РІВНЕ (QHA) -

У Рівному поліцейські закрили цех, на якому оброблювали бурштин та виготовляли вироби з нього. Обшук в орендованому приміщенні проводили ще 15 листопада. У цеху працює кілька громадян України, проте правоохоронці мають сумніви щодо їхньої офіційної працевлаштованості. Громадянин Туреччини Юсуф Юксел  заявив, що це його власність і що він має на діяльність всі підстави. Демонструє договори з найманими працівниками, а також право на ведення підприємницької діяльності.

У правоохоронців інша версія подій. Як повідомив заступник начальника поліції Рівненської області Сергій Волков, громадянин Туреччини фактично не надав документів під час обшуків.

Окрім виробів з бурштину, за його словами, було також вилучено майже 180 кілограм бурштину та верстати.

— Будемо проводити всі необхідні слідчо-розшукові заходи, щоб встановити, хто постачав бурштин на даний незаконний цех, де працювало також декілька жительок м. Рівне. Ми будемо досліджувати, як вони там працювали, чи були на законних підставах оформлені, – сказав він.

Однак Юсуф Юксел та його представники говорять, що цех не був підпільним, як стверджують правоохоронці, а відносно працівників він має укладені договори.

Кореспонденту QHA Юсуф розповів, що займається бурштиновим бізнесом вже понад рік. До того працював у Криму, але у зв’язку з окупацією переїхав до Рівного.

— До нас навідалися правоохоронці. Сказали, що все забирають. Вони задавали питання: Хто тебе «кришує»? Я кажу: Мене Аллах «кришує». Я показував документи. У мене все легально. Але їх це не цікавило. Наступного дня це все показали по телебаченню, – зазначає він. – Я хочу себе «відчистити».

— Ми також звернулися до посольства про безпідставність проведення обшуку та закриття підприємницької діяльності. На підставі ухвали суду можна було б провести обшук і у мене, і у вас, – вважає адвокат Микола Лазарчук.

У вівторок, 21 листопада, суддя Володимир Доля розглядав клопотання слідчих про накладення арешту на вилучене майно.

Прокурор Урбанович повідомив, що громадянин Туреччини не надав повний пакет документів під час обшуків, зокрема, за його словами, надані були накладні на придбання лише частини бурштину, але одна з них не проплачена. Крім того, заявив прокурор, не було надано документів на законне перебування працівників.

— Тому виникли підстави вважати, що вказане майно – це бурштин-сирець та станки – отримане без законних підстав, тому вилучене було визнано речовим доказом та долучене до кримінального провадження, – говорить прокурор.

Крім того, за його словами, перевіряється й придбання бурштину підприємцем. Прокуратура надіслала відповідні запити.

Адвокат Лазарчук наполягав на тому, щоб прокурор дав відповідь – на якій підставі було проведено обшук, а також, де і коли було вчинено злочин. У відповідь на це прокурор натякнув, що у північних районах Рівненської області нелегально видобувається бурштин і перепродається за готівку.

Також Микола Лазарчук наполягав на огляді вилучених документів. Тому суддя зобов’язав слідчого провести цей огляд та надати наступного разу протокол огляду. Засідання перенесли.

— Перш ніж у особи провести обшук, обвинувачення має довести склад злочину. Саме прокурор має довести, що майно було набуте злочинним шляхом. Де і коли було вчинений злочин? В якості підстав для обшуку було вказано, що було затримано автомобіль із якоюсь людиною, але мій клієнт із цією людиною ніколи не зустрічався, – заявив адвокат. – Зазначу, що мій клієнт як приватний підприємець  зареєстрований у Мінфіні. Чому вилучається обладнання, на якому людина здійснює законну підприємницьку діяльність. Це далеко не питання працівників поліції. На це є податкові органи.

У четвер, 23 листопада, у суді продовжили слухати клопотання щодо накладення арешту на вилучене майно. Прокурор наполягав на тому, що бурштин був придбаний злочинним шляхом, також він посилався на докази свідків, що тільки частина працівників була працевлаштована.

Суддя Доля вирішив конфіскувати увесь бурштин підприємця, проте верстати, на яких здійснювався його обробіток, і документи зобов’язав правоохоронців повернути.

ФОТО поліції Рівненської області

QHA