ОДЕСА (QHA) -

Автори фільму позиціонують «Війну химер» як художній фільм, знятий на документальному матеріалі. Це історія про війну, любов і смерть, знята її безпосередніми учасниками.

— «Такої справжньої війни ми ще не бачили з екрану», — цим відгукам перших глядачів на фільм «Війна химер» зобов'язана багатьом нашим друзям і знайомим, хто знімав відео під час бойових дій в Іловайську. Знімали не для кіно, знімали для того, щоб зупинити мить, зафіксувати події. Це були і самі бійці, і професійні фотографи, — говорить режисер фільму Марія Старожицька.

За кадром, а потім і в кадрі двоє, хлопець і дівчина. Він пішов добровольцем, вона поїхала туди, звідки щойно пішла війна. Він потрапив до Іловайського котла, втратив найближчих друзів, вона, подорожуючи розбитими містами, намагається зрозуміти сутність війни і любові. Обидва відверто розповідають один одному, що відчувають під час військових дій, виходу з котла, спроби жити разом і про нову, вже спільну поїздку на передову.

Чи знайшли відповіді на свої питання герої фільму? Так! Зрозумілі вони глядачеві? Ні! Фільм — це спроба вибудувати особисту історію про війну і пошук себе на тлі пейзажів розбомбленого Донбасу, використовуючи арсенал архівного відео фотографів (Макса Левіна, Макса Дондюка) і бійців батальйону «Донбас», що опинилися в Іловайському котлі. Все, крім їхніх зйомок, у фільмі (якщо не брати до уваги закадрові голоси) ніяк між собою не пов'язане.

— Ми ніде в стрічці не називаємо нічого конкретно: ні населені пункти, ні приналежність хлопців до того чи іншого батальйону, ні їхніх імен, тільки позивні. Наш фільм — це універсальна історія про війну, любов і смерть, — говорить Марія Старожицька.

У фільмі є війна, справжня, без прикрас. У фільмі є смерть. Однак немає заявленої любові. У сюжеті прописані два героя, але коли вони з'являються і куди зникають — не зрозуміло.

Відзначимо, прем'єра фільму «Війна химер» режисерів Анастасії та Марії Старожицьких відбулася на міжнародному фестивалі документального кіно про права людини «Docudays UA у березні цього року.

QHA