КИЇВ (QHA) -

Минулого тижня у районі Авдіївки СММ ОБСЄ зафіксувала, що на РСЗВ припадає понад 40% від загальної кількості вибухів, спричинених озброєнням, забороненим Мінськими угодами. Такі дані озвучив перший заступник глави СММ ОБСЄ Александр Хуг на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі, передає корреспондент QHA.

Александр Хуг наголосив, що минулий тиждень (30 січня — 5 лютого) був найгіршим тижнем, який спостерігався на Сході України за останні тринадцять місяців. Загострення спостерігалося вздовж всієї лінії зіткнення, але найбільше — в районі Авдіївка-Ясинувата. Кількість порушень режиму припинення вогню, зафіксованих СММ, зросла майже втричі, кількість вибухів, спричинених вогнем із застосуванням заборонених Мінськими угодами озброєнь (а саме мінометів, танків, артилерії) збільшилася вшестеро. 

Причому, за інформацією СММ, із загальної кількості вибухів, спричинених озброєнням, забороненим Мінськими угодами, понад 40% припадає на ракетні системи залпового вогню (РСЗВ, БМ-21 «Град»).

— Ми зафіксували використання РСЗВ з обох боків, а також розташування РСЗВ по обидва боки лінії зіткнення, хоча вони не мають там бути. Поки ми не отримали інформації від сторін, чи була відведена ця зброя.

Перший заступник СММ зауважив, що ракетні системи залпового вогню є зброєю масового ураження, і їхнє застосування в ході бойових дій у близькості від населених пунктів спричиняє велику кількість жертв серед місцевого населення. Так, за минулий тиждень СММ ОБСЄ підтвердила 38 жертв серед цивільних, зокрема 8 загиблих по обидва боки лінії зіткнення.

Я наголошую, що саме РСЗВ через нерозбірливий характер ведення вогню за допомогою цієї зброї зумовлює неминучі жертви серед цивільного населення. І справді, ми підтвердили багато фактів жертв серед цивільного населення 38 осіб, з яких 8 загиблих.

Александр Хуг також зазначив, що попри заяви обох сторін конфлікту про відведення важкого озброєння від лінії зіткнення, СММ зафіксувала, що такого відведення не сталося. Лише за тиждень спостерігачі побачили 106 одиниць забороненного озброєння. Хоча важке озброєння мало бути відведене згідно з Мінськими угодами та згідно з рішенням Тристоронньої контактної групи від 1 лютого стосовно ділянки Авдіївка-Ясинувата-Донецький аеропорт.

 Сторони кажуть, що вони виконали свої зобов'язання з Мінських угод, і вивели заборонену зброю із зони безпеки, але це, вочевидь, не так. Вздовж усієї лінії зіткнення по обидва боки наші спостерігачі фіксували це озброєння. Лише за минулий тиждень ми зафіксували 106 одиниць забороненого озброєння, зокрема РСЗВ, розташовані з порушенням лінії відведення.

Александр Хуг також повідомив, що зараз знов їде в Луганську і Донецьку областв, де сподівається отримати від сторін інформацію про відведення важких озброєнь, як це було домовлено на Тристоронній контактній групі 1 лютого. За його словами, у СММ готові і можуть сприяти у відведенні озброєнь.

Коментуючи ескалацію бойових дій на Донбасі в районі Авдіївки, перший заступник глави СММ ОБСЄ зазначив, що для спостерігачів ця ескалація не стала дивиною. Так, у щоденних звітах СММ впродовж тижнів, що передували загостренню, місія інформувала про близькість розташування сторін, а також про наявність важкого озброєння в цьому районі, що є основними факторами ризику, що ставлять під загрозу дотримання режиму припинення вогню.

Разом з тим Александр Хуг констатував, що в останні кілька днів місія спостерігала суттєве зниження рівня насильства.

— В цілому ми повернулися до ненормальної норми, — констатував він.

В СММ також звернули увагу і на позитивний момент: за сприяння СММ та СЦКК минулого тижня вдалося досягнути домовленості щодо призупинення обстрілів заради відновлення енергопостачання Донецької фільтрувальної станції. Це дозволило запобігти гуманітарній, а може й екологічній катастрофі. Завдяки припиненню обстрілів ремонтні бригади відновили електропостачання для близько 22 тисяч жителів у Авдіївці. А відновлення енергопостачання самої ДФС також забезпечило питну воду для майже 400 тисяч осіб по обидва боки лінії зіткнення.

— Посеред всього цього божевілля я побачив, як сторони робили невеличкі кроки у напрямку визнання реальності, визнаючи, що бойові дії на території ДФС та поблизу неї загрожують виникненню гуманітарної та навіть екологічної катастрофи. Сторони вжили заходи, щоб уникнути цього. СММ відігравала важливу роль у сприянні досягнення локального режиму припинення вогню на території ДФС та поблизу неї. За сприяння СММ при координації з СЦКК вони зупинили бойові дії поблизу станції на достатньо тривалий період часу, щоб дозволити ремонтним бригадам виїхати на місця.

Водночас, за словами Александра Хуга, попри призупинення обстрілів та ліквідацію їхніх наслідків, незмінними залишаються фактори, які можуть знов спровокувати загострення ситуації на лінії зіткнення. Йдеться про близькість розташування бойових позицій сторін та невідведення важкої зброї із зони безпеки. Зокрема, за його словами, в Ясинуватій (підконтрольна проросійським бойовикам,  ред.) його здивувало, що бойові позиції ЗСУ та бойовиків розташовані так близько, що супротивники можуть бачити і обстрілювати одне одного зі стрілецької зброї. А будь-яка перестрілка може спровокувати зіткнення із застосуванням важкого озброєння, зазначає перший заступник глави СММ ОБСЄ.

— Ймовірність виникнення насильства вища, коли сторони розташовуються у безпосередній близькості одна від одної. Це неминуче веде до ескалації, оскільки у відповідь на один постріл лунає вже два постріли, потім починає вестись мінометний вогонь, і зрештою кожна сторона застосовує РСЗВ у запалі нанесення ударів і контрударів, як це ми бачили минулого тижня. 

Нагадаємо, з 29 січня 2017 року у районі Авдіївка-Ясинувата-Донецький аеропорт загострилися бойові дії. Українська сторона стверджує, що вранці 29 січня російсько-сепаратистські війська почали атакувати позиції українських військ у районі Авдіївки, зокрема з використанням важкого озброєння. В результаті ЗСУ змушені були завдавати симетричних ударів у відповідь. Впродовж всього тижня не вщухали бойові дії із застосуванням РСЗВ, танків, мінометів, артилерії. Також бойовики обстрілювали Авдіївку з «Градів», які, за інформацією у соцмережах, були розташовані у житлових кварталах окупованого Донецька.

QHA