КИЇВ (QHA) -

Глава Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Рефат Чубаров позитивно оцінив пропозицію президента України Петра Порошенка створити міжнародну групу «друзів українського Криму», однак акцентував, що до неї повинні увійти впливові учасники і її діяльність повинна мати наслідком реальні практичні кроки щодо деокупації півострова. Як передає кореспондент QHA, про це Рефат Чубаров заявив в інтерв’ю журналістам.

Рефат Чубаров наголосив на важливості залучення до «групи друзів Криму» впливових світових гравців, оскільки це дозволить зробити її діяльність результативною. Зокрема, він вважає, що до цієї групи повинні увійти країни-підписанти Будапештського меморандуму, оскільки саме його порушила Росія, анексувавши Крим, і тепер за їх участі доцільно відновлювати український суверенітет над Кримом.

— Саму ініціативу щодо створення групи підтримки України по деокупації Криму можемо вітати. Але дуже багато залежить від того, хто увійде в цю групу, кого Україна зможе залучити. Я думаю, в цій групі обов'язково мають бути країни-підписанти Будапештського меморандуму, тобто провідні країни. Якщо їх не буде, все знову може закінчитися лише ініціативами, які не матимуть можливості бути реалізованими. Тож, якщо ця група друзів українського Криму буде здатна одразу переводити свої ініціативи в практичні заходи, думаю, це буде початок процесу повернення Криму.

На думку Рефата Чубарова, для повернення півострова, дуже важливо не просто започатковувати ініціативи, а реалізовувати їх, почати робити конкретні кроки. Приміром, нарешті всадовити Росію за міжнародний стіл переговорів по Криму, хоча сама вона послідовно уникає будь-яких обговорень цього питання.

— Будь-які ініціативи щодо повернення Криму тоді будуть вагомими, якщо одразу будуть підкріплюватися конкретними правовими діями на міжнародній арені, які примусять Росію сісти за стіл переговорів щодо Криму. На сьогодні Росії попри все, попри всі санкції, вдається взагалі не допускати нікого до обговорення Криму. Вважаючи Крим своєю територією, Росія одразу блокує будь-які наші намагання, щоб хтось із нею говорив про Крим.

Як повідомляло QHA, 20 вересня на 72-й сесії Генеральної Асамблеї ООН президент України Петро Порошенко запропонував створити міжнародну групу друзів українського Криму для координації спільних кроків та дій

Коментуючи ініціативу, перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко також висловила думку, що до міжнародної групи «друзів українського Криму» можуть і повинні увійти країни-підписанти Будапештського меморандуму, які є гарантами територіальної цілісності України.

Будапештський меморандум Україна, США, Великобританія та Росія підписали в 1994 році. В обмін на відмову від ядерної зброї, країни-підписанти гарантували Україні недоторканність суверенітету і територіальної цілісності, а також відсутність економічної агресії. В лютому 2014 року Росія порушила свої зобов’язання, методом збройної спецоперації анексувала Крим, спробувавши легалізуватии окупацію в березі за допомогою так званого «референдуму» про приєднання Криму до РФ. Світова спільнота не визнала результати цього референдуму, Крим і досі де-юре вважається територією України. Більше того, 19 грудня 2016 року Генасамблея ООН в так званій «другій кримській резолюції» прямо назвала АР Крим українською територією, тимчасово окупованою Росією, а Росію визнала державою-окупантом.

QHA