КИЇВ (QHA) -

Радикальні заклики до негайних змін Конституції щодо статусу Криму не можна назвати конструктивною позицією. Набагато важливіше напрацювати якісний, юридично бездоганний документ, узгоджений з українським і міжнародним законодавством, який знайде розуміння та підтримку і в парламенті, і в суспільстві.

Таким чином доктор наук, експерт у сфері корінних народів і член робочої групи із внесення змін до «кримського» розділу Конституції України Наталія Беліцер прокоментувала заяви генерального директора кримськотатарського каналу ATR Ленура Іслямова, який проанонсував протестні акції кримських татар у разі, якщо до 18 травня статус Криму не буде змінений у Конституції.

Прискорення створення кримськотатарської автономії необхідне, вважає Наталія Беліцер, але пріоритетом має бути не швидкість ухвалення змін, а якість самого документу. Тому в першу чергу потрібна копітка робота фахівців і обгрунтоване роз'яснення доцільності створення кримськотатарської автономії українському суспільству. І в цьому випадку погрози протестними вуличними акціями, які створюють негативний фон ідеї національно-територіальної автономії кримських татар, можуть скоріше зашкодити процесу, ніж пришвидшити його.

— Виграш у часі не повинен позначатися на якості кінцевого продукту, який має бути надійно обґрунтований і юридично бездоганний. Тому радикальні заклики до негайної зміни Розділу Х чинної Конституції України, включно з погрозами «кримськотатарського майдану», не є, на мій погляд, конструктивною позицією. Натомість необхідна копітка й наполеглива робота, у першу чергу, для узгодження вже вироблених пропозицій на експертному і фаховому рівні, а також роз’яснення необхідності та доцільності цих змін суспільству в цілому. 

За словами Наталії Беліцер, процес юридичного — законодавчого і конституційного — переформатування АРК, що мала статус так званої «адміністративно-територіальної» автономії, у національно-територіальну кримськотатарську автономію був би складним і тривалим за будь-яких умов. Надто багато інтересів, нюансів і реалій необхідно врахувати і узгодити, тим більше, що процес створення автономії відбувається в умовах, коли Крим окупований Росією.

— Процес переформатування АРК потребує врахування не тільки справедливих прагнень корінного кримськотатарського народу і загальної внутрішньо-української ситуації у світлі тимчасової окупації Криму, а й гармонізації такого кроку з усім чинним законодавством України, а також з нормами міжнародного права та існуючими практиками демократичних держав світу. 

Відповідаючи на запитання про небезпеку розхитування ситуаціі в Україні, яке зараз проводить Росія шляхом розпалювання невдоволення серед національних меншин, Наталія Беліцер наголосила, що такі провокативні тенденції насправді існують. Тому громадським діячам необхідно дуже обережно вдаватися до палких закликів, які можуть бути використані антиукраїнською пропагандою, і замість досягнення позитивного результату, сприяти негативному розвитку подій в Україні.

— Беручи до уваги активізацію намагань дестабілізувати Україну з використанням етнічного і релігійного чинників, а також вже доведену (зокрема, на Закарпатті) провокативну роль у цих подіях Російської Федерації і проросійських сил деяких сусідніх країн, необхідно дуже обережно ставитися до тих палких висловлювань та закликів, що можуть бути використані антиукраїнськими пропагандистами і таким чином сприяти негативному розвитку подій замість досягнення позитивного результату. Як би то не було важко, громадським діячам і активістам громадянського суспільства варто спиратися не так на емоції, як на тверезий розум і аналіз можливих наслідків тих чи інших кроків.

Як повідомляло QHA, директор телеканалу АTR, один з організаторів Громадянської блокади Криму Ленур Іслямов заявив, що у Києві відбудуться масові акції протесту кримських татар, якщо влада України до 18 травня не внесе зміни до Конституції, згідно з якими Крим стане Кримськотатарською національно-територіальною автономією. Ця заява набула широкого розголосу в російських ЗМІ, що подавали її під вигідним для російської пропаганди акцентом — як свідчення начебто конфлікту між кримськотатарською спільнотою і українською владою загалом.

Водночас, заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз назвав заяви Іслямова "приватною ініціативою". За словами Чийгоза, Меджліс не вбачає підстав для проведення будь-яких протестних акцій щодо перебігу створення кримськотатарської автономії, оскільки має підтримку і взаєморозуміння у цьому питанні з українською владою. 

Перший президент України Леонід Кравчук назвав створення кримськотатарської автономії після деокупації Криму відновленням історичної справедливості у відношенні до корінного народу.

Робоча група щодо внесення змін до розділу Х Конституції України стосовно статусу Криму напочатку цього року завершила розробку своїх пропозицій; найближчим часом вони мають бути винесені на затвердження Конституційної комісії.

QHA