НЬЮ-ЙОРК (QHA) -

Член Меджлісу кримськотатарського народу, голова Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв виступив на 16-й сесії Постійного Форуму ООН з питань корінних народів. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила член Меджлісу кримськотатарського народу, директор агентства «Кримські новини» Гаяна Юксель.

Дипломат подякував членам Асамблеї, які проголосували за резолюцію «Положення про права людини у Криму» і висловив стурбованість наявними репресіями на півострові.

— Від імені корінного кримськотатарського народу хочу висловити вдячність країнам-членам, які підтримали резолюцію «Положення про права людини в Криму», прийняту Генасамблеєю ООН 19 грудня 2016 року.

У своїй заяві хочу висловити глибоку стурбованість з приводу наявних репресій і порушень прав корінного кримськотатарського народу в Криму.

Член Меджлісу порівняв нинішні дії окупантів Криму з історичними подіями 1783 року (анексія Криму Російською імперією за імператриці Катерині II), а також нагадав, що загарбники, порушуючи чинні норми міжнародного права заборонили законнообраний і визнаний в Україні і світі представницький орган кримських татар. Причиною заборони Меджлісу кримськотатарського народу став бойкот незаконного «референдуму» у Криму, нагадав дипломат.

— Кримськотатарський народ став меншиною на своїй Батьківщині в результаті цілеспрямованої політики ксенофобії та геноциду після анексії Криму Росією 1783 року, на жаль, дана політика триває після окупації Криму Росією 2014 року.

29 вересня 2016 року Верховний Суд Російської Федерації заборонив представницький орган кримських татар
Меджліс, і, звинувативши його в екстремізмі, таким чином порушив статті 5, 18 і 19 Декларації ООН про Права корінних народів, на колективне право кримських татар як корінного народу на управління їхніми представницькими інституціями. Даними діями Росія грубо проігнорувала 22-й пункт Рекомендацій 15-ї Сесії Постійного Форуму ООН з питань корінних народів.

Меджліс
 це представницько-виконавчий орган Курултаю (парламенту) корінного народу Криму, який обраний на прямих демократичних виборах 2013 року, де взяли участь 52% корінних кримських татар. Міжнародні організації визнали вибори легітимними.

Рішенням ЕКОСОР ООН 1995/317 1995 року «Меджліс кримськотатарського народу» був затверджений у списках організацій корінних народів для участі у Робочій групі щодо проекту Декларації ООН про права корінних народів.

Меджліс кримськотатарського народу визнаний як представницький орган корінного кримськотатарського народу Парламентом України, Резолюціями ПАРЄ, ОБСЄ, Європейського парламенту та Генеральною асамблеєю ООН, де ключовим міжнародним стандартом є Декларація про права корінних народів.

Росія заборонила Меджліс в зв'язку з тим, що згідно з його рішенням кримські татари проігнорували протизаконний референдум, який також не визнала Генеральна Асамблея ООН.

Ескендер Барієв розповів і про утиски, вчинені окупантами в Криму щодо нього особисто — до нього застосовувалися обшуки, погрози, на нього були заведені кримінальні справи. Він розповів і про депортацію лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва і глави Меджлісу Рефата Чубарова, ув'язненні заступника голови Меджлісу Ахтема Чийгоза і звинуваченнях у бік інших членів представницького органу кримських татар.

— Я не можу жити у своєму домі на рідній землі. Стосовно мене як члена Меджлісу спецслужбами Росії проводилися репресивні дії і заведені кримінальні справи. У вересні 2014 року 20 автоматників увірвалися до мене додому і націлювали автомати на мене і моїх дітей, старшому синові було 4 роки, а молодшому 6 місяців. Проводили обшук у моєму домі, свідомо знаючи, що у мене нічого не знайдуть. Обшуки і затримання проводилися ще у 16 ​​членів Меджлісу.

Лідери кримських татар Мустафа Джемілєв і Рефат Чубаров депортовані з рідної землі.

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз 2 роки і три місяці перебуває під арештом у катівнях ФСБ. Його звинувачують в організації масових заворушень. Проведено понад 100 судових засідань.

Заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова та члена регіонального Меджлісу Сулеймана Кадирова звинувачують в екстремізмі. Стосовно них проводилася незаконна психіатрична експертиза.

25 травня член місцевого меджлісу Ервін Ібрагімов був викрадений у Бахчисараї. Він не знайдений до теперішнього часу. Випадок з Ервіном Ібрагімовим є одним з 26 випадків викрадень кримських татар. 12 осіб були знайдені мертвими зі звірячими тортурами, ці справи де-факто досі не розкриті владою.

Представник Меджлісу запропонував для ООН вимоги до країни-окупанта, зокрема дозволити діяльність Меджлісу, звільнити всіх незаконно утримуваних бранців, розслідувати епізоди вбивств і викрадень представників корінного народу Криму.

— Ми закликаємо міжнародну спільноту вимагати від Росії:

- Виконати проміжне рішення МС ООН, від 19 квітня 2017 року, тобто скасувати рішення Верховного Суду Російської Федерації про заборону Меджлісу кримськотатарського народу і дозволити йому працювати як законному представницькому органу корінного народу
кримських татар на території Криму;

- Скасувати всі політичні кримінальні справи у Криму і звільнити всіх політичних ув'язнених з-під варти;

- Розслідувати насильницькі зникнення Ервіна Ібрагімова і десяти інших кримських татар, які пропали безвісти, та притягнути до відповідальності винних у цих злочинах.

Також Ескендер Барієв закликав Україну розробити план дій щодо корінних народів і гуманітарного реагування по Криму, а також ратифікувати Конвенцію МОП №169.

Дипломат закінчив свою промову закликом до міжнародної спільноти підтримати кримськотатарський народ і всіх в'язнів окупантів.

— Кримськотатарський народ потребує підтримки міжнародної спільноти і правозахисних організацій. Бо своєчасна реакція міжнародної спільноти на порушення прав людини в окупованому Криму може вберегти людей від катувань, врятувати їхнє життя і свободу.

Сім'ї і діти політичних в'язнів і зниклих без вести потребують вашої підтримки, і будь-яка ваша реакція вселяє надію на звільнення і повернення їхніх батьків.

ФОТО: Facebook Гаяни Юксель

QHA