КИЇВ (QHA) -

17 лютого у Сімферополі провели так званий "З'їзд мусульман Криму". Про його легітимність та репрезентативність говорити не доводиться, на з'їзді були присутні всього лише 450 делегатів. Але на цих зборах, іменованих кремлівськими ЗМІ "курултаєм", була створена нова, по суті до того небачена структура: так звана «Рада кримськотатарського народу».

При аналізі того, що відбувається, одразу ж впадає в очі очевидний парадокс. Як можуть релігійні збори утворювати структуру, яка працює за національною ознакою. Мабуть, окупаційна влада дуже поспішала, аби замислюватися над такими «дрібницями».

Проте, як мінімум на папері рада створена, і це представляє великі загрози, ніж може здатися на перший погляд.

Знати зрадника в обличчя

Нова структура, яка має забезпечувати зворотній зв'язок між окупаційною владою і населенням, складається з 15 членів із абсолютно різних сфер життя. Автор цих рядків підозрює, що більшість з них в очі один одного не бачили до 17 лютого.

Отже, перерахуємо обраних по порядку. Це підконтрольний Кремлю муфтій Криму Еміралі Аблаєв; президент Кримського інженерно-педагогічного університету Февзі Якубов, нинішній ректор університету Дженгіз Якубов; президент Кримської федерації національної боротьби куреш і олімпійський чемпіон Рустем Казаков; глава організації «Інкішаф», член ради при президенті РФ з міжнаціональних відносин Ескендер Білялов; заступник Еміралі Аблаєва Айдер Ісмаїлов; віце-президент т.зв. ремісничої палати Криму Мехті Ісламов, ще один заступник Аблаєва Руслан Баїров, Відповідальний секретар муфтія мусульман Криму Айдер Аджимамбетов, викладач т.зв. Таврійської академії Кримського федерального університету ім. В.І. Вернадського Лемара Селенділі; художній керівник кримськотатарського ансамблю пісні й танцю «Хайтарма» і співачка Ельміра Налбантова; генеральний директор будівельної компанії «Індустрія розвитку» Енвер Еміраджієв; головний лікар лікарні №6 сел. Інкерман Гайде Дегірменджі; директор Кримськотатарського музею культурно-історичної спадщини Сафіє Емінова; та екс-директор Республіканської кримськотатарської бібліотеки ім. І. Гаспринського Айдер Еміров.

Окрім представників Муфтіяту, а це 4 з 15 членів маріонеткової структури, ніхто з його членів раніше не був помічений у політичному активізм.

Крім того, викликає сумніви сама процедура створення "ради".

— Це спроба підмінити призначеним органом виборні представницькі органи кримських татар. Вони зібрали людей з числа колаборантів, назвали це мусульманським «курултаєм» і на ньому створили «раду народу», — зазначив у коментарі QHA заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров.

За його словами, представляти кримськотатарський народ можуть тільки ті люди, які пройшли процедуру виборів.

— У нас є система виборів делегатів Курултаю, які формують Меджліс кримськотатарського народу. Тільки ця структура має право представляти свій народ. Тобто, усі члени Меджлісу пройшли процедуру виборів, а тут — призначені люди, — упевнений заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу.

Батіг і пряник

Росія з багаторічною імперською традицією накопичила величезний досвід інтеграції та управління іншими народами, у тому числі, які сповідують іслам. Саме за образом і подобою Татарстану, Башкирії, Чечні та інших окупанти вирішили вчинити і в Криму.

Суть цієї стратегії стара як світ: потрібно знайти тих, хто за матеріальні цінності або через особисті амбіції готовий зрадити свій народ і співпрацювати з владою, тим самим їх частково легітимізуючи. З іншого боку, не сповільнювати маховик репресій, щоб знищити і/або залякати всіх незгодних.

Мабуть, найхрестоматійнішим і успішним прикладом такої стратегії останніх років є Чечня. Рамзан Кадиров отримав пост глави республіки від свого батька Ахмата, який довгий час був муфтієм Ічкерії. Потім він посварився з більшістю польових командирів, і з політичних міркувань став на бік Росії, правда ненадовго. Кадиров-старший був убитий у результаті вибуху в 2004 році. Одночасно з цим російські спецслужби під виглядом боротьби з тероризмом проводили масові репресії, часто руками колаборантів. Сьогодні Кадиров забезпечив повну лояльність Чечні кремлівському режиму. У той же час, тисячі непідкорених чеченців знаходяться за кордоном.

Цей же сценарій Росія спробувала провернути і в Криму ще у 2014 році. На той момент кримські татари залишилися єдиною організованою, опозиційною окупантам силою. Тоді була спроба змусити Меджліс кримськотатарського народу і Духовне управління мусульман Криму співпрацювати. Якщо Меджліс проявив твердість у своїй позиції, за що був несправедливо оголошений екстремістською організацією, то з муфтієм — Еміралі Аблаєвим вдалося домовитися.

Необхідно відзначити, що сам Аблаєв — це типовий приклад безпринципного чиновника, якому абсолютно все одно, кому служити. Він зайняв пост муфтія ще до окупації. А після захоплення Криму швидко зрозумів, від кого можна отримати найбільше вигод. Усі 4 роки окупації очолювана ним структура покірно виконує все, що говорить окупаційна влада. Більше того, Еміралі Аблаєв не раз відверто доносив ФСБ на опозиційно налаштованих кримських татар, після чого окупанти приступали до брудної роботи: обшуків, затримань і арештів.

— Еміралі Аблаєв не є ніяким духовним лідером для кримських татар. Він продав свою душу, і весь наш народ це знає, а ті, хто не може про це говорити, просто побоюються за своє життя і роботу, — упевнений Айдер Рустамов, муфтій Духовного управління мусульман АРК, яке базується у Києві.

Ще до анексії на адресу Аблаєва лунали звинувачення в узурпації духовної влади в Криму. При ньому була створена модель, за якою Муфтіят призначав імамів, які, у свою чергу, обирали муфтія. Така зациклена система забезпечувала йому монополію влади.

Перехопити Курултай

Оцінюючи створення "Ради кримськотатарського народу" необхідно враховувати, ще як мінімум два фактори: президентські вибори в Росії і проведення Курултаю. З першого питання члени "ради" самі одразу ж «попалися», закликавши кримських татар до голосування за Путіна. На зборах від імені "ради" було ухвалено звернення до кримськотатарського народу і кримчанам, в якому їх закликали проголосувати на виборах 18 березня, за Путіна. Що ж, залишається лише дивуватися незграбності і неакуратність їхніх дій.

Другий аспект більш важливий і потенційно небезпечний.

— Якби не було окупації нашої батьківщини, у цьому році восени мали б провести Курултай, але з огляду на обставини, я думаю, що це виключено. Якщо до осені не відбудеться деоккупація Криму та повернення його до складу України, то провести вибори делегатів наступного Курултаю буде неможливо. Я думаю, що восени ми з цього приводу зберемо спеціальне засідання Меджлісу або тих його членів, яких зможемо зібрати, і зробимо якусь заяву, — упевнений Ільмі Умеров.

Існує ймовірність, що до цього часу РФ спробує перехопити ініціативу і зімітувати проведення Курултаю в Криму, призначивши якусь подобу ручного "меджлісу", як би він не називався. Збіговисько 17 лютого, з усього видно, було репетицією цього.

— Я думаю, що раз вони провели релігійний з'їзд і призначили так званих представників народу, то чому вони не можуть провести такий же кишеньковий «Курултай». Можуть провести і ще призначити орган — назвавши його новим "Меджлісом кримськотатарського народу", — вважає політик.

Нову структуру ніхто у світі не визнає. Але справа в тому, що це і не розраховане на політиків, які ухвалюють рішення. Головною метою буде пересічник, якому невтямки, хто реально представляє інтереси кримських татар, а хто — маріонетка окупантів. Це дасть російській пропаганді можливість підірвати інформаційну монополію на представництво кримськотатарського народу. А також мовити на міжнародній арені про нібито захист прав корінного народу і можливості функціонувати представницьким органам кримських татар.

Цієї підміни допустити не можна і необхідно вживати заходів вже зараз.

Роман Кот

QHA