КИЇВ (QHA) -

Як ми вже повідомляли, відомого експерта у галузі міжнародного та морського права, члена робочої групи Конституційної комісії з внесення змін до Х-го (кримського) розділу Конституції України та постійного коментатора QHA — Бориса Бабіна призначено новим Постійним представником президента України в Автономній республіці Крим.

Відповідний Указ (за №220/2017)  Президент України Петро Порошенко підписав наприкінці минулого тижня — 17 серпня 2017-го року. Голова держави наголосив, що його представник також братиме участь у робочій групі з деокупації півострова. Раніше указом з цієї посади було звільнено Наталію Попович, відставки якої вимагали херсонські активісти.

Як ми вже повідомляли, перед тим, як приступити у Херсоні до виконання своїх функцій на новій посаді, Борис Бабін вимушений був звертатися до місцевої поліції, щоб слідчо-оперативна група допомогла йому увійти до зачиненого екс-представником Президента у Криму Наталією Попович кабінету, оскільки минулої п’ятниці вона так і не з'явилася до будівлі Представництва президента, аби передати справи своєму наступнику.

Попри все, Борис Бабін вже приступив до роботи, провів відповідну нараду з підлеглими і, коли в нього виникла невеличка пауза між справами,  погодився дати одне з перших невеличких інтерв’ю на новій посаді саме для читачів QHA

- Борисе Володимировичу, скажіть це призначення для вас особисто було сюрпризом?

- Певною мірою, так. Хоча ще раніше, коли лунала критика на адресу моєї попередниці,  в експертному колі називали декілька прізвищ осіб, e тому числі і моє, які здатні претендувати на її заміну…

Але зовсім інша річ, коли із теоретичних припущень воно (моє прізвище) залунало вже у практичній площині в президентській адміністрації, перед самою співбесідою із головою держави. І це для мене дійсно було несподіванкою. Втім, я усвідомив, що у такий складній для України та Криму час у мене просто немає права відмовлятися від цієї пропозиції, і я зобов’язаний використати свої знання, досвід та навички для того, щоб сприяти ефективній роботі цього органу.

- До речі, а які функції покладені на нього?

- Як ви, мабуть, знаєте, з набуттям незалежності України після проведення Всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991-го року та обрання першого Президента України інститут представників Президента діяв не тільки в кожному регіоні, але й у кожному районі, де вони були представлені головами відповідних державних адміністрацій. Враховуючи суперечливі процеси, які відбувалися на півострові, це представництво в Криму було одним із найпотужніших, а після зміни конфігурації влади ця посада, власне, й залишилася лише в автономії. Головним завданням Представництва був відповідний державний нагляд за тими процесами, які відбуваються в Криму, і одночасно забезпечувалося представництво голови держави як гаранта суверенітету та територіальної цілісності української держави.

У 1996-му році була прийнята Конституція України, 139-та  стаття якої містить у собі лаконічну констатацію:

- У Автономній Республіці Крим діє Представництво президента України, статус якого визначається законом України.

- 18 квітня 2000 року Закон України “Про Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим” набув чинності. Ним, зокрема, передбачено, що Представництво є державним органом влади, утвореним з метою сприяння виконанню в Автономній Республіці Крим повноважень, покладених на Президента України, і безпосередньо йому підпорядковується. Представництво очолює Постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим, який призначається на посаду та звільняється з посади президентом України.

В умовах анексії ця інституція набула іншого виміру, як інструмента протидії окупації. У даний період це – чи не єдиний із діючих органів влади з питань Криму. Сьогодні у нас, на жаль, не функціонують ані Рада міністрів АРК, ані її Верховна Рада, є лише Постійне представництво президента.

- А із суто формальної юридичної класифікації — до якої гілки влади відноситься ця інституція: до виконавчої чи до представницької?

- У тому то й річ, що дана інституція не відноситься до жодної гілки влади. Це — унікальний орган, який представляє позицію президента з питань кримської автономії.

- Можна сказати, що ви будете старшим щодо скарг, які надходитимуть до органів влади з кримської тематики?

- Зовсім ні. Головним є  реалізація на практиці політики президента, у тому числі і як гаранта додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина, а також як Верховного головнокомандувача.

Раніше, до 2014-го року, головними функціями Представництва були  номінаційна, аналітична, інформаційна, правозахисна та представницька, що полягала у сприянні додержанню конституційних прав і свобод людини і громадянина та досягненню міжнаціональної злагоди, соціально-економічної і політичної стабільності на території Автономної Республіки Крим.

Після анексії, а саме 16 травня 2014 року  було видано президентське розпорядження  “Про невідкладні заходи щодо відновлення діяльності Представництва президента України в Автономній Республіці Крим” з метою забезпечення відновлення діяльності Представництва в умовах тимчасової окупації території України.

Представництво було вирішено розмістити у  Херсоні – територіально наближеному до адміністративного кордону з АРК обласного центру. Пізніше — 24 травня 2014 року Указом Президента України  була затверджена структура Представництва, що має забезпечити належну роботу Представництва в умовах тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь.

На Представництво покладені обов’язки налагодження  взаємодії з центральними та обласними органами влади в Україні, запровадження механізму постійного моніторингу ситуації з внутрішньо переміщеними особами, здійснення  аналізу законодавства у контексті питань Криму з метою його врегулювання, системного дослідження соціально-економічних та політичних процесів на тимчасово окупованій території України.

Звісно, ми також будемо виконувати поточні доручення президента з кримської тематики. Зокрема, під час мого призначення президент України Петро Порошенко вказав на невідкладні завдання, які стоять перед нашою структурою, серед яких – ідентифікація роботи Постійного представництва, усунення негативних соціальних проявів, які відбулися останнім часом у цій сфері, забезпечення прав кримськотатарського народу.

- До речі, Указ про ваше призначення був доповнений ще й розпорядженням про призначення вашим першим заступником Ізета Гданова.

- Справді, глава держави, прислуховуючись до побажань громадськості, побажав за потрібне, аби в штаті Представництва була окрема посада з відповідним статусом щодо проблематики захисту прав кримськотатарського народу, вважаючи цей напрям к роботі свого представництва одним із пріоритетних.

- Ви зі своїм колегою вже обговорювали розподіл обов’язків між вами?

- У загальному, але на першому етапі ми ставимо собі спільне задання — ліквідувати ті недоліки в роботі Представництва, на які вказувала громадськість, і які, власне, призвели до кадрових змін у його керівництві.

- До речі, одне з російських видань інформацію про ваше призначення іронічно подало під заголовком — «Київ вирішив кримське питання»…

- Та хай скалять зуби, а нам — своє робити!

- А в наших медіа зовсім інша реакція. Судячи за реакцією українського сегменту соціальних мереж, громадськість із задоволенням сприйняла президентській Указ. Ви ж у своєму першому пості на Фейсбуці зазначили: «У зв’язку з новою посадою прошу вважати усі мої попередні публікації виключно особистою, науковою чи експертною позицією приватної особи».

- Оскільки я правник, зазначу, що для якісного виконання своїх функцій моя публічна позиція має відповідати виключно моїм обов’язкам, оскільки саме так передбачає етика державної служби. А вони (ці мої обов’язки та функціональні завдання) спрямовані, в першу чергу, на виконання доручень президента згідно чинного законодавства щодо захисту української держави,  українських юридичних та фізичних осіб  на окупованій території та сприяння процесу деокупації півострова.

-Тобто тепер ви не зможете давати свою експертну оцінки за багатьма кримськими аспектами?

- Так, переважно буду формулювати позицію органу, який представляю. Втім, голова держави закликав нас дотримуватися в своїй діяльності принципів прозорості та публічності. Тобто ми не будемо тікати від відповідей на складні питання порядку денного, але в публічній полеміці будемо намагатися транслювати, насамперед, позицію держави.

- Офіс вашого Представництва, допоки він не повернеться до Сімферополю, знаходиться у Херсоні — найближчому до адміністративного кордону з АРК обласному центрі. А чи плануєте ви  здійснювати особистий прийом громадян?

- Безумовно. Графік нині уточнюється, але раз на тиждень у мене та у мого першого заступника  будуть дні прийому з особистих питань громадян.

- А чи є у вашої структури офіційний портал, аби люди могли в заочному режимі звертатися до вас?

- Звичайно. Заходьте на наш сайт за цим посиланням!

Дякую за розмову!

- Телефонуйте, сподіваюсь, що спілкування з пресою допоможе нашому Представництву  реалізовувати свої обов’язки в сфері інформаційної політики!

Бесіду вів Олександр Воронін

QHA