КИЇВ (QHA) -

Герой і народний депутат України Надія Савченко, виключена з парламентської фракції «Батьківщина», збирається презентувати свій проект — громадську платформу РУНА. Чи стане це початком нової кар'єри Надії як керівника партії, наскільки життєздатний її проект і як РУНА вплине на коаліційні розклади в парламенті  читайте у матеріалі QHA.

Парламент і українські ЗМІ жорстко взялися за Надю. Її виключили зі складу парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони. За день до цього Рада позбавила Савченко права представляти країну в ПАРЄ, замінивши її спочатку вже доторканним Вадимом Новинським, а далі — позафракційним депутатом Бориславом Березою. Однак останній пізніше спростував чутки про своє призначення. Втім, нового делегата ПАРЄ Рада обере вже 2017 року.

Низці виключень передували зустрічі Надії Савченко з лідерами самопроголошених «Донецької» і «Луганської народних республік». Як повідомляє інформаційний ресурс Патріоти України, у Мінську Савченко кілька годин спілкувалася з Захарченком та Плотницьким. Їхня зустріч була організована Федеральною службою безпеки Росії за сприяння посольства Росії в Білорусі. Інформацію про приїзд українського депутата підтвердив ватажок «ЛНР» Ігор Плотницький, прокоментувавши дії Савченко як природний процес у рамках мінських переговорів.

 Основною темою наших розмов був обмін полоненими за формулою «всіх на всіх» і питань, які пов'язані з цією темою,  заявив він російським журналістам, охарактеризувавши переговори з Надією Савченко словом «корисні».

У свою чергу Савченко назвала проведені з Плотницьким переговори дієвими.

Людей треба забирати, війну треба завершувати... Я обіцяла українцям, що боротимусь, говоритиму навіть із чортом. Так, я сиділа з людьми, з якими ми стріляли один в одного. І я в них чорта не побачила. Я говорила з людьми,  так відгукнулася парламентар про свою зустріч із ватажками сепаратистів.

Крім суперечливих зустрічей Надія відзначилася і критикою чинної української влади. В ефірі телеканалу 112 Україна вона назвала президента Петра Порошенка слабким, порівняла українську Раду з болотом і заявила, що «нинішня влада не менш злочинна, ніж попередня».

Курс на Захід

Назва громадської організації депутата Савченко, як випливає з агітлистівки, розшифровується як «Рух, реформи, революція українського народу».

Презентацію руни обіцяли провести перед журналістами в понеділок, 26 грудня, у рамках прес-конференції «Концепція системних змін України як унітарної децентралізованої республіки». Подія не відбулася — її перенесли на 27 число, причому змінили не тільки дату, але і місто. Нову політсилу Савченко презентує вже у Львові. Як уточнила в коментарі QHA прес-секретар депутата Тетяна Проторченко, причиною перенесення прес-конференції стала несподівана хвороба одного з авторів анонсованого проекту. Ім'я та посада автору, що так раптово захворів, Тетяна не уточнила, але запевнила: Надія Савченко здорова.

У списку спікерів вказані представник експертної групи «Народний суверенітет» Теодор Дяків зі Львова та Назар Мухачов, представлений як сотник 26-ї сотні самооборони Майдану.

Перший — досить відомий у Львові підприємець, який очолював обласну організацію партії «Громадянська позиція». Був одним з учасників групи «Народний суверенітет», виступав з іноваційними ідеями трансформації політичної системи України.

Другий спікер брав активну участь у Євромайдані. У львівських ЗМІ Мухачова називають членом правління ВГС «Вільна Україна».

Джерело цінностей Євромайдану

Розмови про бажання зайнятися самостійною політичною кар'єрою Савченко вела з кінця листопада.

— Я стаю незалежним політиком. Я відкриваю свій фонд, пообіцяла Надія в ефірі «Шустер Live» увечері 25 листопада, уточнивши, що має намір сформувати політичну партію. Я буду вести «рух» як партію, тільки не той «Рух», який створює Саакашвілі, не той «Рух», який зараз представляють Кривенко і Кішкар у Верховній Раді (політична партія «Народний Рух України»,  ред.). Це той «рух», який є джерелом цінностей, що... не були реалізовані, за які виходив Майдан.

Деякі українські політологи вважають, що нове дітище запального нардепа має потенціал і здатне перетворитися на повноцінну політичну силу. Однак політтехнолог Тарас Березовець мислить песимістично. На його думку, РУНА приречена на провал.

З огляду на кількість скандалів навколо імені Надії Савченко останнім часом, пов'язаних із підтримкою лідерів сепаратистів, важко уявити її електорат. Патріотично налаштовані не зрозуміють, а на Донбасі її досі пам'ятають як «фашиста і карателя»,  зазначив експерт.

Березовець не бачить нічого дивного у зміні оцінки більшості українців і різкого розжалування Савченко з «народної героїні, мучениці російських катівень СІЗО в сепаратисти».

— Ми переоцінювали роль Савченко після повернення з Росії. Вона ж скористалася ситуацією того часу. До проекту Савченко причетний Віктор Медведчук. Достовірно поки не можу стверджувати, що він її фінансує, але саме завдяки його коштам Надія опинилася у партсписку «Батьківщини»,  стверджує Березовець.

Політолог Олександр Палій прямо називає Надію Савченко зрадником.

Практично в кожній школі є діти, батьки яких віддали своє життя на війні проти окупанта. Ці люди явно не віддадуть свій голос за неї. Що стосується ідеї перенести презентацію РУНИ до Львова це зроблено для відволікання уваги від звинувачень Савченко у змові з Кремлем, вважає Палій.

Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, політолог Віталій Кулик розглядає Надію Савченко як штучний і беззмістовний проект. Кулик каже, що представник експертної групи «Народний суверенітет» Теодор Дяків зі Львова, що входить до складу групи Савченко — вельми суперечливий персонаж:

Його політичні рухи в минулому нагадували секту. Швидше за все, Дяків побачив у Савченко можливість трансляції своїх поглядів. Це призведе до деформацій і дискредитації. Крім того, у Савченко з'явилися різні персонажі, пов'язані з проектами Медведчука. Перспектива РУНИ  невиразна.

Проблеми у РУНІ, за словами Віталія Кулика, почнуться з появою джерел фінансування.

Савченко транслює неїстівний вінегрет різних ідей, які звучать у політичному істеблішменті. Зміни в її риториці з'являться зі знаходженням спонсорів. Дії Надії контролювати вкрай складно, тому може статися криза довіри, прогнозує політолог.

Зовсім нещодавно експерти твердили про можливий політичний союз Савченко з Вадимом Рабиновичем, лідером партії «За життя». Такий варіант об'єднання був би порятунком для Надії. Сьогодні у Раді важко знайти силу, готову вступити в коаліцію з колишнім політв'язнем. Тому можна очікувати, що вона робитиме ставку на позапарламентські форми роботи.

Тимур Савін

QHA