КИЇВ (QHA) -

Український поет Дмитро Павличко закликав президента України Петра Порошенка сприяти тому, щоб уже цього року був прийнятий Верховною Радою і набув чинності законопроект, який утверджує статус української мови як державної. 

Як передає кореспондент QHA, відкритий лист до президента Павличко зачитав під час презентації третього тому своєї книги "Спогади", що відбулася в четвер у Києві в концертній залі Будинку звукозапису Українського радіо.

— Пане Президенте, прошу Вас зробити все можливе, щоб уже зареєстрований у Верховній Раді законопроект 5670-д "Про забезпечення функціонування української мови як державної" був схвалений вже цього року. Відкладати схвалення цього закону на майбутній час значить залишати на потім питання "бути чи не бути" нам справжньою європейською нацією і державою, — зазначив поет.

Павличко наголосив, що ухвалення цього законопроекту вимагає широка громадськість України, законопроект є результатом копіткої праці багатьох видатних українських юристів, співавторами закону є 76 народних депутатів з різних фракцій. Павличко також зауважив, що цей закон не лише встановлює правила функціонування української державної мови, але він також спрямований на збереження і розвиток мов національних меншин в українській державі.

Дмитро Павличко також різко й емоційно висловився у бік угорських політиків, які виступили проти українського мовного закону, а також проти чеського президента Земана за його деструктивні висловлювання щодо болючих для України тем. Павличко нагадав політикам країн колишнього "соціалістичного табору" про те, як імперська Росія тодішній Радянський Союз  танками придушувала національні повстання у Празі та Будапешті.

— Деякі політики в Європі забули, як Росія Сталіна придушувала національний дух угорців, румунів, поляків, ув'язнювала і розстрілювала патріотів з країн так званого соціалістичного табору. Пан Земан забув, як 1968 року Прага, захоплена московськими танками, тремтіла і зверталася по допомогу до всього світу. Мені прикро думати про сучасних політиків Угорщини, які, як видно, не пам'ятають подіі 1956 року, коли радянська армія оточила Будапешт і потопила в крові перше у Європі повстання проти комуністичного фашизму.

Поет акцентував на тому, що Україна сьогодні своєю кров'ю зупиняє на східних кордонах російську загарбницьку армію, обороняючи не лише себе, але й своїх західних сусідів. За його словами, імперська політика сучасної Росії становить безпосередню загрозу демократичним країнам перш за все східної Європи.

— Вони не розуміють того, що путінська Росія реінкарнує криваву політику царів та комуністичних імператорів і намагається зброєю знищити не лише українську незалежність, а й нашу армію, історію, культуру і насамперед мову як державотворчу енергію нашого народу.

Разом з тим Павличко дорікнув європейським політикам, які виступають проти захисту української мови в Україні, що вони не обурювалися примусовою русифікацією України, коли вона була у складі Російської чи Радянської імперій. Що Європу не обурював той факт, коли, відвідуючи Україну, вони мали знати не українську, а російську мову.

— Сучасної Украіни ці люди не бачать, вони звикли, що за радянської доби, відвідуючи Україну, їм треба було знати не українську, а російську мову. Тотально і насильно впродовж віків зрусифікована Україна їм не боліла.

Дмитро Павличко також звернувся до співвітчизників із закликом впроваджувати українську мову у всі сфери життя, поважати себе як українців, оскільки тільки поважаючи самих себе, свою державу, свої державні символи, можна сподіватися на повагу з боку інших держав.

— Ми, громадяни України, повинні насамперед усвідомити, що доки українська мова не буде захищена спеціальним законом як державна, доки діятиме у нас ганебний закон Ківалова-Колісниченка, доки наша столиця та інші міста не заговорять українською мовою, ніхто не шануватиме нас, а в родині народів Європи ми будемо відчувати постійну небезпеку зі Сходу і зверхнє ставлення із Заходу.

Голова Всеукраїнського товариства "Просвіта" письменник Павло Мовчан у своєму виступі також наголосив на важливості прийняття згаданого законопроекту, який утверджує статус української мови як державної. На його думку, та кампанія, яка розпочалася в Угорщині після прийняття Закону про освіту, насправді є підготовкою до того, щоб у майбутньому зірвати прийняття саме законопроекту про статус державної мови 5670-д. На думку письменника, антиукраїнські сили зацікавлені, щоб під будь-яким приводом цей законопроект не розглянули у цьому складі парламенту, відклавши на невизначений термін для Верховної Ради вже наступного скликання.

Як повідомляло QHA, Угорщина закликала ООН провести розслідування щодо прийнятого Україною закону про освіту, аргументуючи це тим, що він порушує право на використання мови національними меншинами. Згодом український міністр закордонних справ Павло Клімкін заявив, що український закон нічиї мовні права не обмежує, і повідомив про досягнення певного порозуміння з угорською стороною в цьому питанні.

QHA