ХАРКІВ (QHA) -

У невеликому ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту QHA Сергій Жадан розповів про свої «пригоди» у сусідній країні. Крім того, він розповів про свої плани в травні цього року знову відвідати Білорусь з концертами рок-групи «Жадан і собаки», в якій він є вокалістом. Обмовившись відразу, що після сумного інциденту перед поїздкою постарається перевірити всіх музикантів, щоб їм було дозволено в'їзд на територію Білорусі.

— Перебуваючи на території республіки Білорусь, я був затриманий представниками правоохоронних органів. І вже у райвідділі мені було повідомлено, що я перебуваю в списку осіб, яким заборонений в'їзд на територію РФ. А так як Російська Федерація знаходиться в єдиному Митному союзі з Казахстаном і Білоруссю, то заборонений в'їзд і в ці країни. До ранку мені довелося провести час у камері. Вранці мені у паспорті поставили штамп про заборону в'їзду на територію Білорусі та було повідомлено, що протягом трьох діб я повинен покинути межі країни. І тоді я написав пост у Фейсбук і після цього почалося. Мені подзвонили з Міністерства закордонних справ Білорусі та сказали, що моя заборона на в'їзд до країни анульована.

Наше Міністерство закордонних справ якось відреагувало на ситуацію?

— МЗС оперативно почало діяти. Наскільки я знаю, наш міністр зателефонував своєму білоруському колезі, і наше посольство активно займалося цими діями. Тому, мені здається, так оперативно скасували заборону на відвідування країни.

Як поводилися відносно Вас співробітники правоохоронних органів у Білорусі?

— Вони поводилися дуже коректно і з повагою. Представник міграційного органу влади мені взагалі заявив, що, на жаль, я у них не перший представник культури з України. Вони вже затримували музиканта з групи «Океан Ельзи», і так насторожено у мене запитують: «Ви знаєте таку групу?» А я йому показую СМС-повідомлення від С. Вакарчука, а він і питає: «А хто це?»

А на яких підставах Вас внесли до списку терористів?

— Я не знаю, які були на те підстави, але, мені здається, досить бути громадянином України, для того щоб у Росії тебе зарахували до терористів.

Чи змінилися Ваші погляди на сусідню країну після таких «пригод»?

— Ні, нічого не змінилося, тому що насправді в моєму розумінні є дві Білорусі. Одна Білорусь — це «Бацька» і його оточення. А друга Білорусь — це, власне, люди, що живуть у цій країні — письменники, журналісти, правозахисники, громадські діячі, які складають її гордість і кращу частину. Людей таких там багато, вони хочуть бачити свою країну щасливою, багатою і процвітаючою. Дуже багато вільно мислячої молоді, прекрасної молоді. Це ті люди, які є нашими друзями і з якими ніколи не хотілося б втратити контакт і спілкування.

QHA