КИЇВ (QHA) -

Перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг повідомив, що вчора у Відні Постійна Рада ОБСЄ продовжила мандат місії на попередніх умовах. Про це він сказав сьогодні на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі, передає корреспондент QHA.

— Першочергово мандат було прийнято в березні 2014 року і його продовжили на тих самих умовах.

Водночас Александр Хуг наголосив, що рішення про продовження мандату свідчить про чітку політичну волю всіх 57 країн ОБСЄ, зокрема України та Росії, підтримувати роботу місії.

Так, я справді можу підтвердити, що наш мандат було продовжено на основі консенсусного рішення 57 держав-учасниць ОБСЄ. Це є чітка політична воля усіх держав ОБСЄ, зокрема України та Російської Федерації підтримувати роботу СММ ОБСЄ в Україні.

На уточнювальне запитання, чи можна прогнозувати, що місія таки отримає доступ до повного моніторингу неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону, Александр Хуг відповів дипломатично, поставивши це в залежність від бажання СЦКК та доброї волі сторони, яка має фактичний контроль над окупованою частиною Донбасу.

Сторони на цьому етапі дозволяють нам доступ певною мірою в денний час у деяких районах вздовж лінії зіткнення. Якщо Спільний центр контролю та координації погодяться надати більший доступ, то ми матимемо більший доступ.

Він також додав, що мандат ОБСЄ передбачає, що за необхідності місія може працювати в цілодобовому режимі, хоча до останнього часу СЦКК та сторони конфлікту забезпечували роботу спостерігачів лише у денний час. За словами Александра Хуга, можливість патрулювання вночі залежить від сторін чи дозволять вони працювати СММ у нічний час.

Як повідомляло QHA, Постійна рада Організації з безпеки та співпраці у Європі 16 березня своїм рішенням продовжила мандат СММ ОБСЄ на один рік — до 31 березня 2018 року. Бюджет Місії проти попереднього року був збільшений на 6,7 млн євро та встановлений у розмірі 105,5 млн євро на період з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року. Рішення постійної Ради також передбачає збільшення кількості спостерігачів та план закупівлі додаткового технічного обладнання, включаючи тепловізійні камери, акустичні датчики та безпілотні літальні апарати. Згідно із мандатом місії, Голова СММ має право збільшити кількість спостерігачів до тисячі.

Довідка. Рішення про розміщення в Україні СММ ОБСЄ Постійна Рада ОБСЄ прийняла 21 березня 2014 року. Мандат СММ поширюється на всю територію України, включно з Кримом, та всю територію Донеччини та Луганщини. Втім, до частини території окупованого Росією Донбасу і повністю до анексованого АР Крим спостерігачі реального доступу не мають через штучні обмеження з боку проросійських сепаратистів та російської влади у Криму. Зокрема відсутнє спостереження на неконтрольованій ділянці українсько-російського кордону на Донбасі, хоча Мінськ-1 передбачає необхідність «забезпечити постійно діючий моніторинг на українсько-російському державному кордоні та верифікацію з боку ОБСЕ зі створенням зони безпеки у прикордонних районах України та РФ».

Крім того, бойовики на окупованій частині ОРДЛО безпідставно обмежують доступ спостерігачів до багатьох об’єктів, зокрема, місць зберігання зброї та залізничних вузлів. Останнім часом у районах загострення збройного протистояння, патрулі місії зазнають перешкод з боку сепаратистів, аж до збройних провокацій. Наприклад, лише за останній місяць на території ОРДЛО сепаратисти відібрали у спостерігачів один БПЛА, а один беспілотник був збитий. Частково обмежують пересування патрулів місії і представники ЗСУ, переважно у тих випадках, коли припускають, що у патрулі є громадяни Російської Федерації.

Наразі місія складається з близько 700 цивільних неозброєних спостерігачів з більш ніж 40 держав-учасниць ОБСЄ. Понад 600 з-поміж них працює у зоні конфлікту на Донбасі. Спостерігачі СММ ОБСЄ проводять моніторинг у складі патрулів у світлий час доби, а також здійснюють цілодобовий моніторинг із 14 різних локацій по всій зоні конфлікту, зокрема за допомогою відеокамер спостереження, безпілотних літальних апаратів та інших засобів повітряного спостереження. Уздовж лінії зіткнення СММ ОБСЄ встановила 6 відеокамер спостереження, які надають можливість моніторингу з кутом огляду 360 градусів 24 години на добу, сім днів на тиждень.

QHA