КИЇВ (QHA) -

На території Національного заповідника «Софія Київська» відбулося відкриття масштабного музейного проекту «Чумацький шлях», присвяченого взаємовпливу двох культур — української та кримськотатарської. Назва говорить сама за себе: споконвіку Крим був пов'язаний із материковою Україною Чумацьким шляхом економічні та культурні зв'язки між нашими народами завжди були міцними.

Авторами та ініціаторами ідеї виступили кримськотатарський кераміст Рустем Скибін і засновник інтернет-видання про мистецтво In Art Георгій Браїлівський.

За словами куратора проекту Георгія Браїловського, активну участь в його популяризації взяв Меджліс кримськотатарського народу.

— Такі виставки допомагають політикам і громадянам країни організуватися і перестати повторювати і вірити в ті міфологеми, які вбивалися в голови українців протягом багатьох десятиліть, адже вони показують, що кримські татари та українці це народи, які неможливо відокремити один від одного, сказав на відкритті першої виставки в галереї «Хлібня» голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат Рефат Чубаров.

Він зазначив, що відкрилася виставка залишить в серцях гостей столиці, які відвідають нашу країну в рамках Євробачення, частку культур українського і кримськотатарського народу.

Георгій Браїлівський наголосив, що автори проекту намагалися не робити його політизованим, оскільки для них головним була культурна єдність двох народів.

Цим проектом ми показуємо, що насправді наші культури багато в чому перетинаються, але що головне кожна зберегла свою самоідентифікацію, - зазначив він.

Проект розділений за тематикою  мілітарія, побут, декорування, музика і топоніми.

У галереї «Хлібня» представлені експозиції предметів з колекцій музеїв Олександра Фельдмана та Олексія Шереметьєва. Вони розкривають вплив кримськотатарської культури і мистецтва на українську культуру, що простежується в орнаменті, декорі, стилістиці зброї, амуніції, елементах костюма і предметах побуту українського козацтва.

Навершя на прапори, представлені тут,  це дуже рідкісні експонати,  зазначив кримськотатарський активіст Ерфан Кудусов, який відвідав виставку.  Одне навіть зі слідами зазубрин, що є свідченням того, що його використовували у боях як бойову зброю.

В іншому залі відвідувачі можуть побачити роботи сучасних українських та кримськотатарських майстрів Рустема Скибіна, Марини Курукчі та Павла Сахна.

Парфумери створили для кожного залу галереї особливий аромат, що додає реалістичності. У залі «мілітарі» відчувається запах шкіри і дьогтю аромати, які супроводжували козаків, чумаків і кримських татар під час військових або торгових походів. У протилежному ж залі, присвяченому предметам побуту, відчувається пряний аромат Бахчисараю.

Проект «Чумацький шлях» буде реалізований на п'яти музейних майданчиках — це заповідник «Софія Київська», Музей Івана Гончара, Національний музей українського народного декоративного мистецтва, Музей української діаспори та Національний художній музей України.

3 травня у Музеї Івана Гончара відбудеться відкриття другого етапу проекту виставки «Символи безкрайньому степу» на основі експонатів з приватного музею Олександра Фельдмана та робіт сучасних українських художників.

5 травня у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкриється третій етап проекту виставка «Гіпероніми». Експозиція підготовлена ​​на основі збірки музею, інсталяцій Зінаїди Ліхачової та Антона Логова, робіт сучасних кримськотатарських майстрів.

Четвертий етап виставка «Зруйнована казка», присвячена темі депортації кримськотатарського народу 1944 року,  розпочне свою роботу в Музеї української діаспори в роковини трагедії, 18 травня. В основу експозиції лягли ілюстрації Ірини Заруби до кримськотатарських народних казок, фотодокументи, сімейні архіви з історії депортації, роботи сучасних українських та кримськотатарських майстрів.

Нарешті в рамках проекту у Національному художньому музеї України запланований науково-практичний семінар і лекторій, на якому буде розглянута тема взаємовпливу української та кримськотатарської культур.

QHA