КИЇВ (QHA) -

Ситуація з українцями, яких російські спецслужби мали намір використовувати для здійснення терактів на території РФ для подальшої дискредитації України, могла мати серйозні негативні наслідки не лише для України, але і в цілому для європейської безпеки, повідомляє «Інтерфакс-Україна» з посиланням на заяву глави СБУ Василя Грицака.

Він звернув увагу, що у згаданому нещодавньому випадку російські спецслужби фактично готували провокацію.

— ...Мав обов'язково бути якийсь великий теракт або диверсія зі значними жертвами, а в усіх наступних місцях могли бути знайдені вибухівка або «закладки», хімічні речовини які мали б бути аналогічні тим, які могли знайти на дні рюкзаків (в українців, ІФ), розповів глава СБУ.

Грицак повідомив, що українці, яких намагалася використовувати ФСБ, мали бути звинувачені не тільки у терактах: в одній з інструкцій «мова йде про знищення людини нібито на замовлення прокурора Самарської області».

Глава СБУ наголосив, що спецслужби РФ направили щонайменше дві групи в Росію для «відпрацювання вистави з можливою підготовкою українськими громадянами-«АТОвцями» диверсій і терактів на території Російської Федерації».

— Ми витягли на світло той факт, що російські спецслужби готували жахливі провокації, жахливі речі з людськими жертвами на своїй території, щоб потім це використовувати як старт для атаки на Україну... Я не хочу фантазувати, які речі могли статися вже сьогодні, напередодні або під час святкування Дня незалежності України, якби нам не вдалося швидко відреагувати і розслідувати цю справу, — зазначив він.

За приблизними даними, розповів Грицак, близько 2 млн українців перебувають на території РФ як люди, які виїхали на заробітки.

Ми проводимо контррозвідувальну роботу після їхнього повернення, проводимо так звані контррозвідувальні опитування, і ми вражені кількістю так званих вербувальних підходів до простих українців: не обов'язково це повинні бути кваліфіковані працівники... Ми вражені кількістю вербувальних підходів і завданнями, які ставить перед ними РФ, додав Грицак.

Він звернувся до українців:

— Росія веде активне агентурне проникнення в Україну. Я звертаюся до українців ... прошу: будь ласка, це неправильно  зараз їхати на заробітки в Росію. Я зрозумію нашого громадянина, який поїде на заробітки в Польщу, країни Балтії, Європи, але не в Росію...

За його словами, люди, які їдуть на заробітки в РФ, можуть бути «явно або наосліп використані для постановок російських спецслужб.

Я даю слово, що тут немає нічого нашого, чогось придуманого. Ми не вигадували цей сценарій, але ми шоковані тим, яку межу вже перетнула спецслужба РФ, — підсумував Грицак.

Як повідомлялося, 17 серпня глава СБУ на брифінгу повідомив, що ФСБ Росії «втемну» використовує громадян України — учасників АТО у своїх операціях. Грицак зазначив, що керівники цього центру отримали завдання від ФСБ підібрати з числа колишніх воїнів АТО громадян України кандидатів для нібито заробітків у Росії. І як посередників залучили двох громадян України.

Трьом колишнім учасникам АТО, а саме Бондарю Юрію, Морозову Сергію і Юркевичу Станіславу, жителям Дніпропетровської області посередники запропонували виїхати в Москву і виконати там незначні будівельні роботи, і за це отримати гарну винагороду... Саме на цих колишніх військовослужбовців планували повісити власноруч підготовлені, як ми вважаємо, диверсії або теракти в Москві, і не тільки в Москві, сказав Грицак.

Перед відправкою в РФ вербувальники відзняли у завербованих громадян України посвідчення учасників АТО. Грицак також зазначив, що перебування українців на російській території фіксувалося на відеокамеру від моменту їхнього виїзду в Росію. За його словами, екс-військовослужбовців змусили здати свої документи.

Глава СБУ також розповів, що їм були видані мобільні телефони, сумки з інструментами і одяг. Надалі, за словами Грицака, це мало бути використане як доказ підготовки України терактів у Москві.

ФОТО: інтернет

QHA