КИЇВ (QHA) -

В закон про деокупацію Донбасу доцільно включити окрему статтю щодо окупованого Криму, яка б посилювала акцент на тому, що Росія є подвійним окупантом щодо України.

Таку думку в коментарі агентству QHA висловив заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєнь (ЦДАКР) з міжнародних питань Михайло Самусь.

За його словами, зараз у парламенті тривають дебати, однак питання про Крим таки буде відображене в законі, але в якому вигляді — це залежить від політиків. Він нагадав, що у законопроекті є одне речення-згадка про Крим, але варто прописати цілу статтю, в якій акцентувати на аналогії з окупованим Росією Донбасом, і вказати, що Росія є в Криму відвертим агресором, який не лише окупував, але й анексував цю територію 

— Я думаю, що в цьому законі треба грамотно прописати юридичну конструкцію: Крим є такою самою, як і Донбас, окупованою Росією територією України. Але з особливістю, що Крим анексований, тобто агресор визнав свою окупацію. Анексувавши Крим, Росія таким чином підтверджує своє звання агресора.

Михайло Самусь зауважив, що попри те, що у Криму і на Донбасі є один ініціатор війни — Росія, однак на Донбасі Росія і досі діє приховано, тоді як у Криму РФ відкрито визнала свою окупацію, включивши чужу територію, український Крим, у своє законодавче поле.

— З Донбасом у нас ситуація складніша — Росія не визнає свою окупацію, це Україна її визнає. Росія не буде ніколи визнавати цього. А з Кримом ситуація насправді простіша. Там є окупант, який визнав, що він окупував цю територію, забрав її собі, включив у свою Конституцію.

Експерт вважає, що подібне включення Криму в проект про деокупацію Донбасу посилить позиції України на міжнародному рівні при обговоренні питання деокупації обох територій і заспокоїть внутрішні баталії.

— Це буде позитивно — воно заспокоїть політичні баталії, і з іншого боку посилить позиції України. Цю статтю /про Крим/ просто треба написати красиво в юридичному плані, ще раз випукло наголосити, що Росія в Криму визнала свою окупацію і себе — агресором.

Як повідомляло QHA, Верховна Рада сьогодні прийняла в першому читанні проект закону про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях (№ 7163), поданий президентом і визначений як невідкладний.

У ст. 11 законопроекту, який визнає частину Донеччини і Луганщини тимчасово окупованими Росією, окремо згадується, що цей закон жодним чином не зашкодить відновленню суверенітету України над окупованим Кримом.

— Цей Закон діє без шкоди для невіддільного суверенного права України на тимчасово окуповану Російською Федерацією територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та заходів, спрямованих на повне відновлення територіальної цілісності України у міжнародно визнаному кордоні.

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров висловився за включення до закону про деокупацію Донбасу норми про Крим.

QHA