ЛОНДОН (QHA) -

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International опублікувала звіт свого розслідування випадків страт і тортур у військовій в'язниці Сайедная під сирійської столицею Дамаском. Розслідування правозахисників охоплює період з вересня 2011 до кінця 2016 року. На офіційному сайті організації також представлена ​​інтерактивна карта в'язниці та інтерв'ю з очевидцями того, що відбувалося.

Так, за період з вересня 2011 по грудень 2015 року було встановлено від 5 до 13 тисяч несанкціонованих вищими посадовими особами страт. За останніми підрахунками, з урахуванням 2016 року, кількість загиблих у результаті страт і тортур становить майже 18 тисяч осіб.

Звіт організації базується на інтерв'ю з 31 ув'язненими, чотирма колишніми співробітниками або охоронцями в'язниці, трьома місцевими суддями, трьома докторами військового госпіталю, чотирма адвокатами, 17 міжнародними та сирійськими експертами і 22 членами сімей колишніх і нинішніх в'язнів.

— У Amnesty International немає доказів проведення страт після грудня 2015 року. Однак затриманих досі переводять в Сайедная, тривають "суди" у військово-польовому суді в Аль-Кабун (район у Дамаску), і немає ніяких підстав вважати, що страти припинилися. Так що, очевидно, з грудня 2015 року було страчено ще тисячі людей, — наголошується в доповіді.

Арешт, суд, страта

Згідно з матеріалами правозахисної організації, у тюрмі Сайедная є два центри утримання під вартою місткістю від 10 до 20 тисяч осіб.

У першому корпусі (його також називають «червоним») містяться цивільні особи, заарештовані з початку громадянської війни в Сирії в 2011 році. У другому («білому») корпусі — військовослужбовці сирійської армії, заарештовані в той же період.

Тисячі арештантів були страчені під час таємних масових повішень. "Суд" над цими засудженими тривав від однієї до трьох хвилин.

— Найчастіше арешт, тортури і смерть у Сайедная та інших урядових в'язницях загрожують тим, кого підозрюють у будь-якій незгоді з урядом. Це люди з усіх верств сирійського суспільства: демонстранти, політичні дисиденти, правозахисники, журналісти, лікарі, працівники гуманітарних організацій і студенти, — йдеться в звіті правозахисників.

Процедура повішення як виконання вироку стверджується верховним муфтієм Сирії, міністром оборони або начальником Генерального штабу. Тобто людьми, уповноваженими Башаром аль-Асадом.

Люди кричали так, ніби з них здирали шкіру...

Основним матеріалом доповіді стали особисті спогади очевидців того, що відбувалося в сирійській в'язниці, зокрема, колишніх ув'язнених і охоронців. За їх словами, уникнути покарання не міг майже ніхто.

Одним із способів катування було побиття людей. Засуджених до смерті в другій половині дня забирали з камер, повідомляючи, що їх переводять до іншої цивільної в'язниці. Насправді ув’язненого відводили до підвалу, де до глибокої ночі його били охоронці:

— Ми називаємо імена затриманих, і вони натягають футболки на своє обличчя... ми ставимо їх у ряд, і вони йдуть, тримаючись один за одного... Так ми збираємо їх всіх і відводимо до камери внизу... Їм заборонено сідати — вони продовжують стояти. І ми починаємо на них кричати... ми починаємо їх бити... ми вже знаємо, що вони все одно помруть, тому ми робимо з ними все, що хочемо, — це визнання колишнього охоронця.

Незважаючи на те, що побиття проходило в підвалах тюрми, інші ув'язнені чітко чули, що охоронці роблять з тими, кого забрали:

— Чи чули сильний галас. З 22:00 до опівночі або з 23:00 до 01:00 ми чули знизу крики і крики... Це дуже важливо. В Сайедная, якщо ви мовчите, то вас менше б'ють. Але ці люди кричали, ніби вони зійшли з розуму... Здавалося, що з них живцем здирають шкіру.

На тлі всіх звірств, що відбуваються, люди в камерах вмирали від голоду, спраги, хвороб або отриманих травм. За словами очевидців, всі тортури і знущання були не просто нестерпними, але і принизливими, щоб психологічний біль був сильнішим фізичного.

— Вам буде важко знайти колишнього в'язня Сайедная, який розповість, що там дійсно відбувається, тому що це занадто принизливо... Я навіть не знаю, якими словами описати те, що я бачив, — розповів правозахисникам один із колишніх ув'язнених.

    

Дана доповідь про тортури і страти в Сирії є не першою. Amnesty International ще в 1987 році фіксувала застосування урядом 35 методів тортур з метою придушити інакомислення. Але саме з 2011 року, початку громадянської війни в державі, масштаб злочину виріс катастрофічно. З березня 2011 по грудень 2015 року щомісяця в тюрмах вбивали близько 300 осіб.

За підрахунками правозахисників, за весь час війни в Сирії, що триває, у тюрмах було страчено понад 17,7 тисячі осіб.

ФОТО: Amnesty International

QHA