ЛЬВІВ (QHA) -

На кілька днів культурна столиця України стане світовим центром літературних та інтелектуальних дискусій. Тема цьогорічного конгресу Міжнародного ПЕН-клубу у Львові — «Відстоювання правди в епоху пропаганди».

Близько 230 лідерів громадських думок — видатних письменників, поетів, перекладачів, журналістів, істориків, публіцистів та редакторів з 101 країни світу — на декількох мовах будуть говорити про літературу, творчість і свободу слова.

Під слоганом конгресу «Коли правда стає істиною» відбудеться засідання делегатів Міжнародного ПЕН-клубу і кілька відкритих подій, панельних дискусій, літературних читань, презентацій і зустрічей.

— Перш за все, я дуже радий, що конгрес відбудеться у Львові. Ми до останньої хвилини, а точніше, до вересня минулого року не вірили, що це можливо, хоча працювали над цією ідеєю два роки. Охочих провести щорічний конгрес ПЕН-клубу багато, і кожна країна могла б мати за щастя провести такий захід, тому конкуренція була. Ми завоювали це право, хоча зрозуміло, що воно накладає певну відповідальність, адже це великі організаційні проблеми. Я навіть не очікував, що знайду таку силу-силенну гарних партнерів у Львові, які дійсно дуже допомагають і роблять левову частку всієї роботи, — розповів Микола Рябчук, програмний директор 83-го конгресу Міжнародного ПЕН-клубу у Львові.

Серед «зіркових» гостей цього міжнародного письменницького зібрання буде один із найвідоміших польських майстрів слова — уроджений львів'янин Адам Загаєвський, людина неабиякої долі. Народився в 1945 році у Львові, син відомого польського інженера-винахідника Тадеуша Загаєвського. Адам Загаєвський — один із найбільш відомих у світі сучасних польських поетів, прозаїк, есеїст. Лауреат багатьох престижних літературних нагород, претендент на Нобелівську премію з літератури.

Зараз мало хто про це знає, але багатьох поляків, які у післявоєнний час жили на території Західної України, що відійшла до СРСР, чекала така ж доля, що і кримських татар. Сім'я Загаєвського у числі багатьох інших була примусово репатрійована в тодішню Польську Народну Республіку. Згодом він навчався філософії та психології в Кракові, закінчив Ягеллонський університет. Входив до літературної групи «Сегодня». Підписав дисидентський «Лист 59» (1975), брав участь у русі «Солідарність», публікувався у самвидаві. З 1981 року жив у Парижі, у 2002-му повернувся до Польщі. Живе поперемінно у Кракові, Парижі та Х'юстоні, викладає в університетах США. У поезії продовжує лінію Нобелівського лауреата Чеслава Мілоша.

Серед інших відомих гостей Конгресу — Герта Мюллер (Румунія — Німеччина), Пітер Померанцев (Великобританія), Людмила Улицька (Росія), Пол Остер (США), сучасні українські письменники Юрій Андрухович, Андрій Курков, Сергій Жадан і Олена Стяжкіна.

Довідка. ПЕН-клуб (International PEN) є вагомою міжнародною неурядовою організацією, яка з 1921 року об'єднує професійних письменників, редакторів і перекладачів. Його назва походить від англійського слова pen — ручка і є одночасно абревіатурою слів Poets, Playwrights, Essayists and Novelists — поети, драматурги, есеїсти, романісти. Також до ПЕН-клубу входять журналісти, історики, видавці — всього понад 25 тисяч членів з усього світу.

ПЕН-клуб знаходиться у формальних консультаційних зв'язках з ЮНЕСКО і має спеціальний консультативний статус в Економічній і соціальній раді ООН. Це одна з найстаріших організацій, яка бореться за права людини і одна з перших міжнародних письменницьких організацій. Свого часу до ПЕН-клубу належали Джозеф Конрад, Бернард Шоу, Герберт Уеллс, а очолювали його Джон Голсуорсі, Генріх Белль, Маріо Варгас Льоса.

ФОТО: інтернет

QHA