КИЇВ (QHA) -

Меджліс кримськотатарського народу має взаєморозуміння з українською владою у питанні створення кримськотатарської національно-територіальної автономії і не вбачає підстав для проведення будь-яких протестних акцій з цього приводу.

Таким чином, заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз прокоментував агентству QHA висловлювання генерального директора кримськотатарського каналу ATR Ленура Іслямова, який проанонсував протестні акції кримських татар у разі, якщо до 18 травня не будуть внесені зміни до Конституції України стосовно статусу Криму.

— Меджліс кримськотатарського народу в питанні щодо визначення статусу корінного народу та статусу національно-територіальної автономії Криму тісно працює з державними органами влади України і у нас поки немає нерозуміння з боку найвищого керівництва держави. Ми знаходимо взаєморозуміння. Остання зустріч з президентом України Петром Порошенко підтвердила ставлення глави держави до цього питання. На сьогодні Робоча група підготувала зміни до Конституції України і зараз готується питання ознайомлення з висновками цієї Робочої групи, а далі збираємося подавати ці зміни на розгляд Верховної Ради України і сподіваємося на підтримку президента. 

Ахтем Чийгоз назвав заяви Іслямова про наміри кримських татар проводити протестні акції задля тиску на українську владу щодо створення автономії саме до 18 травня «приватною ініціативою». Чийгоз наголосив, що говорити від імені кримських татар може лише їхній представницький орган — Меджліс, однак Меджліс не обговорював і тим більше не ухвалював ніяких рішень щодо проведення протестних акцій або закликів до їхнього проведення. Заступник глави Меджлісу також пояснив, що дата 18 травня — роковини депортації — для кримських татар є знаковою, символічною, і ймовірно, саме цим керувався Іслямов, коли вимагав від української влади внести поправку до Конституції щодо статусу Криму саме до цього дня.

— Від імені народу робити заяви та ухвалювати рішення може лише обраний представницький орган — це Меджліс кримськотатарського народу. Все інше — це приватна ініціатива, приватна думка. Тому тут це його приватне висловлювання і я не думаю, що він може апелювати думкою народу або тим більше закликом до народу. Для кожного кримського татарина 18 травня — це така собі червона риска в долі нашого народу. Після повернення на свою історичну Батьківщину, перебуваючи в Криму, ми щороку звіряли наші дії та досягнуті результати на траурному мітингу, радячись з народом, і визначали головні політичні напрями та кроки нашого народу. Тому я думаю, що Ленур Іслямов, як кримський татарин, теж для себе 18 травня визначає такою символічною датою. Кожен кримський татарин має свою точку зору, але говорити від імені народу і тим більше закликати народ, очікувати зворотню реакцію народу — це входить до повноважень Меджлісу кримськотатарського народу.

Відповідаючи на уточнююче запитання — наскільки потрібен поспіх в ухваленні змін до Конституції щодо статусу Криму, при тому, що реально запрацювати ці зміни зможуть лише після деокупації півострова, Ахтем Чийгоз акцентував, що змінити статус Криму в українській Конституції варто ще до звільнення, оскільки такі зміни, у тому числі, стануть ефективним інструментом деокупації. І в цьому питанні Меджліс активно співпрацює з українською владою.

— Це (внесення змін до Конституції) питання справедливості і законності вимог кримськотатарського народу і прив’язувати його до терміну деокупації не варто. Це потрібно робити зараз, по-перше, для того, щоб відновити справедливість, і до того ж це буде серйозним інструментом як для України, так і для міжнародного співтовариства для деокупації Криму.

Як повідомляло QHA, директор телеканалу АTR, один з організаторів Громадянської блокади Криму Ленур Іслямов заявив, що у Києві відбудуться масові акції протесту кримських татар, якщо влада України до 18 травня не внесе зміни до Конституції, згідно з якими Крим стане Кримськотатарською національно-територіальною автономією.

Президент України Петро Порошенко сказав про необхідність внесення змін до статті 10 Конституції України, яка регламентує статус АР Крим, 18 травня 2016 року, в День пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу. У минулому році була створена Робоча група, яка напочатку 2018 року розробила відповідні зміни. Наприкінці лютого 2018 року Порошенко пообіцяв звернутися до Конституційної комісії, щоб вона провела публічне обговорення пропозицій робочої групи. 

QHA