземні політики могли б реально допомогти українським політв'язням. Зокрема, правозахисники просять європейських політиків писати листи-запити на адресу керівників конкретних СІЗО з проханням надати інформацію про конкретних політв'язнів. Така увага допомагає політв'язням отримати хоч якусь допомогу. Наприклад, днями Андрію Коломійцю передали листа від Петра Порошенка і Павла Клімкіна, і після цього його вперше викликали до керівництва СІЗО і запитали, чи є у нього якісь проблеми або претензії.

При цьому Ольга Скрипник зазначила, що наразі Міністерство з питань тимчасово окупованих територій і уряд мають затвердити порядок використання майже 96 млн гривень, які вперше передбачені у бюджеті для підтримки родичів політв'язнів, зокрема, для надання адвокатської допомоги. За її словами, ці кошти щодня потрібні родичам політв'язнів, їхнім дітям, проте через те, що досі не затверджено відповідний порядок, вони не можуть їх отримати.

QHA повідомляло, що 13 квітня у Колонній залі Київської міської державної адміністрації відбудеться благодійна акція «Рука допомоги», спрямована на підтримку дітей кримських політв'язнів. На сьогодні в окупованому Росією Криму понад 100 дітей залишилися без батьків, заарештованих режимом російських окупантів з політичних мотивів.

QHA