КИЇВ (QHA) -

Віце-президент ПАРЄ, народний депутат Георгій Логвинський вважає, що конституційне закріплення за Кримом статусу національної або культурної кримськотатарської автономії стане сильним позитивним сигналом для кримських татар у Криму і згуртує їх навколо України. Як передає кореспондент QHA, про це Логвинський сказав учора, коментуючи створення при Конституційній комісії робочої групи, яка розроблятиме поправки до розділу Х Конституції України «Автономна Республіка Крим» про право кримськотатарського народу на самовизначення.

Георгій Логвинський підкреслив важливість конкретних і дієвих сигналів підтримки від України тим людям, які знаходяться в окупації, але залишаються вірними своїй країні, незалежно від етнічної приналежності.

На його думку, конкретика в питанні майбутнього Криму повинна бути визначена вже сьогодні. Таким чином Україна не тільки дасть мотивацію патріотам, але і сама отримає гарантовану підтримку з їх боку в сьогоденні та майбутньому.

— Під час війни  найсерйозніша зброя проти ворога — це єдність і патріотизм. На сьогодні основне питання, як Україна може підтримати кримських татар, — це дати Криму статус національної або культурної автономії кримських татар. Мені здається, це дасть мотивацію єдності тим людям, які сьогодні в якості заручників знаходяться на території Криму. Вони заручники — вони не знають, що станеться з ними завтра вранці, вони не знають, чи прийдуть люди з автоматами або хтось зникне. Але ці люди не біжать з Криму, хоча стратегія Росії — вигнати їх: «Ти хочеш бути в Україні — будь ласка, ми тобі ще доплатимо, тільки їдь звідси». Але вони відповідають: «Ні, ми не поїдемо, ми будемо тут захищати Україну. Тому що Україна — це європейські цінності, а європейські цінності — це правда. Ми за правду. Ми ваші розповіді про мир і велику Росію пройшли в 1944 році».

Георгій Логвинський, якого часто називають «юристом Меджлісу», підкреслив, що для кримських татар Крим є єдиною батьківщиною, і вони готові багато чим пожертвувати заради неї. У той же час кримськотатарська спільнота залишається вірною Україні, хоча Росія і намагалася на початку окупації підкупити кримських татар різними привілеями. Однак представники цього народу, навчені радянської депортацією, не повірили обіцянкам, які до того ж окупанти так не виконали.

— Що для кримських татар мається на увазі під словом Крим? Це батьківщина, це рідна земля і це найбільша цінність. Тому що заради цієї цінності гинули, йшли проти репресій — заради своєї землі. Це висока цінність. Росія під час початку окупації дійсно задекларувала божевільну підтримку кримськотатарського народу: кримськотатарська мова стає національною, квота у кримських татар в органах влади, фінансування і шкіл, і університетів, і програм та інше. Але всі розуміли, що це просто підкуп, і в цій «солодкій цукерці» все одно буде перебувати отрута, який називається «радянська Росія».

Віце-президент ПАРЄ нагадав, що до Верховної Ради вже поданий законопроект про статус кримськотатарського народу. Народний депутат також повідомив, що учора перед засіданням Конституційної комісії спілкувався з її членами, і має підстави розраховувати на подальшу оперативну і конструктивну роботу з розробки змін щодо статусу АР Крим.

— Законопроект уже передбачає ці зміни, хоча для них потрібна конституційна норма. Тобто ми фактично підштовхнули Конституційну комісію до дій — у нас вже розглядається законопроект, і будьте люб'язні, щоб наш законопроект приймався в динаміці та відповідно до змін до Конституції. Я сьогодні спілкувався з членами комісії, і я дуже сподіваюся, що найближчим часом ми побачимо єдність і патріотизм у прийнятті відповідних законодавчих актів.

Як повідомляло QHA, учора Конституційна комісія створила робочу групу, яка розроблятиме поправки до розділу Х Конституції України «Автономна Республіка Крим». Робота групи буде спрямована на введення поправок для узаконення права кримських татар як корінного народу Криму на самовизначення в рамках унітарної держави Україна. Зокрема, у цьому розділі має бути прописано, чому в складі унітарної України з'являється кримськотатарська автономія: її створюють для забезпечення кримським татарам як корінному народу Криму всіх гарантій для самозбереження і розвитку. Також поступово необхідно буде внести зміни до Конституції АР Крим та законодавство, що стосується питань управління в Криму, виборчої системи, освіти тощо.

Перше засідання групи відбудеться 22 травня.

QHA