КИЇВ (QHA) -

Запропонований російським політиком Олексієм Навальним «чесний» референдум стосовно статусу Криму свідчить, що опозиція в Росії не є союзником України в питанні повернення Криму, оскільки сповідує такі ж самі підходи, що й чинна російська влада. Таким чином конфліктолог, директор Кримського Експертного Центру Олексій Стародубов прокоментував агентству QHA озвучену Навальним ідею, що у разі його обрання Президентом Росії РФ проведе ще один референдум по Криму.

На запитання агентства QHA «Навіщо вкидається месидж про якийсь додатковий референдум в Криму (адже цілком достатньо просто виведення російських військ і відновлення статус-кво АРК  в складі України)?», Олексій Стародубов відповів:

— Цей месидж говорить про те, що в Росії і опозиція і влада думають однаково. Там немає хороших чи поганих політиків. В усіх російських політиків і навколополітичних активістів одне прагнення — це Кремль. Тільки у одних мета його утримати, а у інших — до нього потрапити. Всі вони явно не є союзниками України в питаннях врегулювання конфліктів і повернення Криму.

Олексій Стародубов також наголосив, що подібна пропозиція засвідчує, що російські опозиціонери не намагаються вирішувати «кримське питання», виходячи з норм міжнародного права. І відзначив — навіть у разі проведення, такий референдум не матиме нічого спільного із правом.

— У заявах Навального немає нічого про відновлення верховенства міжнародного права, зате є пропозиція про якийсь незрозумілий референдум. Це більше схоже на сходини злодіїв, які вирішують — віддавати вкрадену річ чи ні. У будь-якому випадку такий референдум не матиме нічого спільного з правом.

На запитання, чи потрібні в принципі якісь додаткові референдуми щодо статусу Криму, експерт зауважив, що спершу треба повернути півострів до фактичного складу України, а потім уже визначатися з його статусом. І визначатися зі статусом Криму може лише Україна на всеукраїнському референдумі.

— Можливо, на момент повернення буде необхідність запитати у співгромадян, яким має бути статус півострова. Але якщо питання статусу Криму треба буде вирішувати на референдумі, то винятково на всеукраїнському.

Нагадаємо, Російська Федерація окупувала Крим у лютому-березні 2014 року, ввівши свої війська на півострів і вже після цього легалізувала окупацію, 16 березня провівши сфальсифікований референдум щодо приєднання до РФ. Переважна більшість країн світу не визнали Крим російським. Для України Крим лишається тимчасово окупованою територією.

Як раніше повідомляло QHA, російський опозиційний політик Олексій Навальний оголосив, що висуватиме свою кандидатуру на посаду президента РФ 2018 року. Навальний також відзначився фразою «Крим — це не бутерброд, щоб його туди-сюди передавати».

QHA