КИЇВ (QHA) -

Виступаючи перед народними депутатами з трибуни Верховної Ради, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров звернувся до президента України Петра Порошенка з проханням про якомога скоріше скликання Конституційної комісії для зміни 10-ї статті Конституції, яка стосується Автономної Республіки Крим.

Також Чубаров нагадав про референдум 1991 року в Криму, зазначивши, що Москва тоді була дуже стурбована кримськотатарським фактором.

— 26 років тому в цей же день, 20 січня, відбувся загальнокримський референдум щодо відновлення автономії Криму, яка була ліквідована 1945 року у зв'язку із депортацією кримськотатарського народу... Цей референдум відбувся на самому початку повернення кримських татар на свою Батьківщину. Ще був СРСР і комуністичний режим, і Москва була дуже стурбована тим, що доведеться відновлювати кримськотатарську автономію у зв'язку із поверненням депортованого народу на свою землю,  зазначив він, передає кореспондент QHA.

Нагадаємо, 20 січня 1991 року у Криму відбувся референдум, на який було винесене питання про відновлення автономії півострова у складі України.

Як і навесні 2014 року, лідери кримськотатарського руху закликали своїх співвітчизників бойкотувати референдум. Однак причини протесту у них були зовсім іншими.

Річ у тім, що раніше було заявлено: у референдумі про статус Криму зможуть взяти участь кримські татари не тільки у Криму та Українській РСР, а й в інших союзних республіках, де вони компактно проживали  Узбецькій, Таджицькій і Казахській. Однак пізніше керівництво цих республік заявило про відмову проводити референдум серед кримських татар на своїй території. Саме тому, за даними соціологів, у голосуванні взяли участь лише півтори тисячі представників кримськотатарського народу.

Кримські татари справедливо вважали, що державний статус національної території не може визначатися арифметичною більшістю голосів переселенців з інших територій і розташованих у Криму російських військовослужбовців, з яких складалася більшість населення півострова.

Проте, з огляду на волю кримчан, 12 лютого 1991 року Верховна Рада УРСР прийняла Закон «Про відновлення Кримської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки».

QHA