КИЇВ (QHA) -

Музеї анексованого Криму вирішили оскаржити постанову окружного суду Амстердама про повернення в Україну колекції скіфського золота, вивезеної на початку 2014 року в Нідерланди. Скарби експонувалися на виставці «Крим: золото і таємниці Чорного моря» в музеї Аллана Пірсона.

Незважаючи на політичний резонанс ситуації, кримські музеї тиснули на жалість голландського суду, будь-якими способами захищаючи свої інтереси.

Як зазначила в коментарі QHA перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джапарова, докази окупантів будувалися на тому, що збереження культурних цінностей — це не питання політики.

Ці артефакти нібито несуть якесь особливе значення для «народу Криму», а Крим має певний статус. Це була маніпуляція. Тоді ми зрозуміли, наскільки правильно підійшов український уряд, який прийняв рішення відправити представників міністерств на суд для того, щоб політично підтримати процес, сказала вона.

На подачу апеляції відвели три місяці. І ось сталося. Директор кримського Центрального музею Тавриди Андрій Мальгін заявив, що процес підготовки апеляції на рішення окружного суду Амстердама розпочато. Тим часом скіфське золото як і раніше чекає вироку в музеї Аллард Пірсона.

З точки зору принципів права, в справі про золото навіть суперечки бути не може. Історичні цінності кримських, тобто українських, музеїв належать державі і громадянам України, коментує «золоту справу» народний депутат України Георгій Логвинський і пояснює, що рішення суду навряд чи зміниться на користь кримських музеїв.

Крім того, нардеп вважає, що наша країна не повинна в повному обсязі відшкодовувати музею Аллард Пірсона кошти за зберігання експонатів виставки на сумі 111 тисяч євро (адже рішення голландського суду не означає, що цінності повернуться в Україну негайно).

Які претензії до нас? Винна сторона Росія — повинна платити за всі збитки через анексію півострова, заявив Логвинський.

Серед 500 вивезених з Криму на початку 2014 року скіфських реліквій артефакти з скіфського золота, церемоніальний шолом, коштовні камені та мечі стародавніх греків і скіфів.

Після анексії Криму Росією виникло питання  кому голландці мають повертати колекцію?

Чотири кримських музеї  Центральний музей Тавриди, Керченський історико-культурний заповідник, Бахчисарайський історико-культурний заповідник та Національний заповідник «Херсонес Таврійський»  звернулися до суду з вимогою повернути експонати до Криму.

Суд Нідерландів прийняв рішення передати скіфське золото Києву на основі конвенції ЮНЕСКО, згідно з якою витвори мистецтва мають бути повернуті суверенній державі, яка надала ці твори для тимчасової експозиції.

Тимур Савін

QHA