КИЇВ (QHA) -

Три країни Євросоюзу — Нідерланди, Німеччина та Франція — засумнівалися в європейських прагненнях України на тлі угоди про асоціацію, що набуде чинності 1 вересня 2017 року. Під час липневого саміту Україна—ЄС в Києві сторони підводили підсумки спільної роботи з впровадження реформ та розвитку двосторонніх відносин. При цьому не було прийнято традиційної для таких заходів спільної заяви, в якій декларуються плани подальшої співпраці.

В інтерв'ю кореспонденту QHA глава представництва Європейського союзу в Україні Хьюг Мінгареллі розповів про розбіжності всередині ЄС з приводу бачення взаємин з Україною та успіхів нашої країни на шляху до євростандартів.

QHA: Як Ви оцінюєте результати липневого саміту Україна—ЄС?

Хьюг Мінгареллі: Головне, що було підтверджено консенсус обох сторін про вступ у дію угоди про асоціацію. Цей документ фактично є основою двосторонніх відносин України та Європи. Тому для України вкрай важливо, що цей документ ратифікували 28 країн Євросоюзу. Повністю угода набуде чинності 1 вересня 2017 року. Повинен сказати, що даний документ — не просто аркуші паперу. За ним ховаються перспективи вельми амбітних проектів. Угода про асоціацію посилить політичну та економічну інтеграцію України з Євросоюзом.

QHA: Поясніть, у чому важливість даної угоди для простих українців?

Х. Мінгареллі: По-перше, українці зможуть працювати пліч-о-пліч з європейцями. Європейські стандарти життя стануть зрозумілішими і ближчими, а це спричинить зміни і в політичній системі вашої країни. По-друге, з моменту вступу в силу угоди про асоціацію ми дозволяємо Україні інтегруватися у внутрішній ринок ЄС. Перед українцями відкриваються нові робочі місця, загальне економічне зростання країни... Думаю, це важливо для громадян України.

QHA: Крім сировини, які товари Україна може запропонувати Європі?

Х. Мінгареллі: Конкретні категорії я не можу назвати. Зазначу, що Україна може сміливо експортувати товари агросектора відповідно до критеріїв зони ЄС. Україні важливо повністю імплементувати угоду про ЗВТ. Так, вона працює. Уже скасовані деякі обмеження на митні тарифи та збори. Сьогодні пріоритетне завдання для України і ЄС — введення угоди про поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі. Якщо Україна імплементує його, то ліквідуються всі перешкоди для взаємної торгівлі та інвестицій. Українська економіка стане повноправною частиною європейського ринку.

QHA: Європа на рік продовжила санкції проти окупованого Криму. Як довго вони будуть діяти і який очікуваний ефект?

Х. Мінгареллі: Санкції відображають факт того, що ЄС вважає анексію Криму нелегальною. Росія в 2014 році порушила абсолютно всі міжнародні правила і норми. Відповідно, ніхто не збирається знімати санкції, поки Росія не вийде з Криму. Європейські експерти підтверджують ефективність економічних санкцій і постійно говорять про поступовий підрив російської економіки. Найкращим свідченням цього є те, що вище керівництво Росії докладає чимало зусиль, щоб ці санкції зняти. Санкційний пакет дійсно серйозний і тисне як на кремлівську верхівку, так і на простих людей. Рівень життя в країні стрімко падає.

QHA: РНБО підготував законопроект про переформатування АТО і реінтеграцію Донбасу. На Вашу думку, чи зжив себе поточний формат протистояння Росії?

Х. Мінгареллі: Нам не представили даний законопроект. Я не можу коментувати його, оскільки не бачив. Ми сподіваємося, що він не суперечить умовам Мінських угод.

QHA: По-вашому, це нормальна практика — приймати такі стратегічні рішення таємно?

Х. Мінгареллі: Українська влада знає, що робить. Я впевнений, що скоро цей закон стане суспільним надбанням.

QHA: Виступаючи на експертному форумі у Києві 15 червня, Ви розкритикували темпи реформ в Україні. Вся Європа спостерігає за цими процесами?

Х. Мінгареллі: За останні три роки Україна просунулася в реформах більше, ніж за всі роки незалежності. Уряд України докладає зусиль. Але деякі галузі, наприклад боротьба з корупцією, не піддаються швидким змінам. Роботи в цьому напрямі дуже багато. Я переконаний, що через кілька місяців ми допоможемо українській владі впровадити реформи в області верховенства права та зайнятися земельною та пенсійною реформами.

QHA: Верховна Рада України працює ефективно?

Х. Мінгареллі: Робота депутатів повинна бути спрямована на добробут народу. Парламент забезпечує кожним законопроектом суспільну користь. Більшість в українському парламенті готові вести країну до змін.

QHA: Україна погрожує ЄС у міграційному плані?

Х. Мінгареллі: Зовсім ні. Україна не представляє міграційної загрози. Перш за все, ваша країна — не загроза, а можливість.

QHA: Можливість?

Х. Мінгареллі: Звичайно. Україна — країна висококваліфікованих фахівців. Не тільки в IT, але у будь-якій сфері.

QHA: Не секрет, що європідприємців вабить, перш за все, дешева робоча сила. Українець отримує зарплату у 10 разів менше європейської.

Х. Мінгареллі: Вартість робочої сили в Україні, у порівнянні з європейськими країнами, мала. Але це не єдина причина того, чому приватні компанії та інвестори придивляються до України з інтересом. Вони віддають пріоритет високій кваліфікації працівників. Багато українців говорять на декількох іноземних мовах, по всій країні функціонують наукові інститути. А якщо зменшиться рівень корупції та буде верховенство права — зайде ще більше інвесторів.

QHA: Свобода слова в Україні під загрозою?

Х. Мінгареллі: Коли свобода слова обмежується владою, ми негайно реагуємо. Вільна преса — невід'ємний компонент демократичного суспільства. Будьте впевнені, ми ретельно моніторимо ситуацію в Україні. Свобода слова тримається на хорошому рівні. Ви можете відкрити будь-яку газету і включити телеканал... Президент, уряд, парламент — шквал критики обрушується на всіх. Проте ми зберігаємо пильність і стежимо, щоб права журналістів не порушувалися.

QHA: Чи обов'язково було забороняти російські соціальні мережі «ВКонтакте» і «Однокласники»?

Х. Мінгареллі: Представники влади нам сказали, що були змушені вжити заходів, щоб боротися з ворожою пропагандою. В Європі теж борються з впливом Росії. Шикуються стратегії боротьби. Наприклад, у Брюсселі є команда стратегічної комунікації, яка займається питанням дезінформації та протистояння їй. Вона аналізує фейкові та перекручені новини для розуміння, як інформувати громадян, щоб вони знали правду про ситуацію на українському Донбасі.

Розмовляв Тимур Савін

QHA