КИЇВ (QHA) -

Ескалація російсько-українського конфлікту, посилення проросійськими бойовиками збройних провокацій на Донбасі, утиски відносно моніторингової місії ОБСЄ є асиметричною відповіддю Росії на успіхи України, а також спробою роз’єднати ті міжнародні сили, які підтримують Україну. Таку думку висловила речник Міністерства закордонних справ України Мар’яна Беца, коментуючи агентству QHA посилення з боку проросійських бойовиків провокацій у зоні конфлікту на Донбасі як проти ЗСУ, цивільного населення, так і проти незалежних міжнародних спостерігачів СММ ОБСЄ. Зокрема, через обстріли з боку бойовиків міста Попасна на Луганщині ввечері 29 червня СММ ОБСЄ змушена була тимчасово евакуювати співробітників. Серйозні провокації проти патрулів СММ сталися минулого тижня і в окупованій Ясинуватій.

— Щодо провокацій – чим більше успіхів України, тим більше провокацій з боку Росії. Безвізовий режим, угода про асоціацію — все це ми здобували дуже важким шляхом. І Росія асиметрично потім відповідає на кожен наш успіх за рахунок дестабілізації та провокацій.

На думку Мар’яни Беци, Росія намагається послабити своїх супротивників, дестабілізувавши ситуацію не лише в Україні, а й зламавши єдність європейських країн і трансатлантичну єдність. Одним із свідчень цієї єдності є послідовність у продовженні антиросійських санкцій, введених за порушення суверенітету України.

— Головний намір Росії – це дестабілізувати ситуацію все більше і більше в Україні. Їм, звичайно, потрібна дестабілізація  не тільки Донбасу, але й України в цілому. Я б сказала  навіть більше: Росія налаштована на те, щоб зруйнувати зсередини і європейську єдність, і трансатлантичну єдність.

Говорячи про провокації з боку проросійських бойовиків відносно СММ ОБСЄ, речник МЗС зауважила, що такі дії викликані бажанням Кремля приховати свої злочини на окупованому Донбасі, у тому числі шляхом залякування і обмеження діяльності патрулів. Крім того, Росія зацікавлена відвернути увагу міжнародної спільноти від невиконання нею та контрольованими РФ бойовиками Мінських домовленостей.

— Росіяни не виконують жодного Мінського пункту і грубо порушують міжнародне право. СММ — це моніторингова місія і в будь-якому разі Росії не потрібно, щоб вони бачили всі ті жахливі дії та злочини, які скоює Росія та її бойовики на окупованому Донбасі. Саме тому робляться різні провокації щодо СММ, які мають забезпечити, відповідно до Мінських домовленостей, дуже багато пунктів – моніторинг відведення зброї та моніторинг дотримання режиму припинення вогню. Але росіяни роблять все, щоб це не відбулося.

Речник МЗС наголосила, що Україна жорстко засуджує дії проросійських сил, спрямовані на «засліплення» СММ на Донбасі, обмеження їхнього доступу, залякування беззбройних цивільних спостерігачів.

— Цей тиск є абсолютно неприйнятним, і Україна категорично засуджує будь-які прояви в цьому плані. Залякування спостерігачів неприпустимі – відповідно до мандату Місії вони повинні мати повний безперешкодний доступ по всій території України в межах міжанродно визнаних кордонів, у тому числі до неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону і до Криму, — наголосила Мар’яна Беца.

Як повідомляло QHA, СММ ОБСЄ в Україні евакуювала свій персонал з передової патрульної бази в місті Попасна на Луганщині через посилення обстрілів міста 29 червня. Штаб АТО сьогодні вранці повідомив, що 29 червня бойовики різко посили обстріли в цьому районі, зокрема, обстрілявши базу ОБСЄ, у зв'язку з чим вона була евакуйована. Водночас у Місії уточнили, що прямого обстрілу бази не було, але, зваживши на різке погіршення безпекової ситуації в цілому, було прийняте рішення тимчасово вивезти співробітників Місії. Передова патрульна база у Попасній була відкрита 24 червня. В останні місяці також значно посилилися провокації і перешкоди з боку бойовиків роботі патрулів СММ на окупованій території Донбасу.

QHA