ЗАПОРІЖЖЯ (QHA) -

Понад 70 вихованців дитячої спортивно-юнацької школи бойових мистецтв СПАС прийшли на площу Фестивальну, щоб продемонструвати присутнім запорожцям своє володіння козацьким бойовим мистецтвом.

Тренер хлопців Василь Прокопенко вважає, що юних козаків слід не тільки навчати майстерності ведення бою, а й вчити шанувати традиції, виховувати в них життєву стійкість і незламлений дух.

— У сучасній Україні вкрай важливо відновити ті традиції святкування і Нового року, і ряду інших свят, які існували раніше. Якби сучасні українці дотримувалися тих правил, які існували в козацькій вольності, то країна жила б інакше, вважає Прокопенко.

Новий рік за козацькими традиціями відзначає і глава координаційної ради низового козацтва Олекса Сич, котрий нагадує: ті, хто не пам'ятає свого минулого, не гідні і майбутнього.

— Перед тим, як почати святкувати, козак малював коло навколо свого будинку, щоб через нього чорт не пройшов. Були такі вірування, розповідає Сич.

Директор СПАСу Костянтин Рижов пояснює, що козаки не влаштовували пишних святкувань Нового року. Це було пов'язано з вирішенням адміністративних питань, адже традиційно 1 січня у час великого зібрання вони вибирали отамана і старшину.

На Різдво Христове козацькими поселеннями ходили колядники, як правило, це були учні спасівську школи. 7 числа козаки влаштовували розваги, апогеєм яких були бої "лава на лаву", розповідає Рижов.

Святкування з козацьким розмахом у Запоріжжі тривають. 7 січня городян знову запрошують на площу Фестивальну, щоб відзначити Різдво.

QHA