КИЇВ (QHA) -

В кінці січня в Національній опереті України відбувся спільний концерт вокального дуету «Тельнюк: сестри» та Київського Національного академічного театру оперети з проектом «Наш Шевченко».

Програма складалася з тринадцяти композицій, авторами музики яких є Леся Тельнюк та Валентин Сельвестров.

«Посаджу коло хати», «Поставлю хату», «Не женися на багатій», «Садок вишневий», «Псалми Давидові» знайомі з дитинства вірші, покладені на музику, в цей день набували тривимірного звучання. Череда образів незримо заповнювала зал, а глядачі немов поринали у всесвіт Шевченка, у світ його творів, які отримали нове прочитання.

Проект «Наш Шевченко» побудований на новому розумінні віршів великого Кобзаря у сучасній музиці. Робота над створенням пісень тривала протягом трьох років, проходячи перевірку на «міцність» перед різними аудиторіями: від концертів для воїнів у зоні АТО до презентацій програми в Англії, Литві, Німеччині та Канаді. 2016 року відбувся тур по містах України. Програма була представлена ​​у Краматорську, Сєвєродонецьку, Івано-Франківську, Львові, Луцьку, Запоріжжі, Тернополі, Харкові, Одесі, Ужгороді, Чернівцях і Хмельницькому.

«Наш Шевченко» не данина моді. Ми не намагаємося потрапити в тренд, — кажуть Галя і Леся Тельнюк. Ми просто дозріли для того, щоб заспівати поезію Тараса Шевченка.

Кореспонденту QHA вдалося поставити кілька запитань сестрам Тельнюк відразу після їхнього феєричного виступу в Національній опереті України.

QHA: У чому сучасність Тараса Шевченка?

Леся Тельнюк: Його сучасність і співзвучність сьогоднішнім проблемам України у його віршах. Це справжня мова вічності, яка завжди, образно кажучи, прокидається в ті моменти, коли треба рятувати націю чи рятувати людей.

Галина Тельнюк: А також рятувати життя, свої власні. Коли ти розумієш, що світ валиться, тоді ти їх (вірші,  ред.) прочитуєш по-іншому. Ти тоді не просто пам'ятник бачиш, а знаєш, що Шевченко це той поет, у якого найбільша кількість пам'ятників на землі. І що він, в першу чергу, не революціонер і демократ, а філософ і поет.

Тому його слова розшифровуються як божі послання, записані його мовою, словом начебто простим. Насправді у нього дуже складні вірші. Дуже складні форми і навіть цикл «В казематі» (цикл віршів, написаних Т.Шевченка в казематі «Третього відділу» у Петербурзі під час слідства над учасниками Кирило-Мефодіївського братстсва з 17 квітня по 30 травня 1847 року,  ред.)

Особливо, якщо простежити, як побудовані ці вірші, строфи в різних ритмічних формах. А також згадати, як він взагалі виніс з каземату ці вірші, відрізаючи маленькі шматочки. Шевченко дивовижний автор, який правильно проніс цей свій дар божий, і передав його нам.

QHA: Розкажіть, будь ласка, як народилася пісня «Рядок з біографії».

Галина Тельнюк: Ця пісня народилася в той день, коли був анексований Крим. Так збіглося, що у нас був концерт і люди прийшли до залу у пригніченому настрої. Але ми не могли скасувати концерт, і тому заспівали цю пісню на слова Оксани Забужко. Найдивовижніше, що пісня підняла всіх людей в залі в момент її першого виконання, багато хто плакав. Ми присвятили її Криму і кримським татарам. По суті, це пісня про український Крим, про те, що Україна це наша, Богом дана, земля.

QHA: Скажіть, що буде далі з українським Кримом?

Галина Тельнюк: Складно сказати і давати якісь прогнози. Це залежить від багатьох обставин. Не знаю, як Бог захоче. Я не політик, і в моєму оточенні зараз немає людей, які можуть дуже далеко прораховувати математичним способом різні ситуації. Але я вірю в ЛЮБОВ. Справді, якщо ти хочеш побачити Бога просто подивися на свого сусіда, на людину, яка знаходиться поруч із тобою. Вірю у провидіння і в те, що надалі все стане краще. Вірю в позитивні зміни.

ФОТО: інтернет 

QHA