КИЇВ (QHA) -

У своїх пропозиціях ввести миротворців ООН на окупований Росією Донбас, Україна має чітко озвучити позицію і щодо Криму, який так само окупований Росією. Зокрема висловити вимогу до Росії звільнити Крим, а до світової спільноти — посилити тиск на окупанта.

Таким чином народний депутат України, глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров прокоментував агентству QHA висловлювання російського політолога Андрія Іларіонова, який закинув українській стороні, що, запрошуючи миротворців ООН на окуповану територію Донеччини і Луганщини, Україна начебто «забула» про Крим.

Чубаров зазначив, що, винесши на обговорення широкого загалу питання щодо необхідності введення миротворців на окупований Донбас, українська сторона не зробила жодних публічних заяв щодо бажання чи небажання бачити миротворчу місію також і у Криму.  І саме відсутність публічно заявленої позиції підготувала грунт для спекуляцій з боку супротивників або непорозумінь з боку прихильників.

— Російські експерти можуть висловлювати здивування, оскільки позиція України щодо введення миротворчих сил лише на Донбас, на частину території України, яка на сьогодні контролюється Російською Федерацією, без згадки в цьому контексті Криму, одразу викликає як запитання, так і можливості для будь-яких спекуляцій, — вважає Чубаров.

Глава Меджлісу назвав заяву Іларіонова «політичним тролінгом» і наголосив, що Україна повинна чітко окреслити свою позицію щодо миротворців у контексті всіх своїх окупованих територій  і Донбасу, і Криму  аби не ставати жертвою спекуляцій. Водночас, на думку Чубарова, не обов’язково має йтися про запрошення миротворців ООН до Криму необхідно як мінімум прописати вимогу до Росії звільнити окупований Крим і закликати світову спільноту посилити санкційний тиск на країну-окупанта.

— Це свого роду політичний тролінг України знаючи, що Крим повністю окупований і там зараз повністю вибудована російська колоніальна влада, пропонувати ввести миротворчі сили на кримську землю. Але це заслужений тролінг. Тому що українській державі слід було б дуже чітко сказати міжнародній спільноті що робити з Кримом тоді, коли пропонується ввести миротворчі сили на Донбас. І в тому ж пакеті мала б бути викладена вимога до РФ звільнити Крим від російської окупації, а міжнародну громадськість слід було закликати вводити додаткові, потужніші санкції, аби Росія пішла з Криму. Оскільки цього не було в пакеті виголошено, то деякі російські експерти мають формальну можливість запитувати або пропонувати Україні свої варіанти поведінки щодо Криму.

Чубаров вкотре наголосив, що питання деокупації Криму і Донбасу мають розглядатися лише спільно  і під час висловлювання зовнішніх ініціатив, і під час внутрішніх обговорень. В цьому плані народний депутат нагадав, що наразі у Верховній Раді розглядається законопроект щодо відновлення суверенітету України над ОРДЛО. За його словами, до другого читання цього законопроекту він подав  низку пропозицій, в яких окремо прописується і питання щодо Криму. Чубаров також висловив сподівання, що «кримські» пропозиції внесуть й інші його колеги.

— Нам треба уникати будь-яких дій, коли б питання сходу України, неконтрольованих територій Донеччини і Луганщини, і питання тимчасово окупованого Криму розглядалися окремо. Скажімо, розглядатиметься у ВР законопроект щодо особливостей забезпечення відновлення державного суверенітету на окремих окупованих територіях Донецької і Луганської областей. І я надав до цього законопроекту до другого читання низку пропозицій, суть яких зводиться до того, щоб повсюди в цьому законі виписувати і питання Криму. Зараз будь-які ініціативи, зовнішні, внутрішні, будь-які резолюції чи проекти законів, а я про це говорю вже протягом тривалого часу, мають бути поєднані. Щоб не надавати можливості нікому ані маніпулювати нашою позицією, ані займатися політичним тролінгом.

Кореспондет QHA поставив уточнювальне запитання чи не було б логічним продовженням такого поєднання визначити в цьому законопроекті як дату початку російської агресії на Донбасі саме дату вторгення РФ до Криму, яка вже встановлена законодавчо 20 лютого 2014 року? Оскільки окупація України Росією розпочалася з Криму, а на Донбасі лише продовжилася.

Відповідаючи на це питання, Рефат Чубаров зазначив, що встановлення в законі про деокупацію Донбасу дати щодо початку російської агресії на сході України не є таким принциповим. На його думку важливим є те, що вже в українському законодавстві визначена дата російського військового вторгнення в цілому на територію України дата початку окупації Криму.

— Для мене це не є таким важливим і принциповим, оскільки на сході України, майже по всій тій території, яка сьогодні нами не контролюється, події розвивалися достатньо динамічно. Тож щодо встановлення окремої дати я не бачу необхідності. Головне, що ми встановили, коли Росія розпочала військове вторгнення на територію України це 20 лютого 2014 року. І розпочала вона з Криму. І завершити всі ці питання, проблеми ми маємо виходом з Криму останнього російського військового.

Як повідомлялося раніше, екс-радник президента РФ Володимира Путіна Андрій Іларіонов у інтерв’ю ЗМІ висловив думку, що, закликаючи ввести миротворців ООН на окупований Донбас, українська влада продемонструвала незрозумілу забудькуватість, не згадавши про Крим, який так само окупований РФ і де також переслідують українських громадян. Втім, деякі експерти вважають, що спроби «прив’язати» до пропозицій України ввести миротворців на Донбас пропозицію ввести миротворчий контингент також і до Криму є провокативними і спрямованими на те, аби таким чином взагалі унеможливити введення миротворців навіть на Донбас. 

Наразі остаточний варіант українських пропозицій щодо введення миротворців ще не внесений. Нещодавно міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що Україна має проект резолюції щодо миротворчої місії ООН на Донбасі, але внесе його спільно з партнерами після узгодження позицій з «Великою сімкою», ЄС, Китаєм та іншими країнами.

QHA