КИЇВ (QHA) -

Українській владі варто замислитися щодо правового статусу кримчан після деокупації вже сьогодні, щоб Росія не мала можливості маніпулювати думкою жителів Криму. Про це журналісту QHA повідомила координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

За її словами, більшість жителів Криму не брала активної участі в анексії, тому їх відповідальність повинна бути не кримінальною, а політичною.

— Ми розуміємо, що є люди, які сприяли організації незаконного референдуму і захоплювали будівлі. Але є й звичайні кримчани, які стали жертвами російської пропаганди. Чи варто їх переслідувати? Швидше за все — ні, — зазначила правозахисниця.

Скрипник радить знизити емоційну ноту цього питання на об'єктивний рівень і займатися розслідуванням відомих фактів колаборації, щоб Україна мала законні підстави притягувати людей до відповідальності.

— Ми не маємо допомагати Росії залякувати людей в Криму розповідями про покарання, а повинні надіслати чіткий сигнал усім тим, хто підтримує Україну, що їх не будуть кидати за ґрати, — підкреслила вона.

Скрипник вважає, що однією з можливих форм відповідальності, яка може бути застосована до кримчан, може стати позбавлення права балотуватися до виборчих органів влади.

Раніше QHA повідомляло, що 18 січня Верховна Рада України ухвалила закон про деокупацію Донбасу.

QHA