КИЇВ (QHA) -

Стамбульська філія Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар (дернек) відродила кампанію, організовану і розпочату кримськотатарським громадським діячем Ісметом Юкселем. Сьогодні в Києві було вручені перші стипендії кримськотатарським школярам і студентам. Частина стипендій була надана дітям у Херсоні тиждень тому.

Суть кампанії «К'иримда бір бала ок'ут!», яка тривала протягом 13 років, полягала в тому, що кожній дитині знаходився спонсор або меценат. Раз на місяць дитина писала лист кримськотатарською мовою латинською графікою, відправляла другу-меценату і отримувала допомогу в розмірі 15-20 доларів.

Відмінною рисою кампанії була повна прозорість, оскільки вся інформація про виплати розміщувалася на спеціальному сайті кампанії, а дитина і меценат, знаючи один одного, могли контактувати. За 12 років існування кампанії допомогу отримали понад 1300 дітей-школярів і студентів, а в числі спонсорів були громадяни Туреччини, Румунії, Болгарії, Німеччини, США, Канади і навіть Японії.

Кампанія сприяла відродженню кримськотатарської мови, популяризації латинської графіки, встановленню дружніх зв'язків. Допомога в організації кампанії здійснювали голова Стамбульського дернека Джелял Ічтен, член дернека Озгюр Карахан, а в Криму допомагали волонтери, серед яких були педагоги, активісти, громадські діячі.

Після незаконної заборони на в'їзд до Криму, винесеної ФСБ Росії Ісмету Юкселю 10 серпня 2014 року, кампанія в Криму була припинена, хоча сотні дітей на півострові, як і раніше, потребували допомоги.

Нині Стамбульський дернек зайнявся відродженням кампанії. Була проведена підготовча робота, і на цьому тижні до України прибули представники освітнього комітету дернека Арзу Текмен Шенер і Шенер Туреді. Перший етап пройшов у Херсоні, в сьогодні відбувся другий — у Києві.

У цілому 36 дітей і студентів отримали перші стипендії в розмірі 30 доларів. Відмінна особливість кампанії — написання листів — збережена, і всі діти знають своїх друзів-меценатів.

Організаторську роботу з проведення кампанії здійснює Благодійний фонд «Крим» і його керівник Різа Шевкієв.

QHA