КИЇВ (QHA) -

Практично остаточні результати конституційного референдуму в Туреччині були відомі вже о 21:00 за місцевим часом. До ранку у відсотковому співвідношенні кардинальних змін не відбулося. Таким чином з результатом 51% голосів «за» Туреччина 2019 року перейде від парламентської форми правління до президентської республіки.

Нинішній президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган ще о 8 вечора привітав своїх колег, прем'єр-міністра та лідера правлячої Партії справедливості і розвитку Біналі Йилдирима, голову Партії націоналістичного руху Девлета Бахчелі та лідера Партії великого єдності Мустафу Дестеджі з перемогою на конституційному референдумі. Однак офіційної заяви турецький гарант на той момент ще не зробив.

Перед народом о 9 вечора щодо перемоги на референдумі виступив прем'єр-міністр Туреччини Біналі Йилдирим, який заявив, що підсумки конституційного референдуму — відображення волі народу.

Голосування 16 квітня відкрило нову сторінку історії демократичної Туреччини. Підсумки референдуму будуть використані в ім'я стабільності і добробуту жителів країни,  наголосив Йилдирим.

Трохи згодом прес-конференцію за підсумками голосування провів і сам президент Туреччини.

Це перемога всієї Туреччини, площею у 780 тис кв км всіх 80 млн громадян, що населяють 81 провінцію країни. У наступний період ми будемо працювати ще активніше. Туреччина продовжить свій шлях, — зазначив Реджеп Таїп Ердоган.

Не обійшлося у виступі турецького президента без згадки про смертну кару. На майбутнє Ердоган збирається обговорити це питання з прем'єр-міністром та лідерами партій. Якщо парламент схвалить законопроект, то Ердоган буде готовий його підписати. А якщо ні то турецький народ зробить сам свій вибір, зазначив президент республіки.

При цьому турецький гарант закликав усі сторони прийняти результати референдуму і уникати непотрібних дискусій. Таку заяву Ердоган зробив неспроста, оскільки в деяких провінціях Туреччини, де більшість громадян проголосували «проти» (три найбільші провінції Туреччини), почалися невеликі мітинги у зв'язку із підсумками референдуму, які були не надто помітні на тлі масових акцій на підтримку прийнятих поправок.

В цей же час лідери опозиційних партій заявили, що вони оскаржуватимуть підсумки референдуму. Одним з перших, хто зробив заяву щодо голосування, став голова основної опозиційної Народно-республіканської партії Туреччини Ердал Аксюнгер, який наголосив, що турецька влада маніпулює результатами голосування:

— Йде маніпулювання результатами. За даними наших спостерігачів, перемагають противники президентської системи. Такі результати ми отримуємо з багатьох провінцій. Давайте захищати наш вибір. Перемагають прихильники парламентської форми правління.

Аксюнгер виступив з подібною заявою у зв'язку з тим, що Вища виборча рада Туреччини практично перед закінченням роботи виборчих дільниць заявила про те, що порожні бюлетені також зараховуватимуться як голоси «за». Трохи пізніше рада спростувала дану інформацію, наголосивши, що рішення було прийняте ще до початку референдуму. Однак це не завадило обуреним громадянам у кількості 50-60 осіб вийти вночі на протест перед будівлею ради.

Реакція світу: Кінець діалогу з ЄС?

Реакція світу від самого початку поділилася на дві протилежні і суперечливі сторони.

Зі словами підтримки і привітаннями буквально в перші ж години після оголошення попередніх результатів виступили президент Азербайджану Ільхам Алієв, емір Катару шейх Тамім бін Хамад аль-Танії, президент Палестини Махмуд Аббас і президент Ісламської Республіки Пакистан Мамнум Хусейн.

Однак реакція західних держав і політиків відрізнялася кардинально.

Глава німецького МЗС Зігмар Габріель в першу ж годину оголошення попередніх результатів заявив, що радий закінченню настільки запеклої передвиборчої боротьби як у Туреччині, так і у Німеччині.

— Яким би не було рішення турецького народу, ми не помилимося, якщо будемо зберігати спокій і діяти розсудливо.

У той же час думка німецьких політиків розділилася на два табори. У політичних колах Німеччини лунали різні заяви щодо Туреччини, починаючи від того, що більше не може бути й мови про діалог Анкари і Брюсселя про вступ Туреччини до ЄС, про припинення фінансування Туреччини у рамках міграційного угоди, і закінчуючи припиненням військової співпраці Німеччини та Туреччини.

Доповідач Європарламенту Каті Пірі вважає подальше продовження переговорів із Туреччиною про членство в ЄС «фарсом», про що повідомила на своєму сайті:

Ясно, що в ЄС не може вступити країна з такою конституцією, яка не поважає принципи поділу влади, в якій немає стримувань і противаг. Якщо пакет (запропонованих до конституції поправок,  RNS) буде реалізований без змін, це призведе до офіційного припинення переговорів про вступ до ЄС. Продовження переговорів про інтеграцію Туреччини в Європу за поточних обставин стало фарсом.

Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд наголосив, що організація, повноправним членом якої є Туреччина, готова надати Анкарі повну підтримку в процесі забезпечення незалежної судової системи. Однак і попередив Туреччину, щоб та була обережною у своїх подальших діях:

Турецькі виборці проголосували за внесення поправок до конституції. З огляду на незначну різницю в голосах турецькому керівництву варто бути обережним у своїх подальших діях, заявив генсек.

Європейський Союз в особі голови Єврокомісії Жан-Клода Юнкера, глави дипломатії ЄС Федеріки Могеріні і члена ЄК з питань політики сусідства Йоханнеса Хана чекає на оцінку Міжнародної наглядової місії БДІПЛ-ОБСЄ (Бюро з демократичних інститутів і прав людини).

Австрійський міністр закордонних справ Себастьян Курц, який і раніше виступав проти членства Туреччини в ЄС, на цей раз обмежився лише заявою у Twitter:

Незалежно від результатів, референдум у Туреччині нарешті закінчився: він продемонстрував поділ держави. Співпраця з ЄС стає ще складнішою.

Останні дані за підсумками конституційного референдуму

За неофіційними даними, у голосуванні на конституційному референдумі 16 квітня взяли участь 49 мільйонів 621 тисяча 753 людини з 58 мільйонів 366 тисяч 647 зареєстрованих виборців. З них голоси 48 мільйонів 759 тисяч 595 визнані дійсними 862 158
недійсними. Явка на конституційному референдумі у Туреччині склала 85,46%, за кордоном 46,95%.

Разом за
51,41%, проти 48,59%.

У порівнянні з парламентськими виборами 1 листопада 2015 року кількість виборців у Туреччині та за кордоном скоротилася на 1,94 відсотка.

Джерело: QHA, AA

QHA