КИЇВ (QHA) -

Результати виборів до Нижньої палати парламенту Нідерландів, на яких владу зберегла партія чинного прем'єр-міністра Марка Рютте — це фактично перший успіх тих сил, які прагнуть розвивати Євросоюз, а не знищувати його. Таку думку висловив агентству QHA старший аналітик Української ради з міжнародних відносин Володимир Денисюк, коментуючи підсумки виборів, офіційні результати яких оголосять завтра.

Можна стверджувати, що населення Нідерландів проголосувало проти політики дезінтеграції Європейського Союзу і, таким чином, виступило проти ідеї Brexit. Політичний ландшафт у Нідерландах після виборів продемонстрував домінування правих поглядів у суспільстві. Загалом партії, які сповідують праві та правоцентристські цінності, отримали переважну більшість місць у парламенті. Це фактично перша удача тих сил, які прагнуть розвивати Євросоюз, а не знищувати його, — зазначив ксперт.

Найбільшою парламентською партією залишається партія нинішнього прем’єр-міністра Рютте, яка формуватиме навколо себе коаліцію (хоча партія і втратила 8 місць у парламенті). Популістська Партія свободи Герта Вілдерса посіла друге місце та отримує в парламенті 20 депутатських місць. Такий результат Партії свободи сприймається як її програш, вважає експерт, враховуючи високу радикалізацію населення Нідерландів та утриманнія партією високих рейтингів впродовж 2016 року — початку березня 2017 року. Партія довгий час посідала перше місце у рейтингу популярності політичних партій у Нідерландах, випереджаючи партію чинного прем’єра Рютте. 

Експерт акцентував на тому, що вибори у Нідерландах були першими в ЄС 2017 року, тож їхні результати, зокрема програш популістської партії Вілдерса, стануть добрим знаком перед виборами у Франції та Німеччині.

Вибори у Нідерландах зупинили тенденцію приходу до влади у провідних країнах світу правих політиків, що грають на руку Росії. Шквал поздоровлень Марка Рютте з перемогою його партії свідчить про те, що Європа перевела подих із полегшенням, — резюмує аналітик.

Володимир Денисюк звернув увагу на безпрецедентно високу явку на нинішніх виборах на рівні 80,4%, тоді як під час минулих виборів 2012 року явка складала 74,6%. На його думку, збільшення явки на цьогорічних виборах викликане зростанням інтересу до політичних процесів у країні та за її межами з боку населення, а саме до сучасного стану Європейського Союзу в умовах Brexit і перемоги Дональда Трампа на виборах Президента США, міграційної кризи, а також соціальної політики уряду, зокрема у сфері медичного страхування та пенсійного забезпечення. Виходячи з таких реалій, нідерландський виборець проголосував за стабільність. 

В умовах зростаючих зовнішніх загроз та відчуття небезпеки у зв’язку із агресивною політикою Росії, перемогою Дональда Трампа у США, проблемою біженців, нестабільністю та процесом Brexit у Європі, загрозою з боку ісламського тероризму нідерландський виборець між «солодким» популізмом та відчуттям стабільності вибрав останнє, — підбив підсумки Денисюк.

Експерт також наголосив на тому, що минулорічний референдум щодо Угоди про Асоціацію України та ЄС, на якому мешканці Нідерландів висловились проти Асоціації, певним чином сколихнув суспільство, змусивши відповідповідальніше поставитися до реалізації свого права вибору. Тоді, за порівняно невисокої явки, на дільниці прийшли переважно противники Асоціації, і результат референдуму для багатьох став несподіваним. Зараз нідерландські виборці врахували помилки і поставились до виборів відповідально, масово прийшовши на вибори і проголосувавши за ті сили, які прагнуть розвивати Євросоюз.

Минулорічний референдум став пробуджуючим дзвоником для виборців, які не прийшли проголосувати під час референдуму, і таким чином сприяли успіху ксенофобів та євроскептиків. Як результат, зараз явка сягнула 80,4% і забезпечила унеможливлення зміцнення позицій антиєвропейських партій, — підсумовує експерт. 

Говорячи про вплив результатів парламентських виборів у Нідерландах на українські справи, Володимир Денисюк зауважив, що для України результати виборів також принесли позитивну новину і сьогодні є усі підстави сподіватися на те, що парламент Нідерландів нарешті завершить процес ратифікації Угоди про асоціацію. Після схвалення законопроекту «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною та ЄС» у сенаті, закон буде направлено на підпис королю та міністру закордонних справ Нідерландів. Після чого ратифікаційна грамота або документ про затвердження Нідерландами закону «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною та ЄС» буде передано на зберігання до Генерального секретаріату Ради Європейського Союзу.  Угода про асоціацію між Україною та ЄС набуде чинності в перший день другого місяця, що настане після дати здачі на зберігання останньої ратифікаційної грамоти або останнього документа про затвердження.

Нагадаємо, 15 березня 2017 року в Нідерландах відбулися вибори до Нижньої палати парламенту.  Офіційно результати виборів будуть оголошені 21 березня 2017 року під час публічного засідання Виборчої Ради, 23 березня 2017 року буде оголошено поіменний склад нового парламенту Нідерландів. 

Основні гравці — праволіберальна  Народна партія за свободу і демократію прем'єр-міністра Марка Рютте і крайньоправа Партія свободи Герта Вілдерса.

QHA