КИЇВ (QHA) -

Інститут Чорноморських стратегічних досліджень та благодійний фонд "Майдан закордонних справ" 1 лютого в Києві презентували проект Конституції Кримськотатарської Автономної Республіки України. Автор проекту — експерт "Майдану закордонних справ" Юрій Смєлянський.

У тексті Конституції Курултай кримськотатарського народу названий парламентом і постійно діючими зборами народних представників, яких кримські виборці наділяють відповідними повноваженнями.

Державні символи Кримськотатарської Автономної Республіки України

Герб — тарак-тамга, прапор — кримськотатарського народу (блакитне полотнище з жовтою тамгою в лівому верхньому куті). З гімном експерти поки не визначилися.

Столиця

Особливий статус Севастополя, на думку експертів, потрібно ліквідувати.

— Севастополь — невід'ємна частина Кримськотатарської Автономної Республіки України. Функції столиці, згідно з проектом Конституції, поділяють Сімферополь і Севастополь. Органи законодавчої влади — у Севастополі, а виконавчої — у Сімферополі, — пояснив Смєлянський.

Баланс владних повноважень

Юрій Смілянський зазначив, що важливим завданням нового документа є забезпечення балансу в прийнятті рішень. Експерт пропонує створити парламент на 100 місць, з яких 49 закріпити за представниками кримськотатарського народу, представленими Меджлісом.

При цьому Меджліс буде мати статус добровільного об'єднання громадян України, переважно кримськотатарської національності, створеного з метою захисту та реалізації інтересів і прав кримськотатарського народу.

— Правовий статус Меджлісу повинен бути затверджений законом, прийнятим Верховною Радою України, — уточнив глава фонду "Майдан закордонних справ" Богдан Яременко.

Два місця в парламенті Смєлянський відвів кримчакам і караїмам. Таких кандидатів представить Уповноважений з прав людини України.

Ще 49 місць займуть представники інших народів, які проживають у Криму. Богдан Яременко підкреслив, що подібні схеми функціонування парламенту можливі, якщо всі громадяни України зможуть претендувати на місця в Меджлісі.

— Звичайно, якщо кандидати відповідають кваліфікаційним вимогам, наприклад, володіють кримськотатарською мовою і повністю поділяють цілі та цінності Меджлісу, — сказав він.

Формування керівних органів

 

Якщо головою Курултаю за підсумками виборів стане кримський татарин, то глава Ради міністрів повинен бути іншої національності, як і заступник голови Курултаю. Першим заступником голови ради міністрів автономії в цьому випадку буде представник кримськотатарського народу.

Керівники місцевих адміністрацій, голови районів призначаються на посади виборним шляхом. Звільнити їх має право президент України за поданням Кабінету Міністрів України, узгодженим з головами Курултаю і Ради міністрів автономії. Допустима і процедура імпічменту, виборці мають право відкликати главу.

Як приймати Конституцію?

Нова кримська Конституція може бути затверджена законопроектом, схваленим Верховною Радою. Експерти пропонують ще один варіант — відтворити Раду міністрів АР Крим та кримський парламент в екзилі. Радмін внесе проект Конституції Кримськотатарської Автономної Республіки України до кримського парламенту, там вона буде затверджена і далі вирушить на розгляд депутатам Верховної Ради.

Повний текст проекту Конституції доступний за посиланням.

ФОТО: ЕРА

QHA