КИЇВ (QHA) -

Екс-президент Латвії в 2007-2011 рр. Валдіс Затлерс вважає, що Росія навмисно проводить мілітаризацію тимчасово окупованого Криму і Донбасу, аби убезпечитись від спроб їхнього військового звільнення та завадити будь-яким дипломатичним переговорам щодо деокупації, тож українцям варто продемонструвати, що вони не бояться такого військового тиску.

Так думку Затлерс висловив у коментарі кореспонденту QHA, відповідаючи на запитання щодо реакції балто-чорноморських країн на мілітаризацію Криму, яку проводить Росія, завозячи туди зброю, яка дозволить їй не лише контролювати Чорноморський регіон, але й «дотягнутись» навіть до країн Центральної Європи і Балтії. Розмова відбулась в кулуарах ІV Балто-Чорноморського форуму, який днями відбувся у Києві.

Затлерс зауважив, що Латвія постійно живе під прицілом російський ракет, зокрема і з ядерними  боєголовками, латвійці сприйняли цю ситуацію як життєву реальність і намагаються не зважати на неї, жити так, аби потенційна російська загроза не ставала на заваді розбудові власної країни. Таку ж саму пораду він дав і українцям — не боятися і будувати економічну сильну Україну, попри перенасичені російським озброєнням окуповані території.

— Ви знаєте, нас, країни Балтії, залякати вже неможливо. Тому що ракети, які можуть нести ядерну зброю, навколо нас і на території Росії, і на території Калініграду. Ми під прицілом російських військових вже дуже давно. Ми перестали боятися. І в цьому є відповідь (на таку мілітаризацію) ми не боїмося. І така ж сама відповідь може бути в українців  ми не боїмося, ми будуватимемо свою країну, і будуватимемо сильну країну, економічно сильну, з добробутом народу.

Валдіс Затлерс додав, що Росія навмисне насичує окуповані українські території великою кількістю військових і потужним сучасним озброєнням, аби мати аргумент тиску в будь-яких переговорах.  Більше того, Росія намагається наперед залякати своїх супротивників, щоб вони навіть не намагалися проводити переговори.

— Я думаю, що мілітаризація східних провінцій України, Криму це і є політика залякування, це реальна політика залякування, щоб ніхто не хотів, не дай Боже, вирішувати проблему військовим шляхом, чи й дипломатичним шляхом, щоб завжди існувала ця перепона для переговорів  наявність великого військового контингенту.

Говорячи про перспективи деокупації Криму, екс-лідер Латвії нагадав, що Росія окупувала Крим практично за таким самим сценарієм, як Радянський Союз 1940 року окупував Латвію. Латвія півстоліття очікувала на звільнення від російської окупації, і скористалася своїм шансом відновити незалежність, коли Радянський Союз ослаб і почав розпадатися. Він також порадив українцям не пропустити той момент, коли можна буде активізувати свої зусилля і відновити суверенітет над поки що окупованими територіями Донбасу і Криму.

— Якщо ми хочемо шукати причини — шукайте їх в історії зовнішньої політики Росії, якщо хочете шукати, як вирішувати цю проблему в майбутньому — думайте самі. В історії цей феномен, коли відкриється вікно можливостей, це вікно дуже невелике, необхідно чекати, коли воно відкриється, і тоді діяти.

Затлерс зазначив, що і українська, і світова спільноти повинні постійно демонструвати єдину позицію, що Крим  це територія України, і щоб у Росії не було жодних ілюзій, що ця позиція колись із часом може змінитися. Він не став прогнозувати, коли саме Україна відновить свій суверенітет над Кримом, однак наголосив, що світові процеси зараз відбуваються дуже швидко і просто треба бути впевненими  в один із днів Крим повернеться до складу України.

Раніше в Міністерстві оборони України заявили, що за чотири роки окупації Росія створила у Криму потужне військове угруповання, яке може контролювати зону Чорного моря і становити небезпеку для прибережних територій України.

Крім того, експерти ЦДАКР зазначили, що Росія вже фактично провела ядерну мілітаризацію окупованого Криму, створивши плацдарм для тиску на лише на Україну, але й на країни Європи та країни Чорноморського і Середземноморського регіону.

QHA