КИЇВ (QHA) -

Ідея про обмеження поставок російських енергоносіїв як засобу тиску на Росію, починає активніше обговорюватися європейськими політиками, у тому числі й тими, які ще зовсім нещодавно були при владі в ключових країнах Європи.

Про це сказав глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров в інтерв’ю журналістам, відповідаючи на запитання агентства QHA, чи знаходять у Європі підтримку пропозиції про ембарго на енергоносії з РФ чи відключення банків Росії від платіжної системи SWIFT.

За словами Чубарова, думка про такий варіант як обмеження поставок енергоносіїв звучить у виступах різних європейських політиків, але йому особисто невідомо, щоб це обговорювалося, скажімо, тими політиками, які реально впливають на ситуацію зараз, які наразі мають повноваження ухвалювати рішення.

Водночас глава Меджлісу акцентував на цікавому моменті — до подібних ініціатив повертаються політики, які вчора такі методи не сприймали. Зокрема, він послався на нещодавній виступ у Варшаві екс-президента Франції Франсуа Оланда.

— Буквально тиждень назад я брав участь в одній з конференцій у Варшаві і я був здивований, що саме у виступі Франсуа Оланда, віднедавна ще президента Французської Республіки, учасники конференції почули те, що, я майже цитую, «якщо ми хочемо бути чесними і якщо ми хочемо говорити про те, як зупинити Російську Федерацію, треба говорити про обмеження енергоносіїв з Росії». Він не використав слово «ембарго» але по суті сказав те ж саме. Однак він одразу додав, що «на жаль, не всі наші партнери будуть дотримуватися цього обмеження». Як мені здається, він натякнув на Німеччину, бо вона дуже багато використовує російського газу.

При цьому Чубаров висловив думку, що українській стороні необхідно наполегливіше просувати свої пропозиції та ідеї стосовно вирішення російсько-українського конфлікту і відновлення українського суверенітету над окупованими Росією територіями. Світ не стоїть на місці, країни отримують розуміння реальної деструктивної ролі Росії у конфлікті, і ті пропозиції України, які сьогодні поки не сприймаються, завтра можуть стати ключем до вирішення проблем. Як приклад такої динаміки в поглядах, Чубаров навів сітуацию з можливим бойкотом Чемпіонату світу з футболу в РФ. За його словами, Україні раніше потрібно було бути більш наполегливою щодо вимог бойкоту Чемпіонату саме за агресію проти України. Зараз ідею такого бойкоту просувають англійські політики, однак вони почали говорити через призму того отруєння, яке відбулося у Лондоні, і в якому замішана Росія.

На думку Чубарова, з часом можуть відкритися нові можливості і Україна має бути готовою скористатися ними, тому вона повинна постійно і системно нарощувати тиск і посилювати вимоги до Росії.

— Нам треба наполягати на тих підходах, які сьогодні діючими політиками ігноруються, бо практика показує, що все, на чому ми наполягаємо, через рік-півтора-два починає сприйматися світом. Нам треба увесь час готувати ситуацію до того, що можуть бути надані нові шанси і щоб за цих шансів світ одразу міг згадати про наші ініціативи. Нові шанси нам дуже часто буде підкидати сама Росія: як вона зробила з малайзійським літаком, як зробила з отруєнням Скрипаля, і я думаю, ми ще будемо свідками багатьох таких міжнародних трагедій, де винною буде Росія. Тому нам треба нарощувати наші вимоги до Росії, щоб світ за необхідності одразу за них просто схопився і реалізував.

Раніше Рефат Чубаров неодноразово висловлював думку, що Росію вдасться повернути у межі міжнародного права, лише застосувавши до неї серйозні заходи, зокрема, запровадивши ембарго на російську сировину або відключивши банки РФ від системи Swift. Такий варіант Меджліс обговорював на нещодавній зустрічі з послами іноземних держав і представниками міжнародних організацій.

QHA