КИЇВ (QHA) -

Мустафа-ага — унікальна особистість. Про його стійкість і працездатність знає кожен, хто з ним знайомий. Мустафа Джемілєв постійно працює відразу на кількох напрямах всередині України і на міжнародній арені. До 74 дня народження QHA підводить підсумки роботи лідера кримськотатарського народу за рік.

Мустафа Джемілєв грає важливу роль у консолідації зусиль міжнародного співтовариства в справі деокупації Криму та Донбасу. З цією метою він супроводжує президента України під час більшості значущих закордонних візитів. Так, лідер кримськотатарського народу, перебуваючи з візитом у столиці Словаччини Братиславі, 5 квітня зустрівся з президентом країни Андрієм Кіскою. У вересні в складі української делегації Джемілєв перебував у Нью-Йорку під час роботи 72-ї сесії Генасамблеї ООН. 1 листопада Мустафа Джемілєв супроводжував президента України під час візиту до Саудівської Аравії та Об'єднаних Арабських Еміратів. Порошенко за участю лідера кримськотатарського народу провів переговори з королем Саудівської Аравії Салманом бін Абдулазізом Аль Саудом і наслідним принцом, віце-прем'єр-міністром, міністром оборони Мухаммадом бін Салманом Аль Саудом.

Мустафа-ага — головний лобіст кримськотатарських і українських інтересів у Туреччині. Його неодноразові зустрічі з президентом Туреччини Раджепом Таїпом Ердоганом не тільки допомогли утримати питання підтримки кримських татар на зовнішньополітичному порядку денному Туреччини, а й сприяли розвитку співробітництва між двома країнами. Зустрічі Ердогана та Джемілєва відбулися 4 липня і 10 жовтня.

Лідер кримськотатарського народу не обмежується контактами з главою Турецької республіки, він також не упускає можливості допомогти українським політикам у налагодженні контактів з турецькими партнерами. Так, 15 березня Мустафа-ага супроводжував прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана під час візиту до Туреччини, а 26 вересня він відвідав Турецьку республіку разом з генеральним прокурором України Юрієм Луценком.

Важливим аспектом діяльності Джемілєва є допомога переселенцям із Криму і лобіювання їхніх інтересів. З цією метою 22 серпня відбувся його візит до Херсонської області, де Джемілєв обговорив низку актуальних питань з місцевими чиновниками, громадськими діячами та представниками кримськотатарського народу, а також з новопризначеним головою представництва Президента в АРК Крим Борисом Бабіним.

Для формування пулу прихильників України важливою є робота на рівні парламентів. 28-29 червня в стінах Парламентської Асамблеї Ради Європи працювала виставка культурно-історичної спадщини кримськотатарського народу, в урочистому відкритті якої брав участь Мустафа Джемілєв. 12 жовтня Мустафа Джемілєв брав участь у сайд-івенті, присвяченому захисту прав політв'язнів в окупованому Криму, який відбувся у Страсбурзі в рамках діючої осінньої сесії ПАРЄ. Учасники дискусії розповіли про інформаційну ситуацію в Криму і переслідування, яким піддаються не тільки активісти, але і журналісти, що надають альтернативну російській пропаганді інформацію.

Мустафа-ага зіграв важливу роль у залученні президента Туреччини Раджепа Таїпа Ердогана до процесу зі звільнення заступників Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова та Ахтема Чийгоза.

За підсумками зустрічі з президентом Туреччини Мустафа-ага зауважив:

 — Я запитав: «Ви говорили з президентом на ці теми?». Він сказав: «Ну а як же». Чіткої відповіді на своє питання, до чого конкретно вони прийшли, я не отримав, але він посміхнувся і сказав: «Побачите результати», — розповів Джемілєв.

Нагадаємо, сьогодні, 13 листопада Мустафі Джемілєву виповнюється 74 роки.

QHA