КИЇВ (QHA) -

У четвер, 23 лютого, у парламенті оголошено День Криму. Ідея групувати законопроекти за тематикою для розгляду депутатами в один сесійний день — з недавніх новацій керівництва ВРУ, але сьогодні вона виправдана ще й хронологічно.

На початку місяця парламент прийняв Постанову № 3807 про внесення до реєстру пам'ятних дат і ювілеїв, що відзначаються в країні 26 лютого — Дня кримськотатарського опору російській окупації.

Ясна річ, що більшість законодавчих ініціатив, що включені до сьогоднішнього порядку денного, готувалися в комітетах заздалегідь. У свою чергу, більша частина законопроектів, які були винесені на вчорашній розгляд профільного засідання комітету, будуть включені до порядку денного парламенту значно пізніше: така вже склалася роками специфіка нашої законодавчої рутини.

Це коли трапляється форс-мажор (скажімо, коли потрібно було дати згоду на притягнення до відповідальності нардепа Вадима Новинського на засіданні регламентного комітету або коли комітет з оборони виключав зі своїх лав Надію Савченко), керівництво Ради звертається з клопотанням до комітетів, щоб обійшлося без зайвої бюрократичної тяганини. Хоча, звичайно, не завжди навіть резонансні засідання з подачі спікера проходили без сучка, без задирки. Але це — швидше свідчення нашої демократії.

У стандартному ж режимі роботи, згідно з регламентом Верховної Ради, внесення того чи іншого законопроекту на голосування визначається на засіданнях погоджувальної ради керівників фракцій і профільних комітетів, які проходять двічі на місяць по понеділках.

Таким чином, законопроекти, затверджені комітетом до розгляду в першому читанні 22 лютого, на голосування винесуть не раніше березня.

На розгляд комітету було винесено сім законопроектів, і практично всі вони припускають внести зміни до прийнятого ще в квітні 2014 року Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Законодавці, зокрема, пропонували вдосконалити порядок перетину адмінкордону — процедури виїзду і в'їзду громадян України та іноземців на тимчасово неконтрольовану територію.

Присутня на засіданні комітету український омбудсмен Валерія Лутковська висловила заклопотаність фактом заборони в'їзду-виїзду до анексованого Росією Криму автомобілів із російськими номерами, оскільки серед них можуть бути і машини російських правозахисників.

Деякі законопроекти розроблялися з розрахунку вдосконалення роботи органів влади АРК (зокрема, прокуратури), які тимчасово перебувають на території материкової України.

У вступному слові перед початком розгляду порядку денного голова комітету Григорій Немиря зазначив:

— Всі ви знаєте, що в даний момент на базі комітету з державного будівництва розглядається законопроект «Про тимчасово окуповані території України», який повинен прийти на зміну закону 2014 (про засідання цього комітету QHA інформувало своїх читачів тут), і тут ми маємо колізію, бо вдосконалюємо той закон, який незабаром може бути скасований.

Як бачимо, є торжество принципу безперервності влади. З іншого боку, при кардинальній зміні законодавства народні обранці в співдружності з експертами переносять зі старих законів до нових всі  норми, які виправдали себе, доповнюючи їх тими, необхідність яких диктує саме життя.

Як водиться, частину розглянутих законопроектів члени комітету рекомендували до першого читання, інші — відправили на доопрацювання, треті — відхилили.

А ще вони делегували народних депутатів Рефата Чубарова і Георгія Логвинського до складу робочої групи з доопрацювання згаданого законопроекту «Про тимчасово окуповані території України» (№ 3593-д від 19.07.2016), де першу скрипку в підготовці проекту до розгляду парламентом грає один із співавторів документа — віце-спікер Оксана Сироїд.

Оцінюючи в той день виконану членами комітету роботу, Рефат Чубаров зазначив:

— Ми не просто розглядаємо певні законопроекти, що стосуються долі тимчасово окупованого Криму. Ця робота додатково наповнює нас впевненістю в тому, що півострів, без сумнівів, повернеться до України.

До речі, у рамках широкого інформування виборців про виконану роботу деякі засідання профільних парламентських комітетів демонструються в онлайн-режимі. Так, з ходом роботи цього засідання можна ознайомитися, прослухавши аудіофайл із медіаархіва комітету.

А крім того, на комітеті вирішили в другій половині березня провести спеціальні слухання для розгляду законопроектів, що стосуються захисту прав і свобод національних меншин.

Олександр Воронін

ФОТО: інтернет

QHA