КИЇВ (QHA) -

Ряд депутатів висунув вимоги про прийняття Верховною Радою законопроекту, що дозволяє отримати громадянство іноземцям, які брали або беруть участь у захисті територіальної цілісності України. Про це заявив під час громадських слухань народний депутат з «Блоку Петра Порошенка» Олег Петренко.

Депутат зазначив, що багато громадян інших держав, які приїхали в Україну і взяли до рук зброю, а деякі і віддали свої життя за Україну, сьогодні потрапили в пастку.

— Вони не можуть повернутися до себе на батьківщину, де після повернення на них чекає сумна доля. Разом з тим тут вони не мають жодних справ. Вони не хочуть ніяких грошей або преференцій. Вони просто хочуть паспорт і громадянство тієї країни, за яку воювали і за яку ховали своїх побратимів. Разом з Андрієм Білецьким та Ігорем Луценком ми зареєстрували законопроект №3433, який хоча б частково вирішує ці проблеми. Він пройшов обговорення у комітетах, зокрема у профільному комітеті, і є висновком експертної групи. Він готовий до того, щоб за нього голосували депутати, зазначив Петренко.

Нардеп заявив, що з початку бойових дій на Донбасі близько 300-400 іноземних громадян взяли участь у захисті територіальної цілісності України, близько ста з них воювали у складі полку «Азов».

— Це рішення буде не тільки проявом справедливості, людської порядності щодо людей, а й має вплинути на політичні, державні процеси в українському суспільстві. Ступінь поваги до держави вимірюється тим, наскільки вона захищає своїх громадян, піклується про них. Ці люди поки не є громадянами, проте держава несе щодо них певну відповідальність. І від того, як вона поведеться, залежатиме, як її сприйматимуть у світі, сказав адвокат Едуард Юрченко.

В ході слухань виступило кілька громадян Російської Федерації, які захищають територіальну цілісність України у складі добровольчих батальйонів.

Доброволець з Росії Сергій Букрєєв пробув на передовий з лютого 2015 до літа 2016-го року.

— Чому я приїхав воювати за Україну? Я бачив, що Україна не може самостійно впоратися з цією бідою, і я повинен бути тут... А та політика, яку вибрала нинішня влада стосовно нас помилкова, каже Букрєєв.

Правозахисники відзначають, що прийняття даного закону змогло б гарантувати добровольцям-іноземцям захист від політичних переслідувань, з якими вони можуть зіткнутися у країнах, звідки вони прибули.

Рано чи пізно цих людей можуть депортувати і якщо це станеться, то велика ймовірність того, що більшість із них чекає кримінальне переслідування, а наприклад у Білорусі це може призвести і до смертної кари за участь у збройному конфлікті, кажуть вони.

Законопроект №3433 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які брали участь у захисті територіальної цілісності і недоторканності України)» зареєстрували депутати Олег Петренко (фракція «БПП»), Андрій Білецький (позафракційний) та Ігор Луценко (фракція «Батьківщина») у листопаді 2015 року.

ФОТО: інтернет

QHA