КИЇВ (QHA) -

Народний депутат, глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров просить президента України Петра Порошенка вже найближчими днями нарешті ініціювати створення робочої групи у складі конституційної комісії для підготовки змін і доповнень до Конституції України щодо АР Крим. Про це Рефат Чубаров сказав, виступаючи сьогодні з трибуни Верховної Ради під час «Дня Криму» у парламенті.

За словами Рефата Чубарова, питання із створенням цієї робочої занадто затягнулось.

— Пане Президенте, ми неприпустимо затягнули зі створенням робочої групи з підготовки доповнень і змін до розділу Х Конституції України щодо Автономної Республіки Крим. Хочу висловити надію, що саме в ці дні президентом України все-таки буде ініційоване створення робочої групи у складі конституційної комісії для прийняття зазначеного рішення.

Глава Меджлісу кримськотатарського народу також зауважив, що необхідно якомога швидше перейти до ефективного захисту Криму та України, у тому числі, використовуючи законодавчі методи. І наголосив, що сотні тисяч громадян України, що живуть у тимчасово окупованому Росією Криму, з нетерпінням очікують на конкретні дії з повернення півострова.

— Ми всі в особливому боргу перед громадянами України, які зберігають свою гідність і вірність Україні в умовах тотального придушення свободи і посилюючих репресії з боку російських окупантів. Ми повинні якомога швидше стати на ефективний захист Криму, на справжній захист України, поряд із Ахтемом Чийгозом, Ільмі Умеровим, Алі Асановим, Мустафою Дегерменджі, Миколою Семеною, Емір-Усеїном Куку, Олегом Синцовим, десятками інших політв'язнів, кого позбавлено свободи і хто переслідується російськими окупантами.

Підсумовуючи сказане, Рефат Чубаров підкреслив виняткову роль саме України в питанні повернення Криму і відновлення українського суверенітету на півострові. Глава Меджлісу акцентував, що Україна зможе досягти цієї мети, реалізувавши право кримських татар на самовизначення в Криму у складі української держави.

— Лише Україна сьогодні володіє єдиним найефективнішим ключем, за допомогою якого відбудеться деокупація Криму і відновлений суверенітет України на Кримському півострові. І цим ключем є безумовне природне право кримськотатарського народу на самовизначення на своїй землі та у складі української держави.

Довідка: у лютому-березні 2014 року Російська Федерація незаконно анексувала український Крим, легалізувавши збройне захоплення проведенням псевдо-референдуму. Однак світова спільнота не визнала анексію. Відповідно до Резолюцій Генасамблеї ООН від 2014 та 2016 років, Крим і Севастополь де-юре є територією України, тимчасово окупованою Росією.

20 березня 2014 року український парламент визнав статус кримськотатарського народу як корінного і приєднався до Декларації прав корінних народів ООН 2007 року.

Рефат Чубаров 4 вересня 2015 року публічно звернувся до голови Конституційної комісії та членів комісії з пропозицією створити в її складі робочу групу з питань АР Крим.

18 травня 2016 року Петро Порошенко на вечорі-реквіємі з нагоди роковин Депортації кримських татар заявив про доцільність створити на території Криму кримськотатарську автономію в складі України. Президент пообіцяв звернутись до Конституційної комісії із закликом утворити найближчим часом із членів Конституційної комісії та представників Меджлісу, експертів робочу групу з підготовки змін та доповнень до Х розділу Конституції щодо створення в Криму національної автономії кримських татар.

Зокрема, у цьому розділі має бути прописано, чому в складі унітарної України з`являється кримськотатарська автономія. Зокрема, що вона створюється для забезпечення кримськотатарському народу, як корінному народу Криму, всіх гарантій для самозбереження і розвитку. Також поступово необхідно буде ухвалити зміни до Конституції АР Крим та законодавство, яке стосується питання управління в Криму, виборчої системи, освіти тощо.

QHA