КИЇВ (QHA) -

Завідувач філією Національного музею історії України, фахівець з історії ранніх слов'ян і Київської Русі Володимир Хардаєв розповів кореспонденту QHA про те, що фахівці з Нідерландів самі приїздять і вибирають експонати на виставку.

Також він сказав, що «скіфське золото» унікальне тим, що таких артефактів ніде у світі більше немає. Вони датуються від IV століття до нашої ери до VI сторіччя нашої ери.

— Скіфські і сарматські золоті речі здебільшого були представлені Музеєм історичних коштовностей України. Це IV століття нашої ери і І століття нашої ери. З кримських музеїв Бахчисарая, Керчі та інших здебільшого художні твори, але є і золоті сарматські вироби. Тому там здебільшого представлені гунські і готські експонати, а також артефакти з античних некрополів міст-колоній з Причорномор'я Криму,  розповів Володимир Хардаєв.


За його словами виставку, що проходила в Амстердамі, назвали «золотом скіфів» самі нідерландці.

На виставці представлені не тільки скіфські та сарматські вироби — це художні твори і ювелірних античних виробів тут небагато. Здебільшого ці артефакти були знайдені в некрополі міст-колоній на південному березі півострова, і вони складаються з каменю і кераміки. Також на нідерландській виставці були представлені гунські і готські ювелірні вироби і фібули з І по V століття до нашої ери.

 Голландці самі приїздять і забирають експонати, і якщо ми можемо давати їх на заощадження, то ми даємо,  зазначив завідувач філією Національного музею історії України.

Також він сказав, що в Україні залишилися тисячі скіфських курганів і 2-3 тисячі з них залишилися нерозкопаними. Але великих царських курганів уже немає. Розкопки йшли ще з кінця ХІХ століття і проводилися Російською імперією, тому археологи вивезли дуже багато артефактів до Санкт-Петербургу і Москви.

Українці почали отримувати коштовності зі скіфських курганів у 40-50 роках ХХ століття, залишаючи їх в українських музеях. Ще є деякі експонати, знайдені до революції 1917 року це давньослов'янські артефакти і артефакти Київської Русі.

Таких унікальних і дорогоцінних речей у РФ немає, тому для них було відкриттям, що в Україні можна знайти стільки безцінних пам'яток. І чорні археологи з Росії, Румунії та Болгарії вивезли дуже багато цінних предметів, знайдених у курганах в Україні, поділився Володимир Хардаєв.

Також Національний музей історії України завжди відкритий і прозорий у своїй діяльності і фондової колекції. Тому коли з Нідерландів артефакти повернуть в Україну, то музей про кожен свій крок буде сповіщати суспільство через соцмережі і свій сайт.

Всі експонати будуть подані в переліку з фотографіями у відкритому онлайн-доступі для всіх бажаючих, щоб українці могли побачити, які скарби повернулися в Україну і могли зрозуміти, що саме буде представлено на виставці.

QHA