КИЇВ (QHA) -

На адміністративному кордоні з Кримом, на КПП «Чонгар» розташована база громадської організації «Аскер» та добровольчого батальйону імені Номана Челебіджихана. Дві групи виконують різні завдання: «Аскер» здійснює громадський контроль над прикордонниками і митницею, а бійці батальйону займаються військовою підготовкою. Проблема лише в тому, що обидві структури не входять ані до складу Збройних сил України, ані до складу МВС. Командування ЗСУ сприймає «аскеровців» неоднозначно.

Недавня сутичка у селі Чонгар 13 лютого з подальшим роззброєнням, псуванням майна та в'їздом БТР на базу «Аскер» підтвердила нерозуміння. Щоправда, коли пристрасті вщухли, командир 34 батальйону Сергій Шпанко вибачався за дії солдатів. У прес-службі оперативного командування «Південь» сухопутних військ Збройних Сил України QHA пояснили конфлікт наступним чином: «група незаконного збройного формування» заважала виконувати бойове завдання з облаштування бойових позицій одного з підрозділів військової частини оперативного командування «Південь».

— Я так розумію, хотіли продемонструвати силу. Хоча якщо хлопці такі і є, будь ласка, йде активна компанія призову на службу за контрактом. Чому б не робити це на законних підставах?  сказав начальник прес-служби «Півдня» Ігор Бірюков.

Варто нагадати, що концепція діяльності кримського батальйону з'явилася у квітні минулого року. Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров представив її президенту України та міністру внутрішніх справ. Арсен Аваков виявився прихильником іншого підходу — «країна Україна не повинна мати ні вірменського, ні грузинського, ні кримськотатарського окремого батальйону».

Це повинні бути спеціальні сили української армії, в яких можуть служити і кримські татари, і вірмени, і багато інших... Я прихильник іншого підходу,  сказав Аваков, відповідаючи на запитання журналістів після зустрічі з Мустафою Джемілєвим і Рефатом Чубаровим.

У Національній гвардії України, підконтрольный Міністерству внутрішніх справ України кажуть, що створення у їхній структурі кримськотатарського батальйону залишається на рівні заяв, не закріплених законодавчо.

Генерал-лейтенант запасу, військовий експерт Ігор Романенко зазначає, що збройні формування з національними особливостями у складі будь-якої держави непроста структура.

Наскільки це адекватно у структурі ЗСУ, настільки будуть виконуватися і завдання. До цього питання треба готуватися і постійно ним займатися, щоб це було в ім'я інтересів держави, а не навпаки, розповів військовий.

Глава Меджлісу Рефат Чубаров знайшов інший вихід, і на зустрічі з міністром оборони України Степаном Полтораком домігся обіцянки створити кримський підрозділ бригади морської піхоти ЗСУ. У ньому ж зможуть служити члени громадського об'єднання «Аскер» разом із вихідцями з Криму. Релігійні та культурні традиції їхні будуть дотримані. Також кримський підрозділ морських піхотинців охоронятиме громадський порядок і держустанови відразу після деокупації Криму.

 Ясно, що військові з Криму швидко займуть свої позиції на півострові. На сьогодні Міністерство оборони України знайшло можливість організувати такий підрозділ у морській піхоті, розповів Чубаров QHA.

Координатор Громадянської блокади Криму Ленур Іслямов у інтерв'ю QHA заявив, що добробат імені Номана Челебіджихана та громадське об'єднання «Аскер» повинні бути окремим батальйоном морської піхоти, а не розчинятися у загальній морській бригаді ЗСУ. Феодосія, де до анексії Криму стояли українські морські піхотинці, на думку Іслямова, буде містом реєстрації цього батальйону.

Міністру Полтораку ми скажемо, що треба повернути честь команді морпіхів і присвоїти кримському морському батальйону старий номер феодосійської військової частини, пояснив Іслямов.

Кримський підрозділ бригади морпіхів ЗСУ після легалізації зможе дислокуватися у прибережній зоні під контролем України. Феодосійський номер присвоїти йому цілком реально, адже офіційний Київ вважає анексію Криму міжнародним злочином, а нові порядки окупантів — нелегітимними.

Тимур Савін

QHA