КИЇВ (QHA) -

На творчу зустріч з улюбленим актором і режисером Ахтемом Сеїтаблаєвим прийшло багато молоді. Зал Музею театрального, музичного та кіномистецтва України був заповнений вщерть. Серед глядачів можна було побачити і кримчан, для яких подібні зустрічі — ще одна можливість поговорити про Крим із земляками і побачити простори рідної землі, хоч і на кіноекрані.

Це був вечір-імпровізація, певна сповідь актора і режисера про особисте, про те, що болить, і те що надихає. Звісно, було тут місце і його відомому фільму «Хайтарма», про який все ще продовжують говорити, а також планам на майбутнє.

Майже весь вечір режисер спілкувався з глядачем українською мовою, хоча йому це вдається з певними труднощами. Ахтем неодноразово заявляв, що прагне досконало вивчити українську, адже він завжди себе позиціонував українцем кримськотатарського походження і пишається тим, що живе і творить в Україні.

...Сьогодні окупація рідного Криму знову розділила його життя навпіл. Колись цією точкою відліку стало повернення на малу батьківщину його сім'ї з депортації. Однак режисер вірить, що всі випробування кримськотатарський та український народи пройдуть разом і з гідністю.

Коли хтось починає говорити про те, що надія на деокупацію півострова і завершення війни на Донбасі згасає, Ахтем Сеїтаблаєв каже:

— У нас немає альтернативи, ми зобов'язані вижити.

Ахтем відкрив деякі таємниці знімального процесу гучного фільму «Хайтарма» про депортацію кримських татар 1944 року.

Під час зйомки сцени повантаження людей у ​​вагони, в якій брали участь понад півтори тисячі кримських татар, режисер побачив одну жінку похилого віку, з характерною зовнішністю і з Кораном в руках.

— Скільки б дублів ми не знімали, я всюди бачив її спереду. Вона заходила в один вагон, виходила, потім заходила в інший... і знову по колу. Для монтажу це не дуже добре і я підійшов їй пояснити це. Тільки тоді, коли подивився їй в очі, зрозумів, що відбувається, і чого ці старі люди всі тут. Вони нібито знову переживали ту ніч, свої дитячі спогади, біль тавра, що ти зрадник, яке пронесли крізь життя... Хоча це відверта брехня. Для них це ліки. Хоч і гіркі, каже режисер.

Відкрив режисер завісу і нового фільму «Її серце», розповівши не тільки про захопливий знімальний процес у Грузії, але і показавши невеличку частинку вже готового кінопродукту.

Також глядачів зацікавив фільм «Кіборги», який Ахтем скоро почне знімати і планує завершити у грудні. Для нього ця стрічка особлива, адже кілька випускників його університету воюють на Сході України, та й він сам неодноразово давав концерти на фронті разом із відомою українською актрисою Адою Роговцевою.

Фанатів актора турбувало іще одне питання: чи думав він залишити творчу діяльність і взяти до рук автомат для захисту Батьківщини? Про це Ахтем думав не один раз, але після розмови з одним військовим зрозумів, що у кожного своя місія і роль у захисті рідної землі.

Він мені сказав: «Я встаю вранці і чищу свій автомат. Така моя робота. Ти кіно знімаєш? Знімай! Але так, щоб я потім не стрельнув по тобі з цього автомата», розповів Сеїтаблаєв.

Ахтем Сеїтаблаєв продовжує знімати про те, що болить кожному українцю. Він мріє зняти комедію, однак розуміє, що ще не настав для цього час. Як сказав режисер, після повернення Криму фільму «Хайтарма-2» не буде, а буде історія про нову Україну.

QHA