КИЇВ (QHA) -

У законопроекті, що визнає РФ країною-агресором, не згадується окупований півострів, а мова йде лише про Донбас. Цей факт викликав безліч дискусій серед парламентарів, частина яких наполягає на необхідності виправити помилку шляхом внесення до законопроекту відповідних поправок.

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив кореспонденту QHA, що закон про реінтеграцію Донбасу не повинен бути прийнятий у другому читанні без згадки окупованого Росією Криму.

Чубаров наполягатиме на тому, щоб до законопроекту №7163 обов'язково були внесені всі необхідні поправки. На його думку, оскільки Донбас і Крим перебувають під російською окупацією, то говорити лише про одну території, а іншу ігнорувати некоректно.

— Я двічі виступав на фракції за участю президента України Петра Порошенка щодо того, що у нас не повинна бути окрема державна політика щодо забезпечення державного суверенітету стосовно однієї чи іншої тимчасово окупованої території. Я ніколи на це не погоджуся, особливо в тому, що стосується питання війни з Росією. Наша принципова позиція, спрямована на територіальну цілісність України, повинна бути єдиною, хоча я не виключаю, що можуть бути деякі особливості щодо повернення Криму і Донбасу. Але, в той же час, ми не повинні розглядати окремо наші дії щодо тимчасово окупованих територій Криму і Донбасу, а потім по черзі подавати їх нашим міжнародним партнерам, — зазначив він.

Рефат Чубаров запропонував депутатам виступити з єдиною формулою відновлення територіальної цілісності України в межах кордонів, визнаних міжнародною спільнотою, як перед західними партнерами, так і перед російським агресором.

Також він пропонує внести зміни по всьому тексту законопроекту, починаючи з назви документа, який має звучати так: «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями». Викликано це тим, що Російська Федерація окупувала не тільки окремі райони Донецької та Луганської областей, а й Автономну республіку Крим та місто Севастополь, і про це в жодному разі не можна забувати.

— Якщо взяти по тексту, щоб було зрозуміло читачам, то в пункті, що стверджує «не визнаючи злочинного захоплення Російською Федерацією частини території України», необхідно прописати АРК, місто Севастополь та окремі райони Донецької і Луганської областей. Далі по тексту: «Зазначаючи, що дії Російської Федерації, її збройних сил, інших військових формувань та окупаційної адміністрації Російської Федерації на території АРК, міста Севастополя та окремих районів Донецької та Луганської областей грубо порушують досягнуті на міжнародному рівні домовленості». І подібні правки потрібно внести по всьому тексту законопроекту, щоб ми вибудували єдину політику української держави щодо своїх окупованих територій. Це може не сподобатися нашим партнерам, оскільки багато хто з них хотіли, щоб ми встановили якусь пріоритетність. Мовляв, давайте зараз займаємося Донецькою і Луганською областями, а потім у тривалій перспективі займемося Кримом. Однак якщо ми приймемо закон з подібними правками, то він не дозволить ні Україні, ні нашим західним партнерам встановлювати будь-яку черговість. Адже це, з моєї точки зору, є аморальним і злочинним щодо тих людей, які зараз стали заручниками російської окупаційної влади, сказав Рефат Чубаров.

Народний депутат від фракції БПП сподівається на те, що до другого читання законопроекту будуть враховані всі поправки щодо Криму, і тоді закон про реінтеграцію Донбасу можна буде прийняти в цілому.

Якщо пропозиції глави Меджлісу кримськотатарського народу не будуть прийняті, то він не проголосує за законопроект.

У намірах про включення півострова до законопроекту особливих суперечностей між фракціями в парламенті, які по-різному поводилися під час голосування в першому читанні, немає. Я сподіваюся, що це їхня щира позиція щодо Криму і Мінських угод. Але, в той же час, у стінах ВРУ з'явилося три альтернативні законопроекти, і фракції, які стоять за ними, наполягають на тому, щоб саме їхній варіант був закладений в основу. Я хочу сказати, що і там простежується бажання об'єднати Крим і Донбас і виключити Мінські угоди,  зазначив він.

Також він сподівається, що фракції, які не голосували за законопроект про реінтеграцію Донбасу, візьмуть участь в обговоренні, присвяченому внесенню поправок у документ до другого читання.

 

Нагадаємо, законопроект №7163 про забезпечення суверенітету України над окупованим Донбасом регулює державну політику щодо непідконтрольних територій Донбасу. Згідно з документом, Росія ініціювала, організувала та підтримувала терористичну діяльність в Україні, здійснює збройну агресію проти України і тимчасову окупацію частини її території. Також в законопроекті наголошується, що збройні сили РФ, підтримувані нею військові формування та окупаційні адміністрації в окремих районах Донецької та Луганської областей грубо порушують досягнуті міжнародні домовленості.

Раніше QHA повідомляло, що 6 жовтня Верховна Рада України в першому читанні прийняла президентський законопроект про реінтеграцію Донбасу.

Спікер Андрій Парубій зазначив, що з закону про реінтеграцію Донбасу прибрали пункт про Мінські угоди, і Верховна Рада таким чином визнала, що Росія — держава-агресор.

Згідно із законопроектом, в разі введення воєнного стану в окремих районах Донецької та Луганської областей припиняються повноваження обласних, районних і сільських рад.

QHA