КИЇВ (QHA) -

У Верховній Раді України 6 грудня відбулося урочисте засідання з нагоди 100-річчя від дня проведення Першого Курултаю кримськотатарського народу. Спеціально до визначного заходу інформаційне агентство QHA поцікавилося у народних депутатів, що вони знають про Курултай і наскільки важливо, на їхню думку, інформувати якомога більшу кількість українців про такі видатні дати, які мали місце в історії кримських татар.

Так, постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим Борис Бабін вважає, що пам'ять про такі історичні події, як Курултай, і використання досвіду минулих років допоможе сучасній Україні в деокупації Криму.

— Ця дата є видатною, адже сто років тому демократичні процеси у Криму призвели до самоорганізації кримськотатарського народу, до збільшення рівня його самоідентифікації. І сьогодні, в умовах, коли Курултай і Меджліс, як органи національного самоврядування, заборонені злочинною окупаційною владою РФ, ми повинні пам'ятати цей історичний досвід. Та боротьба, яка сьогодні триває, я впевнений, приведе нас до перемоги і деокупації Криму. І ми всі зустрінемося у Криму на новому Курултаї кримськотатарського народу, сказав Бабін.

Народний депутат Юрій Дерев'янко впевнений, що підтримка кримськотатарського народу має проходити не тільки через відзначення важливих дат, а й через конкретні справи українських політиків.

— Ми дуже поважаємо кримськотатарський народ, і мені здається, ми повинні постійно наголошувати на тому, що ми не тільки поважаємо його на словах, а й демонструвати, що ми робимо це на конкретних справах, зокрема відзначаючи такі річниці, повідомив Дерев'янко.

Глава парламентської фракції "Самопоміч" Олег Березюк висловив надію про ще глибше зміцнення зв'язків між українцями і кримськими татарами.

— Коли ти поважаєш чуже, є велика ймовірність, що ті люди поважатимуть твоє. Низький уклін і привітання з великою повагою. Тільки це і довіра тримає людей разом і допомагає їм бути успішними і досягати мети, зауважив Березюк.

У свою чергу, народний депутат Сергій Тарута зазначив, що важливо пам'ятати не тільки те, що Перший Курултай був найважливішим етапом самоорганізації кримськотатарського народу, а й те, як жорстоко він був розігнаний більшовиками.

— Дуже важливо, щоб Україна пам'ятала, що річниця Курултаю це окрема сторінка, зокрема з великою трагедією. Сьогодні кримськотатарський народ перебуває в дуже складних умовах, виживає на території окупованого Криму, і багато з тих, хто виїхав, вимагають допомоги. І така увага важлива як у межах України, так і міжнародної спільноти, заявив Тарута.

За словами народного депутата від "Блоку Петра Порошенка" Сергія Лещенка, підтримка Україною таких заходів є висловленням солідарності з кримськими татарами

— У нас повинна бути державна підтримка таких заходів на рівні держави, на знак не просто поваги, а й солідарності. І це повинні бути не просто урочисті заходи, а також і серйозні дискусії про те, що зроблено, і тим більше що не зроблено країною для того, щоб захистити кримських татар.

Нагадаємо, в музеї грошей Національного банку України відбулася презентація пам'ятної монети на честь 100-річчя Першого Курултаю — національного з'їзду кримськотатарського народу, який відбувся в листопаді 1917 року.

Перший Курултай кримськотатарського народу відкрився 26 листопада (9 грудня за новим стилем) 1917 року у Ханському палаці в Бахчисараї. Він проголосив створення Кримської Народної Республіки, прийняв її Конституцію і державну символіку, після чого оголосив себе парламентом Кримської Народної Республіки. Уряд очолив Номан Челебіджихан.

Другий Курултай був скликаний вже 1991 року, через два роки після початку масового повернення кримських татар з місць, в яких вони проживали після депортації 1944 року.

QHA