РІВНЕ (QHA) -

У Рівному в рамках глобальної кампанії «Марафон написання листів» від «Amnesty International» підтримали екс-депутата Бахчисарайської міської ради, члена виконкому Всесвітнього конгресу кримських татар, члена регіонального Меджлісу Ервіна Ібрагімова, який зник неподалік від свого дому 24 травня 2016 року. Камери спостереження зафіксували, як його зупинили невідомі у формі російської ДПС, насильно посадили в авто та повезли. Наразі місцезнаходження Ервіна Ібрагімова невідоме. Окупаційна влада Криму досі не дала офіційної відповіді про те, де ж знаходиться викрадений активіст.

Родичі Ервіна вже висловили готовність заплатити один мільйон рублів (15 тисяч доларів) за його повернення. Батько Ервіна Умер Ібрагімов разом із родичами і друзями сім'ї провадить власні пошуки. Сім’ю Ібрагімова підтримує українська громадськість. Зокрема 19 червня, в день народження зниклого активіста, у Бахчисараї біля його будинку відбувся молебень (дуа). Також на підтримку Ервіна відбулася акція у Києві біля посольства Російської Федерації. Учасники тримали в руках кримськотатарські прапори і плакати з написом «Де Ервін?».

Після анексії Криму на території півострова почастішали випадки зникнення людей, переважно з-поміж кримських татар. При цьому у підконтрольному Росії «Слідчому комітеті Криму» стверджують, що «масових зникнень кримських татар на півострові немає».

У Рівному на підтримку Ервіна не лише збирали підписи, але й показали кримськотатарський фільм «Хайтарма» («Повернення») — про депортацію кримських татар 1944 року.

— У глядачів фільму була можливість підписати петицію до так званого де-факто прокурора Криму про те, щоб здійснювалося розслідування щодо зникнення активіста Ервіна Ібрагімова. Окрім цього, можна було підписати й інші петиції  на захист людей, які зазнали переслідувань з боку влади. Треба сказати, що це міжнародна акція, яка відбувалася в усій Україні. Ми хочемо зробити акцент саме на Ервіні, бо він громадянин України, — розповіла координатор показу фільму «Хайтарма» Олена Романова.

— Міжнародна акція «Марафон написання листів» в Україні проходить вже вдесяте. 10 грудня був Міжнародний день прав людини. Саме в цей період в усьому світі від «Amnesty International» проходять подібні заходи — на підтримку людей, чиї права були порушені. Є два способи їх підтримати — підписати петицію або написати лист солідарності, який напряму надсилається цим героям та героїням. Петицію ще можна підписати онлайн, — зазначив координатор проведення акції у Рівному Олег Петрусь.

На показі фільму «Хайтарма» були рівняни, які вже бачили фільм журналіст Андрій Матвіїв розповів кореспонденту QHA, чому йому сподобалася стрічка.

— Це реальна історія. Депортація кримських татар сталася якраз 18 травня 1944 року, коли й розгортаються сцени фільму. Яскраво показано момент депортації — як зганяли татар, давали їм кілька хвилин на збори. Фільм цікавий та потужний. Там немає батальних сцен, тому що завдання було показати драматичність. Враження хороші. До речі, фільм демонструвався у Рівному не вперше, — сказав Андрій Матвіїв.

Варто зазначити, що прем’єра фільму відбулася у Сімферополі 17 травня 2013 року. Головного героя фільму  військового льотчика-винищувача Амета-Хан Султана зіграв Ахтем Сеїтаблаєв (він же був і режисером стрічки). 2013 року кінокартина отримала гран-прі на Трускавецькому міжнародному кінофестивалі «Корона Карпат».

— Для кримських татар — це була справа честі, зняти такий фільм. Такі фільми треба знімати й в Україні, — впевнений директор міжнародного кінофестивалю «Місто Мрії» Віктор Булига.

Нагадаємо, біля Рівного колишні міліціонери перекривали трасу

QHA