КИЇВ (QHA) -

Розповісти світу правду про події в Україні, показати людей, які віддали свої життя за свободу, — такий меседж фотоальбому «Майдан — Донбас, історія майбутнього» французького фотохудожника українського походження Юрія Білака і його дружини Габі, презентація якого відбулася в Національному музеї Тараса Шевченка.

Історія створення альбому почалася взимку 2013 року в Києві, під час Революції Гідності, коли Юрій Білак зробив фоторепортаж, щоб показати світу справжній сенс української революції, передати її дух і емоції через мистецтво портретної фотографії.

А коли на сході України почалася війна, Юрій, не роздумуючи, вирушив на Донбас — через об'єктив фотоапарата спостерігати за українським бійцями, які після майданівської бруківки взяли в руки справжню зброю.

На думку фотографа, світ ігнорує те, що відбувається в Україні — на батьківщині його предків. Він прагнув показати через мистецтво живопису і фотографії, що, незважаючи на випробування і війну, українці змогли зберегти гідність, духовність і любов.

— Мета фотокниги — щоб будь-яка людина, яка не знає зовсім нічого про Україну, зуміла зрозуміти все, що тут відбувається, — каже фотограф.

Презентацію фотоальбому відвідали бійці та ветерани АТО, відомі особистості, наприклад, посол Канади в Україні Роман Ващук і міністр культури України Євген Нищук, який під час Революції Гідності був «голосом» Майдану і добре пам'ятає ті події.

— У ті гарячі ночі ніхто з нас не думав про піар чи ще щось, але Юрій вже тоді усвідомлював, наскільки важливо для історії зберегти ці особи — правдиві, чесні, які здатні були так стояти за свободу, — говорить Нищук.

На 532 сторінках альбому розміщені 360 фотографій, які поступово відкривають історію боротьби українського народу за свою свободу. Крім фотографій, альбом містить історичний екскурс українсько-канадського історика Пола Роберта Магочі, який за допомогою карт розповів історію України від IX століття до сьогоднішніх днів. Директор Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович написав історію Майданів: від першої Студентської революції на граніті — до Революції Гідності. Кандидат політичних наук Євген Магда створив хронологію гібридної війни, співак і карикатурист Юрій Журавель надав свої малюнки, а письменник Дмитро Пожоджук — тексти до фотосерії «Проекція». Також до альбому увійшли коментарі та враження відомих очевидців Євромайдану — Руслани Лижичко і Євгена Нищука.

Серед портретів виділяється один —це образ юного Георгія Тороповського. Історія і смерть цього відважного 17-річного хлопця вразила Юрія Білака до глибини душі.

— Я добре пам'ятаю той момент, коли сфотографував його, — каже художник. — Коли ж у 2014 році робив виставку про Майдан в Українському домі, туди прийшла мама цього хлопця і вказала на портрет свого сина. Виявилося, що він після Майдану пішов на фронт і вже після відпустки у вересні 2014 року, коли їхав в АТО, його забили в поїзді.

На наступний день жінка подарувала Юрію селфі сина, зроблену ним на війні. Тепер фотограф зберігає цей автопортрет, а мама Георгія стала для нього другом.

Однак у цій історії є ще одна цікава деталь: коли Георгію було 14 років (за три роки до війни), він намалював щось на зразок комп'ютерної гри, в якій зобразив війну між Росією та Україною.

— Він все так детально передбачив, що зобразив навіть Донецький аеропорт таким, яким він є зараз. Все розписав майже один в один, — каже Юрій.

Юрій Білак — другий праворуч

Фотоальбом вийшов лімітованим тиражем — усього 260 примірників. За словами Юрія Білака, вже 100 штук зарезервовано в Канаді. Засоби від його реалізації (вартість примірника — приблизно 600 доларів) заплановано використати на студентські стипендії для дітей, чиї батько або мати загинули, захищаючи Україну на Донбасі. Стипендія складатиме 1500 доларів у рік протягом чотирьох років. Розпорядником коштів виступить МБФ «Нове покоління».

QHA