КИЇВ (QHA) -

Минулого тижня СММ ОБСЄ зафіксувала 60% збільшення кількості випадків порушення режиму припинення вогню — у п’яти точках на Донбасі часом вирували справжні «вогняні бурі». Про це розповів перший заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг, підсумовуючи ситуацію минулого тижня на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі, передає кореспондент QHA.

За словами Александра Хуга, найгарячіше було у п’яти основних точках: райони на схід та північний схід від Маріуполя — там було зафіксовано щонайменше 25% порушень припинення вогню. Ще 25% порушень припадало на трикутник Авдіївка-Ясинувата-ДАП; по 20% — на райони між Кримським і Слов’яносербськом на Луганщині, а також на південний схід та схід від Світлодарська; 5% припадало на райони між Попасною, Первомайськом і Троїцьким.

Перший заступник глави СММ зазначив, що особливе занепокоєння викликає район між Кримським і Слов’яносербськом. Александр Хуг назвав «приголомшливою» динаміку збільшення кількості зафіксованих випадків порушень припинення вогню у порівнянні із позаминулим тижнем збільшення на 650%, зокрема 1647 вибухів були спричинені вогнем з артилерії та мінометів (позаминулого тижня в цьому районі зафіксували лише 34 такі вибухи).

— Якщо простежити цю статистику, то можна побачити одну характерну рису цього конфлікту  з 1647 вибухів, зафіксованих у районі Кримського і Слов’яносербська, понад 1600 сталися за одну добу  у четвер минулого тижня (23 березня), а наступного дня СММ не зафіксувала жодного вибуху в цьому районі. Спалах насильства згас так само раптово, як і з’явився. Того ж дня подібна вогняна буря спостерігалась і в районі Дебальцевого. Лише за три години СММ зафіксувало понад 900 вибухів. На жаль, така інтенсивність є типовою. Минулої неділі, 26 березня, ми зафіксували в Авдіївці 22 залпи з РСЗО, а також 180 вибухів. Наступного дня у Горлівці наші спостерігачі зафіксували 227 вибухів лише за 4 години, — повідомляє Хуг.

Чи не найбільший спалах насильства, за словами Александра Хуга, спостерігався на схід та північний схід від Маріуполя. В понеділок минулого тижня (20 березня) лише за 4,5 години спостерігачі СММ зафіксували там приблизно 1400 вибухів, зокрема близько 600 вибухів, які, за оцінками СММ, були спричинені із застосуванням РСЗО, артилерії та мінометів. Наступного дня спостерігачі вже не зафіксували жодного вибуху в цих районах.

За словами першого заступника глави СММ ОБСЄ, вогнева активність припинилася майже одразу після того, як Спільний центр контролю та координації втрутився, щоби сприяти дотриманню локального припинення вогню.

— Це класичний приклад того, як СЦКК має працювати, та яскравий приклад результату, якого можна досягти за умови застосування скоординованого підходу. Я сподіваюся, що це стане орієнтиром, і що українські і російські офіцери в СЦКК продовжать працювати в цьому дусі, докладаючи спільних зусиль, як того вимагає сама назва центру, — зазначив Хуг.

Згадані випадки, на думку моніторника, свідчать про нестабільність і непередбачуваність ситуації на місцях, але й також про те, що насильство можна загасити так само легко, як і розбурхати його.

Александр Хуг також зауважив, що дуже неприємно насторожує статистика вибухів від вогню із застосуванням реактивних систем залпового вогню, артилерії та мінометів, кількість яких збільшилася на 145 %.

— Минулого тижня СММ ОБСЄ зафіксувала принаймні 3930 вибухів від вогню із застосуванням реактивних систем залпового вогню, артилерії та мінометів, тоді як позаминулого тижня ця цифра становила 1595 вибухів. Тобто кількість таких вибухів збільшилася на 145 %.

За словами представника ОБСЄ, від цього насильства страждає цивільне населення. Минулого тижня СММ підтвердило інформацію про сімох жертв серед цивільного населення, зокрема про одного загиблого.

— З урахуванням цих даних, кількість цивільних жертв цього року, підтверджена СММ, сягає 116 осіб, серед яких 21 загиблий і 95 поранених, — констатує Хуг.

Крім того, СММ ОБСЄ зафіксувала числені порушення відведення важкої зброї, причому саме там, де було зафіксоване загострення протистояння, зокрема на схід та північний схід від Маріуполя. Очевидний причинно-наслідковий зв’язок між наявністю озброєння та його застосуванням, що порушує режим припинення вогню, підкріплюється даними СММ, так само аналогічний зв’язок простежується між наявністю розміщеного з порушенням озброєння і перешкоджанням місії ОБСЄ у роботі з моніторингу, наголосив Александр Хуг.  

— 27 одиниць озброєння, розміщенні з порушенням досягнутих домовленостей, які ми зафіксували минулого тижня — 8 у підконтрольних уряду районах і 19 у районах, що контролюються так званими ДНР, були розташовані на схід та північний схід від Маріуполя — саме там, де ми спостерігали інтенсивні бойові дії.

Хуг продемонстрував фото, на якому минулої суботи СММ зафіксувала три танки Т-64 на території контрольованого так званою ДНР селища Козацьке.

— На цьому зображенні ви можете побачити те, що наші спостерігачі побачили у Козацькому, що контролюється т.зв. ДНР, в суботу минулого тижня. А саме — танки Т-64. І невипадково, що коли наші спостерігачі через три дні повернулися до цього району, озброєні члени так званої ДНР в агресивній формі заборонили їм доступ..

Також Хуг розповів, що у підконтрольному уряду селищі Асланове БПЛА місії зафіксував 120-міліметрову САУ.

Перший заступни глави СММ ОБСЄ також вкотре розповів про ті перешкоди, які чинять спостерігачам сторони, причому, переважно бойовики.

— Луганщина і Донеччина займають площу понад 53 тисячі км кв, і СММ, маючи понад 700 спостерігачів на місцях, не може постійно бути всюди, але навіть за наявності ресурсів нам не дозволяють повноцінно користуватися свободою пересування, яка передбачена нашим мандатом, — підсумував Александр Хуг.

Як повідомляло QHA, СММ ОБСЄ планує відкрити нові офіси, зокрема у Попасній (підконтрольна Уряду) і Докучаєвську (підконтрольна т.зв. ДНР).

QHA